Kultur

Kaptein Sabeltann heiser seil mot actioneventyret

Jentene har endelig fått roret i den nye animasjonsfilmen «Kaptein Sabeltann og Grevinnen av Gral», men ellers spares det på kruttet.

«Kaptein Sabeltann og Grevinnen av Gral»
Det mangler ikke action når Sibylla, grevinnen av Gral, utfordrer selveste Kaptein Sabeltann i filmen «Kaptein Sabeltann og Grevinnen av Gral».
Publisert Sist oppdatert

Siden forrige gang vi så Kaptein Sabeltann på kinolerretet, i «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant» i 2019, har en hel «generasjon» nye publikummere rukket å komme til. Det pakkes på ingen måte inn at filmene og alt annet basert på Terje Formoes i år 35 år gamle sjørøversuksessen fra Dyreparken i Kristiansand, er rettet inn mot de minste.

Salget av Sabeltann-effekter og krav om å oppleve eventyret «live» til sommeren, vil ikke bremses av «Kaptein Sabeltann og Grevinnen av Gral». Det mest positive i selve historien, er at sterke jente- og kvinneroller har fått en dominerende plass blant seriens velkjente barske, kulerunde eller fjottete sjørøvere.

En annen nykommer er svær og glupsk drage, i filmen riktignok kalt en linnorm, men det norrøne fabelvesenet som slektet på Midgardsormen er her åpenlyst inspirert av «Ringenes Herre»- og «Dragetemmeren»-filmene.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS