Spellemann-startfeltet: Sondre leder med fire foran Sigrid og Ina

Nå er de nominerte til Spellemann for 2018 klare, og der er det en rekke kjente favoritter – og noen mer overraskende.

 

Av Gitte Johannessen

Yndlingen Sondre Justad kan skilte med fire nominasjoner i Spellemann: Både i klassen for popartist, årets album med «Ingenting i paradis», i klassen for årets låt med «Ikke som de andre» – som også er nominert i klassen for musikkvideo.

Ina Wroldsen trår til med tre: I klassene for årets låtskriver og årets tekstforfatter samt at «Stronger» kappes i årets låt-klassen. Sigrid høster også tre, i klassene for beste popartist og årets låt samt for musikkvideoen til «Sucker Punch».

Dobbelt opp

Blant de dobbeltnominerte finner man Hanna Paulsberg, som i samme klasse – jazz – konkurrerer med seg selv i form av to ulike bandprosjekter: Med Gurls samt med samarbeidet med svenske Magnus Broo. Følgelig konkurrerer også Broo med seg selv: Hans gruppe Atomic, der han spiller med fire norske musikere, er også nominert i jazzklassen.

Emilie Nicolas er nominert til både årets popartist og i den gjeve klassen for årets album. Veteranen Anja Garbarek er tilbake, og høster nominasjon både i komponistklassen og i åpen klasse.

Thea Hjelmeland trår til med nominasjoner både for årets låtskriver og i indie/alternativklassen. I indieklassen er også Boy Pablo klar, og er også blant dem som kappes om å kunne kalle seg årets gjennombruddsartist.

Bandet Rotlaus er nominert både som årets gjennombrudd og i klassen for årets album med «På vei». Fay Wildhagen kom sterkt tilbake etter et lengre fravær og sikret seg to nominasjoner for «Borders»-platen, både i klassen for indie/alternativ og som årets produsent.

Også Dagny og Seeb, Alan Walker og komponisten Ørjan Matre har to nominasjoner.

Metallyspunkt

Ellers kan man merke seg at der Turbonegers gamle frontfigur Hank von Hell stiller opp i Melodi Grand Prix, er gamlebandet med sin nye brite i front nominert i rockeklassen til Spellemann.

I den ellers så herremørke metalklassen lyser Sylvaine opp: Hun er Oslo-jenta Kathrine Shephard, som med Paris som base og hyppige besøk i hjemlandet debuterer som Spellemann-nominert med sitt tredje album.

Mens Maj Britt Andersen ikke nådde fram med sin voksenplate «Et stille sted», er Geir Holmsen og Lars Saabye Christensen nominert i henholdsvis komponistklassen og tekstforfatterklassen for sangene på platen.

I klassen for folke- og tradisjonsmusikk kan Marja Mortensson notere seg nok en nominasjon for «Mojhtestasse» – som også er en av de to norske kandidatene til Nordic Music Prize.

Sopran og Kamelen

I klassen for Årets gjennombrudd er det til en avveksling kun én kvinne, sopranen Lise Davidsen, som kappes mot Kamelen, Ruben og Boy Pablo.

Årets låt byr på et bredt startfelt: Det går i spennet fra Mads Hansens tøyselåt «Sommerkroppen», Alan Walker som konkurrerer med seg selv med sangene «Ignite» og «Darkside», Kygo med «Remember to Forget» samt yndlinger som Astrid S med «Emotion», Sigrid med «Stranger», Dagny og Seeb med «Drink About», Ina Wroldsens «Stronger» og Sondre Justad med «Ikke som de andre».

Her er de nominerte til Spellemannprisen 2018.

Barnemusikk

* Karoline Krüger og Fru Nitters Rytmeorkester» «Labyrinter!»

* Naboen Min: «Rockesock»

* Tonje Unstad: «Musling med melk»

* Mandarinsaft: «På vei te en venn»

Blues

* Ulf Myrvold: «Old Memories»

* Geir Bertheussen Blues Express: «Southside»

* J.T. Lauritsen & The Buckshot Hunters: «Blue Eyed Soul Volume 1»

* Jørgen Sandvik: «Permanent Vacation»

Country

* Hege Øversveen: «Goodbye Yellow Roses»

* Country Heroes: «Honky Tonk Tears»

* Malin Pettersen: «References Pt. 1»

* The Northern Belle: «Blinding Blue Neon»

Elektronika

* Fakethias: «Attune»

* Sex Judas feat. Ricky: «Go Down Judas»

* Bjørn Torske: «Byen»

* Smerz: «Have Fun»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk

* Aslak Brimi Kvartett: «Vev»

* Johanne Flottorp: «Johanne Flottorp»

* Sudan Dudan: «Heimen der ute»

* Marja Mortensson: «Mojhtestasse – Cultural Heirlooms»

Indie/Alternativ

* Okay Kaya: «Both»

* Thea Hjelmeland: «Kulla»

