Innenriks

Nato-spøk om Stoltenberg-sjokket: – En mulighet for 5 prosent

Forsvarssjefen kommenterer at Jens Stoltenberg blir landets nye finansminister.

Like før start på dag 2 av Oslo Security Conference i hovedstaden tirsdag, ble de frammøtte raskt kjent med at Jens Stoltenberg kan bli ny finansminister for Ap, som medier som VG og TV 2 erfarte. Og som ble bekreftet da Jonas Gahr Støre ledet den nye regjeringen ut på Slottsplassen.

Fra talerstolen i Universitetsaulaen kommenterte forsvarssjef Eirik Kristoffersen nyheten.

– Hvis Jens Stoltenberg blir finansminister, hva betyr det? Vår støtte til Ukraina vil være sterk, og forsvarsplanen er i trygge hender, sa han.

Forsvarssjef Eirik Kristoffersen på scenen under Oslo Security Conference tirsdag. Her flankert av Kate Hansen Bundt, generalsekretær i Den norske atlanterhavskomité.

Kristoffersen la smilende til noe som fikk salen til å humre:

– Og jeg ser en mulighet til at Norge øker sin forsvarssatsing til 5 prosent av BNP, som Stoltenberg har argumentert for (at Nato-landene bør gjøre, journ.anm.).

Natos medlemsland er enige om å bruke minst 2 prosent av bruttonasjonalproduktet (BNP) på forsvaret, men internt i alliansen mener mange at tallet må økes. USAs president Donald Trump har sågar lagt fram krav om at Nato-landene må øke tallet fra 2 til 5 prosent.

Les også: – Jeg tror Trump innser at Nato er en enormt bra «deal» (+)

Les også: Ekspert: – Han kan gi en Trump-tilgang andre vil misunne oss (+)

Les også: «Norske» Johns tøffe oppgave: – Donald Trump kommer til å presse ham (+)

Mer fra Dagsavisen