Interesseorganisasjonen saksøkte staten, ved Kommunal- og moderniseringsdepartementet, fordi de mente det ble gjort en rekke feil i forbindelse med jernbaneprosjektets politiske og byråkratiske prosess.
14. desember falt dommen i Moss tingrett: BBM tapte på alle punkter.
Rett etter dommen gjorde BBM det klart at de ikke ville anke avgjørelsen. Nå har de ombestemt seg.
– Impulsen for å anke kom etter Gjerdrum-skredet, sier BBM-leder Jonathan Parker.
Bekymret for kvikkleireskred i Moss
10 personer mistet livet i kvikkleireskredet, som rammet deler av et boligområde i Gjerdrum natt til 30. desember. BBM mener det samme kan skje i Moss, i forbindelse med jernbaneutbyggingen.
– Vi mener Gjerdrum-saken ligner på situasjonen i Moss. Vi vil ikke oppleve en ulykke midt i anleggsperioden, som vi kunne ha forhindret om vi bare hadde gjort litt til, sier Parker.
Bane NOR mener på sin side at kvikkleireskred i anleggsområdet ikke er realistisk, og støtter seg på faglige vurderinger av Norges Geotekniske Institutt (NGI).
LES OGSÅ: Åpner for å fortsette kampen, selv om de skulle tape i retten (+)
Avsluttet samarbeidet med advokat
I sivile saker er det vanligvis en ankefrist på én måned. På grunn av rettsferie i romjulen har ankefristen blitt utvidet med halvannen uke.
BBM-leder Jonathan Parker har skrevet anken sammen med resten av foreningens styre, og regner med å levere den inn til tingretten i løpet av uka.
Under rettssaken i Moss tingrett var BBM representert av advokat Tine Larsen i Dæhlin Sand Advokatfirma, men dette samarbeidet ble avsluttet etter at dommen falt.
– Vi opplevde at juridiske bindinger hindret oss i å komme med poenger, som vi mente var viktige for saken. Det var ganske fortærende, fordi dommen viser at disse poengene var viktige, sier Parker.
Dagsavisen Moss Dagblad har vært i kontakt med advokat Tine Larsen, men hun ønsker ikke å kommentere saken.
Jobber med å skaffe penger til ny advokat
I øyeblikket står altså BBM uten advokat.
– Vi har ikke råd til en advokat inntil videre, og ankeerklæringen sendes uten advokat i denne omgang. Den vil kunne være grunnlaget for oppfølging av en ny advokat senere, sier Parker.
– Det har vært nesten befriende å slippe å forholde seg til de strenge begrensninger som en advokat fører, legger han til.
– Ville dere ikke stilt sterkere i en ankesak med en advokat fra første stund?
– Vi vet ikke. Jeg opplever at vi har 90 prosent av kompetansen og kunnskapen som trengs for å føre saken selv. BBM har søkt om rettshjelp via vår forsikring og vi jobber også med å skaffe penger til advokat. Vi vil uansett prioritere å skaffe juridisk hjelp til sluttinnlegget for å spisse saken før rettsforhandlingene, svarer han.
LES OGSÅ: «Det er svært mange underlege, sjølvmotseiande og uhaldbare vurderingar i BBM-dommen»
Sier de har samlet inn 130.000 kroner
I etterkant av dommen gikk BBM ut og ba sine støttespillere om økonomisk hjelp til å dekke statens saksomkostninger. I en innsamlingaksjon på bidra.no har det i skrivende stund kommet inn 28 bidrag på til sammen 16.900 kroner. Jonathan Parker forteller dog at de allerede har klart å samle inn nok penger til å betale de 130.000 kronene.
Likevel velger BBM anke, med den risiko at summen kan bli langt høyere.
– Vi har råd til å betale statens saksomkostninger, men vi kan bli nødt til å bruke de pengene på en anke i stedet, sier Parker.
– Hva vil dere gjøre med de innsamlede pengene, dersom dere skulle vinne ankesaken?
– Hvis vi får tilbake saksomkostningene vi er pådømt, betyr det penger i kassa for oss. Men de største bidragsyterne våre skal få pengene tilbake, svarer han.
LES OGSÅ: Bekymret for BBMs videre eksistens etter tap i retten (+)
Villige til å ta sjansen
Å levere inn en anke koster omtrent 29.000 kroner. Ifølge Parker kan de få mesteparten av dette igjen, dersom de trekker anken i tide. Men hvis saken blir behandlet, risikerer organisasjonen ikke bare å betale den opprinnelige summen på 130.000 kroner. De kan også bli idømt nye utgifter for å dekke statens arbeid med en anke.
– Vi synes den første summen på 130.000 kroner var urettferdig. I verste fall risikerer vi å få en slik regning på nytt. Hvis vi beholder alle de nye elementene i anken, vil regjeringsadvokaten bruke mye tid på en anke. Men en advokat kan hjelpe oss å prioritere senere, sier Parker.
– Det er en risiko vi tar, men vi opplever det som lite sannsynlig at det blir slik. Vi tror i stedet at vi vil slippe de saksomkostningene vi allerede har blitt påført, legger han til.
Ifølge Parker står hele styret samlet bak avgjørelsen.
:quality(70):focal(1434x924:1444x934)/cloudfront-eu-central-1.images.arcpublishing.com/mentormedier/HXAHF6VDTR3VXC5NV5FWNZZJ4I.jpg)
Her blir det første huset i Nyquistbyen revet i forbindelse med jernbaneutbyggingen. Det skjedde for over to år siden. BBM mener det ennå ikke er for sent å velge en annen jernbaneløsning i Moss.
Håper fortsatt de kan stanse jernbaneutbyggingen
Som Dagsavisen Moss Dagblad tidligere har skrevet, konkluderte Moss tingrett med at jernbaneutbyggingen ikke ville bli stanset, selv om BBM hadde rett i alle påstandene om saksbehandlingsfeil. Det var en av grunnene til at BBM opprinnelig valgte å ikke anke.
– Etter vår gjennomgang mener vi at retten bygget dette på et sviktende grunnlag, sier Parker.
BBMs posisjon er altså at det fremdeles er mulig å stanse dagens jernbaneutbygging i Moss.
Advokat Andreas Hjetland førte saken på vegne av Kommunal- og moderniseringsdepartementet. Han ønsker ikke å kommentere BBMs anke før han har fått lest den.
---
Dette er saken
- ▪ Bedre byutvikling Moss (BBM) saksøkte staten, ved Kommunal- og moderniseringsdepartementet.
- ▪ BBM krevde at vedtaket om områdereguleringsplanen for dobbeltsporet gjennom Moss kjennes ugyldig.
- ▪ Dette ble begrunnet med det BBM mente var en rekke saksbehandlingsfeil.
- ▪ Moss tingrett behandlet saken i november. Måneden etter kom dommen: Staten ble frikjent.
- ▪ Foruten å tape søksmålet, ble BBM også dømt til å betale statens saksomkostninger knyttet til rettssaken. Moss tingrett fastslo at summen skulle være 130.000 kroner.
- ▪ Dette ble BBM dømt til å betale innen to uker. Fristen starter først etter at ankefristen er over. I og med at BBM valgte å anke, utsettes betalingen frem til utfallet av anken er kjent.
- ▪ Et mulig utfall er at dommen blir omgjort, noe som i så fall betyr at foreningen slipper å betale statens saksomkostninger. Et annet mulig utfall er at BBM taper ankesaken. Da risikerer de å måtte betale statens ekstra saksomkostninger knyttet til ankebehandlingen. Anken kan også bli forkastet.
- ▪ BBM har valgt å føre ankesaken uten advokat.
---