---
Hvem: Elin Måge (53)
Hva: Kreativ og digital lærer
Hvorfor: Holder foredrag for lærere om bruk av kunstig intelligens i skolehverdagen.
---
Hei, du kommer rett fra Lakselv i Finnmark etter å ha holdt foredrag for lærere om kunstig intelligens. 34 foredrag rundt på landets skoler så langt. Hva handler foredraget «KI i klasserommet» om?
– Jeg er lærer som deler fra min egen erfaring med bruk av kunstig intelligens (KI) i skolehverdagen. Mitt mål er å inspirere lærere til å utforske mulighetene som ligger i bruk av KI.
I fjor høst gjennomførte Statistisk sentralbyrå (SBB) en undersøkelse som viste at 7 av 10 unge bruker kunstig intelligens. 80 prosent i aldersgruppa 16 til 24 år bruker KI til utdanningsformål. Da er vel alt i orden, og oppdraget utført?
– Langt ifra! Vi må også få elevene til å lære noe når de bruker KI.
Ja, forstår. Men hvilke fallgruver er mest åpenbare for elevene i bruk av kunstig intelligens?
– Å skrive er en komplisert prosess. Jeg skjønner godt at elever trenger å ta snarveier fra tid til annen. Men hvis de gjør det til en vane å la KI skrive for seg, vil den faglige utviklingen deres stoppe. Det kan få dramatiske konsekvenser for dem.
Hva er alternativet?
– Da er det bedre om de bruker KI til å skrive med dem i skolearbeidet.
Har plagiatkontroll tapt i kampen om å avdekke kunnskapsnivå og elevenes bruk av egne ord, når det brukes KI?
– Ja, det er bare å glemme KI-detektorer. Det hadde vært fint om vi fikk en teknologi som beviste juks med KI, men jeg er ikke helt sikker på om jeg vil ha det selv.
Hvorfor ikke?
– Jeg har ikke lyst til at folk skal se hvor mye jeg har brukt KI i mine tekster.
Les også: Derfor er Odd Nerdrum så kontroversiell i kunstmiljøet (+)
– I grunnskolen har man til enkelte elever brukt en app med spørsmål og svar på nettbrettet, hvor man ved å trykke mange nok ganger får riktig svar. Sannsynligvis liten læring. Ikke helt sammenlignbart, men hvilken læring får elevene av å bruke KI?
– Kunstig intelligens er et av de mest kreative verktøyene som finnes. Jeg håper elevene i fremtiden vil få lov til å leke med rollespill, avansert talemodus, bildegenerering, podkaster, KI-presentasjoner og film- og musikkproduksjon. KI kan brukes til mye mer enn spørsmål og svar.
Du stiller spørsmål om hvorfor vi skal være kritiske til KI, og svarer selv: «Det er jo så bra.» Er det virkelig så enkelt?
– KI svarer veldig bra, men vi må alltid ha et kritisk blikk på hva språkmodellene leverer. Hvis du eksempelvis søker på: «Hva er multivitaminer?» – får du ikke en objektiv og faktabasert tekst om kosttilskudd. Da kan det være mye skjult reklame.
Det har vært delte meninger rundt bruk av kunstig intelligens blant dine kolleger. Hvorfor har noen lærere «KI-frykt»?
– «KI-apati» er svært vanlig. Det oppstår når man får en runddans av anklager og forsvar, hvis en elev har jukset med KI. Det er svært utmattende og ødelegger relasjonen.
Vi ser allerede korte nyhetsartikler skapt med bruk av kunstig intelligens. Hvilke andre områder tror du KI vil dominere de neste årene?
– Jeg tror leger vil få mye hjelp av KI til å sette diagnoser.
Over til våre faste spørsmål, hva gjør deg lykkelig?
– Bortsett fra å holde foredrag om KI for lærere? Mann, barn, pus, bøker og mørkt øl.
Er det noe du angrer på?
– Chat GPT foreslår at jeg skal skrive: «Jeg angrer på at jeg lot panneluggen vokse i 2015. Det var en mørk tid.»
Hehe, hårlengden er tilbake ser jeg. Hvilken superkraft skulle du ønske du hadde?
– Jeg har alltid hatt lyst til å kunne teleportere i tid.
Les også: Hilde Restad: Trump tar oss tilbake til kolonitiden
Hva er du villig til å gå i demonstrasjonstog for?
– Jeg går gjerne i pride … og drømmer om et tog for mer spennende vegetarisk mat.
Glimrende, nå ble det en sømløs overgang til spørsmålet om hvilke tre personligheter du ville invitert til middag?
– Hvis jeg møter noen som gjør en forskjell i sitt daglige liv, kjenner jeg på en viss ærefrykt. Jeg har tidligere intervjuet en rekke forfattere, og møter dem gjerne igjen: Gulraiz Sharif, Svein Tindberg og forfatterne av Snøfall … Hanne og Hilde Hagerup.
Hvem ville du ha stått fast i heisen med?
– Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap). Jeg vil gjerne snakke med henne om digital skolepolitikk.
Les også: Studie: KI kan identifisere tegn til brystkreft flere år før diagnose
Les også: Mann som sprengte Tesla, brukte ChatGPT i planleggingen