Debatt

Områdestabiliteten i Moss er grundig vurdert

NGI har gjort en grundigere vurdering enn NVEs veileder krever.

Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.

I et debattinnlegg i Moss Dagblad fredag 26. august om utfordringene med kvikkleire og jernbaneutbyggingen i Moss påstår Rune Østgård at NGI ikke har vurdert områdestabiliteten i henhold til NVEs kvikkelireveileder. Det er feil. NGI følger gjeldende regelverk.

I NVEs veileder skal terrenghelning brattere enn 1:20 inngå i vurdering av løsneområdet for kvikkleireskred i forbindelse med avgrensning av aktsomhetsområder. Dette gjøres i et tidlig stadium for å identifisere områder man skal se nærmere på. I forbindelse med avgrensning av selve løsneområdet til kvikkleirefaresonen gir veilederen mulighet for at dette kan gjøres mer nøyaktig, og det er vanlig norsk praksis å benytte terrenghelning 1:15 som kriterie, altså en litt brattere terrenghelning enn 1:20. Dette er klarere beskrevet i NVE veileder 7/2104.

Fra 2020 har NGI lagt ned betydelig arbeid for å utrede områdestabiliteten i Moss Havn og Moss Sentrum. Det er utført et stort antall grunnundersøkelser og stabilitetsberegninger for å få oversikt over faresonene, og det er faktisk slik at antall og utstrekningen av kvikkleiresonene som er identifisert i prosjektet blir uendret om det benyttes terrenghelning brattere enn 1:15 eller brattere enn 1:20 for å avgrense aktsomhetsområdene. Det samme gjelder forslag til stabilitetsforbedrende tiltak.

Kort sagt har NGI gjort en grundigere vurdering enn NVEs veileder krever, men likefult i tråd med retningslinjene i veilederen.

Mer fra: Debatt