---
Hvem: Are Sende Osen (54)
Hva: Programleder
Hvorfor: Kommer med ny podkast om Bibelen 1. januar.
---
Du har tidligere kommet med en podkast-serie om Kongerekka. Nå kommer du med en podkast om bøkenes bok, eller Bibelen, over hele 40 episoder. Hva kan vi vente oss?
– Vi kan vente oss intriger, sex, brodermord, undere, undergang og oppstandelse. Bibelen er boken som har påvirket verden mer enn noen andre, og verden er full av referanser til Bibelen. Haugevis av musikk, litteratur, språkuttrykk og kunst har referanser til bibelen. Å kjenne Bibelen, er å kjenne kulturen vi lever i. Serien er på fire sesonger, hvorav de tre første handler om Det gamle testamente (vi kaller Det nye testamentet bare for sesong fire). Poenget er at man skal kjenne til de viktige historiene fra Bibelen, ved høre podkasten.
Kongerekka handlet om Norges konger fra Harald I Hårfagre i år 865 til vår tids Kong Harald, fortalt på en humoristisk måte. Er det mye humor i Bibelen?
– Absolutt, og jeg er spent på hvordan humoren blir mottatt i forskjellige leire. De som ikke tror på Bibelen kan også høre på, og forhåpentligvis finne podkasten morsom og lærerik. De kristne vil kanskje litt motvillig høre på, for han er litt frekk, denne fyren her.
– Det er også mye spennende i Bibelen, og ikke minst drøye og ville ting. Krimgåter, bedrageri, romantikk og erotikk. Populære ting også i dag. Det er artig å lese Bibelen nøye. Som å lese hvor mye restemat det var igjen etter at Jesus hadde mettet 5.000 mennesker med fem brød og to fisker. 12 kurver med rester ble det. Hva de ble brukt som står det ingenting om, men det ble kanskje noen sandwicher ut av det.
I de to første episodene forteller du om skapelsen, Gud skaper verden og mennesket, og syndefallet, mennesket jages ut av paradis. Noen hard facts om de to hendelsene?
– Hvis man merker seg starten av Bibelen, så rusler Gud mellom buskene, men etter hvert blir han mer og mer abstrakt og diffus, som en sky eller en kraft. Det står heller ikke at den forbudne frukten Adam spiste var et eple. Det står bare frukt. Adam ble kastet ut av paradis, men om det var etter noen dager, eller millioner av år, er det ingen som vet. Han ble fristet av Eva, men Gud lot ham slippe billig, siden han hadde lovet at den som spiste frukten skulle dø. I stedet ble han bare jaget ut.
Når vi har jobbet med denne serien, har vi funnet mye rart og interessant i andre kilder, som at Kain og Abel hadde hver sin søster.
— Are Sende Osen
Hva med Eva og Adams to sønner, Kain og Abel. Om de bare fikk to sønner, så burde jo menneskeheten ha stoppet her?
– Det kan man si. Når vi har jobbet med denne serien, har vi funnet mye rart og interessant i andre kilder, som at Kain og Abel hadde hver sin søster. Men i podkasten har vi forholdt oss til det som står i Bibelen. Senere i Bibelen står det at de tok seg koner, men det er et mysterium hvor disse kvinnene dukket opp fra.

Har du lest Bibelen fra perm til perm?
– Jeg har ikke lest fra perm til perm ennå. Min dyktige kollega og produsent Ragnhild Sleire Øyen har lest hele jæskla Bibelen og er godt i løypa. Som da jeg jobbet med Kongerekka, lå jeg hele tiden et par konger i forkant, så jeg holder på, og er godt ute i Kong Salomo. Men Bibelen har tynne sider og liten skrift, så det går litt i rykk og napp. Da den irske poeten Brendan Behan satt inne i tre år for besittelse av sprengstoff, røyka han seg gjennom hele 1. Mosebok. Grunnen var at arkene i Bibelen var så tynne, at det egnet seg som sigarettpapir.
Hva er det mest spennende i Bibelen?
– Johannes’ åpenbaring. Det er rett og slett en postapokalyptisk, dystopisk skrekkfilm. Ellers er det fascinerende hvor mange sjangre Bibelen er innom, alt fra romantikk, action og zombier og erotikk.
Under pandemien begynte jeg selv å lese Bibelen. Planen var å lese den fra første til siste bokstav, men jeg må si at jeg ramlet fort av. Allerede midt under 1. Mosebok. Har jeg gått glipp av mye?
– Ja, det har du. Her kan jeg bare vise til det foregående svaret. Men Bibelen er vanskelig å lese, men kommer du deg gjennom podkasten, så kjenner du mesteparten av Bibelen.
Så drakk han seg full og blacket ut naken i teltet sitt. Omtrent som på Roskilde.
— Are Sende Osen om Noah i podkasten om Bibelen
Hvem er målgruppen for boken?
– Det er den som tror, den som tviler og den som tror på noen helt annet. Å kjenne Bibelen, er å kjenne kulturen vår.
Og hva var det første Noah gjorde etter at han gikk på land etter syndfloden?
– Det aller første han gjorde da de fikk fast grunn under føttene, var å ofre noen av dyra han hadde hatt med seg ombord på arken. Det står ikke hvilke. De må ha vært skuffet. Først innestengt i lasterommet i ett år, og når de først er fremme, så blir de ofret. Så stekte han seg en god biff, noe som var uvanlig, siden de fleste var «veggiser» på den tiden. Så drakk han seg full, og blacket ut naken i teltet sitt. Omtrent som på Roskilde.
Til de faste spørsmålene: Hvilken bok har betydd mest for deg?
– Umulig spørsmål å svare på, for det endrer seg hele tiden. Akkurat nå går jeg rundt og tenker på en bok som heter «Ministry for the Future». En bok om hvordan menneskene kan løse klimakrisen. Det er en bok som bør bli oversatt til norsk.
Hva gjør deg lykkelig?
– Klart sjøvann. Jeg bader hele året. Et isbad er utrolig forfriskende, og jeg bruser av lykke i hele kroppen. Jeg trodde alle som skrøt av det bare tøffet seg, men der tok jeg feil.
Hvem var din barndomshelt?
– Det var, og er, storebroren min Jon.
Hva misliker du mest ved deg selv?
– Jeg jobber med å se på meg selv og andre med et vennlig blikk. Å mislike er en negativ greie. Jeg trener litt yoga, tro det eller ei, og læreren min fortalte meg at; «Det beste i meg, ser det beste i deg». Det utsagnet høres ut som new age, og hippie-tullprat, men er faktisk viktig.
Hva gjør du når du skeier ut?
– Da koser jeg meg glugg i hjel. Lager god mat med gode venner, og drikker god drikke til.
Hva er du villig til å gå i demonstrasjonstog mot?
– Mot folkemord.
Er det noe du angrer på?
– Faktisk ikke. Jeg har heldigvis ikke gjort noe ordentlig gæli. Jeg har gjort mye dumt, men å gå rundt å angre seg, kommer man ingen vei. Det er bedre å se fremover.
Hvem ville du helst stått fast i heisen med?
– En heismontør.
Les også: Akevittambassadør: – Akevitt er kultur
Les også: Senker kravet til egenkapital: – Kan fort virke mot sin hensikt