* Boy Pablo: «Soy Pablo»

* Fay Wildhagen: «Borders»

Jazz

* Gurls: «Run Boy, Run»

* Moskus: «Mirakler»

* Atomic: «Pet Variations»

* Hanna Paulsberg Concept + Magnus Broo: «Daughter Of The Sun»

Klassisk

* Frida Fredrikke Waaler Wærvågen & Ingrid Andsnes: «Metamorfose»

* Tora Augestad & Oslo Philharmonic Orchestra: «Portraying Passion»

* Christian Ihle Hadland: «Christian Ihle Hadland plays Domencio Scarlatti»

* Stavanger Symfoniorkester: «Symphonic Dances»

Metal

* Aura Noir: «Aura Noire»

* Obliteration: «Cenotaph Obscure»

* Beaten To Death: «Agronomicon»

* Sylvaine: «Atoms Aligned, Coming Undone»

Popartist

* Sigrid: «Raw EP»

* Sondre Justad: «Ingenting i paradis»

* Amanda Delara: «Running Deep + Soldiers»

* Emilie Nicolas: «Tranquille Emile»

Popgruppe

* Band of Gold: «Where's The Magic»

* Razika: «Sånn kjennes verden ut»

* Lemaitre: Lemaitre 2018

* Seeb: «Nice To Meet You»

Rock

* Oslo Ess: «Frie radikaler»

* The Good The Bad And The Zugly: «Misanthropical House»

* Årabrot: «Who Do You Love»

* Turbonegro: «Rock'n'roll Machine»

Samtid

* Kjell Tore Innervik: «UTOPIAS – Radical Interpretations of Iconic Musical Works for Percussion»

* Telemark kammerorkester, dirigent Lars-Erik ter Jung: «Chasing Strings»

* Oslo Philharmonic Orchestra: «Ørjan Matre: Konsert for orkester»

* Cikada strykekvartett / Knut Olaf Sunde: «Vertigo Room»

Urban

* MARS: «MARS»

* Emir: «Mer av deg»

* Lil Halima: Lil Halima 2018

* Unge Beirut: «Hevnen er søt, men jeg tilgir deg»

Viser

* Ingeborg Oktober: «Skjømmingsboka»

* Ellen Sofie Hovland: «Og solen renner over»

* Erik Lukashaugen: «Vi eier skogene»

* Masåva: «Masåva»

Åpen klasse

* Anja Garbarek: «The Road Is Just A Surface»

* Geir Sundstøl: «Brødløs»

* Harpreet Bansal: «Samaya»

* Amgala Temple: «Invisible Airships»

Tonos komponistpris

* Anja Garbarek: «The Road Is Just A Surface»

* Geir Holmsen: «Et stille sted»

* Ørjan Matre: «Konsert for orkester»

* Arve Henriksen/Eivind Aarset/Jan Bang/Jez Riley French: «The Height Of The Reeds»

Årets låtskriver

* Stig Joar Haugen: «Midt Imellom Magisk Og Manisk»

* Dagny Norvoll Sandvik: Dagny Låtskriver 2018

* Ina Wroldsen: «Hex»

* Thea Hjelmeland: «Kulla»

Årets musikkvideo

* Auroras «Queendom», regi: Kinga Burza

* Hkeems «Ghettoparasitt, regi: Thor Brenne

* Sigrids «Sucker Punch», regi: AB/CD/CD

* Sondre Justads «Ikke som de andre», regi: Trond Kvig Andreassen

Årets produsent

* Aksel Carlson: Mars, Emilie Nicolas, Arif & Unge Ferarri

* Fay Wildhagen: «Borders»

* Kai Gundelach: «Baltus»

* Kåre Christoffer Vestrheim: Anja Garbarek, Emilie Nicolas, Håkon Kornstad, Batagraf med flere.

Årets tekstforfatter

* Eduardo Andersen: «La oss ta en idealist»

* Lars Saabye Christensen: «Et stille sted»

* Ina Wroldsen: «Hex»

* Odd Nordstoga: «Kløyvd»

Årets album

* Emilie Nicolas: «Tranquille Emilie»

* Rotlaus: «På vei»

* Sondre Justad: «Ingenting i Paradis»

* Unge Ferrari: «Midt Imellom Magisk Og Manisk»

Årets gjennombrudd & gramostipend

* Boy Pablo

* Lise Davidsen

* Kamelen

* Rotlaus

* Ruben

Årets låt

* Sigrid: «Strangers»

* Sondre Justad: «Ikke som de andre»

* K-391 Feat. Alan Walker, Julie Bergan, Seungri: «Ignite»

* Ina Wroldsen: «Strongest»

* Seeb, Dagny: «Drink About»

* Kygo feat. Miguel: «Remind Me To Forget»

* Alan Walker, AU/RA, Tomine Harket: «Darkside»

* Astrid S: «Emotion»

* Mads Hansen: «Sommerkroppen»