Håndball-VM for kvinner i Japan 2019, her er fullt program

Når spiller Norge? Vi gir deg full VM-oversikt.

Se fullt program lenger ned i saken

Håndball-VM 2019 for kvinner blir det 24. mesterskapet i håndball for kvinner og arrangeres i Japan. Mesterskapet startet 30. november, mens finalen spilles 15. desember.

Norge spiller semifinale fredag 12.30 og motstander er Spania.

Alle kamper vises hos TV3 og Viasat.

I tillegg til VM-tittelen kjemper lagene om en OL-plass. Den tilfaller verdensmesteren, skriver NTB.

Hvis Norge vinner semifinalen over Spania fredag, er de langt på vei også til OL i Tokyo neste år selv om de skulle tape finalen. For den tapende finalisten får en mye enklere pulje i OL-kvalifiseringen i mars.

Der kommer lag nummer sju fra VM (vinneren av Tyskland og Sverige) inn sammen med Senegal og Argentina.

De to beste kvalifiserer seg til OL. De to lagene fra Europa kan simpelthen ikke rote seg bort mot så svak motstand.

Dette er Norges kamper i hovedrunden i VM:

Søndag 8. desember: Danmark - Norge 19-22.

Mandag 9. desember: Sør-Korea – Norge 25-36.

Onsdag 11. desember: Tyskland - Norge 29-32.

Øvrige kamper:

Søndag: Serbia - Sør-Korea 36-33, Tyskland - Nederland 25-24.

Mandag: Tyskland – Serbia 28-29, Danmark – Nederland 27-24.

Onsdag: Serbia – Danmark 26-26, Nederland – Sør-Korea 40-33.

Slutt-stillingen:
1) Norge 8 poeng, 2) Nederland 6, 3) Serbia 5 poeng, 4) Tyskland 5 poeng, 5) Danmark 4 poeng, 6) Sør-Korea 2 poeng

 

Norges innledende kamper

Norge - Cuba 47 - 16 (lørdag 30. november, 12.30)

Slovenia - Norge 20-36 (mandag 2. desember, 12.30)

Norge – Serbia 28-25 (tirsdag 3. desember 12.30)

Norge - Angola 30-24 (torsdag 5. desember, 12.30)

Nederland - Norge 30-28 (fredag 6. desember, 12.30)

Gruppe A.

Sluttabell i innledende runde

De tre beste til hovedrunden.

Nederland 5 4 0 1 178 - 134 8
Norge 5 4 0 1 169 - 115 8
Serbia 5 3 0 2 155 - 143 6
Angola 5 2 0 3 150 - 151 4
Slovenia 5 2 0 3 142 - 150 4
Cuba 5 0 0 5 120 - 223 0


Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

Dette er Norges tropp

Målvakter:

Silje Solberg (Siofok), Andrea A. Pedersen (Vipers Kristiansand).

Utespillere:

Emilie Hegh Arntzen (Vipers Kristiansand), Heidi Løke (Vipers Kristiansand), Silje Waade (Vipers Kristiansand), Stine Bredal Oftedal (Györ), Malin Aune (Vipers Kristiansand), Kari Brattset Dale (Györ), Helene Gigstad Fauske (Herning-Ikast), Moa Högdahl (Viborg), Marit Røsberg Jacobsen (Esbjerg), Ingvild Bakkerud (Odense), Camilla Herrem (Sola), Sanna Solberg (Esbjerg), Marta Tomac (Vipers Kristiansand), Stine Skogrand (Herning-Ikast).

Reserver: Kristine Breistøl (Esbjerg), Tonje Enkerud (Storhamar), Emily Stang Sando (Buducnost

Disse nasjonene er med

24 nasjoner er kvalifisert.

Japan, Frankrike (regjerende mester), Angola, Kongo, Senegal, Australia, Kasakhstan, Kina, Sør-Korea, Nederland, Romania, Nederland, Romania, Russland, Argentina, Brasil, Cuba, Danmark, Montenegro, Norge, Serbia, Slovenia, Spania, Sverige, Tyskland, Ungarn.

Hovedrunden og finale

* De tre beste går videre til hovedrunden.

* Hovedrunden spilles fra 8. desember i to grupper.

* Semifinaler spilles 13. desember.

* Finale og bronsefinale spilles 15. desember.

Slik spilles mesterskapet

Lørdag 30/11:

Gruppe A (i Kumamoto): Serbia – Angola 32-25, Nederland – Slovenia 26-32, Norge – Cuba 47-16.

Gruppe B (i Yamaga): Tyskland – Brasil 30-24, Frankrike – Sør-Korea 27-29, Danmark – Australia 37-12 (i Kumamoto).

Gruppe C (i Yasushiro): Montenegro – Senegal 29-25, Ungarn – Kasakhstan 39-15, Romania – Spania 16-31 (i Kumamoto).

Gruppe D (i Kumamoto): Japan – Argentina 24-20, Russland – Kina 26-11, Sverige – Kongo 26-16

Søndag 1/12:

Gruppe B (i Yamaga): Brasil – Frankrike 19-19, Australia – Tyskland 8-34, Sør-Korea – Danmark 26-26 (i Kumamoto).

Gruppe C (i Yasushiro): Kasakhstan – Montenegro 21-30, Senegal – Romania 24-29, Spania – Ungarn 29-25 (i Kumamoto).

Mandag 2/12:

Gruppe A (i Kumamoto): Cuba – Serbia 27-46, Angola – Nederland 28-35, Slovenia – Norge 20-36.

Gruppe D (i Kumamoto): Argentina – Russland 22-35, Kongo – Japan 16-28, Kina – Sverige 19-32.

Tirsdag 3/12:

Gruppe A (i Kumamoto): Nederland – Cuba 51-23, Slovenia – Angola 24-33, Norge – Serbia 28-25.

Gruppe B (i Yamaga): Sør-Korea – Brasil 33-27, Frankrike – Australia 46-7, Danmark – Tyskland 25-26 (i Kumamoto).

Gruppe C (i Yasushiro): Ungarn – Montenegro 24-25 (i Kumamoto), Spania – Senegal 29-20, Romania – Kasakhstan 22-20.

Gruppe D (i Kumamoto): Russland – Kongo 34-13, Kina – Argentina 28-34, Sverige – Japan 34-26.

Onsdag 4/12:

Gruppe B (i Yamaga): Australia-Sør-Korea 17-34, Tyskland – Frankrike 25-27, Danmark – Brasil 24-18.

Gruppe C (i Yasushiro): Kasakhstan-Spania 16-43, Montenegro-Romania 27-26, Ungarn – Senegal 30-20.

Torsdag 5/12:

Gruppe A (i Kumamoto): Cuba – Slovenia 26-39, Serbia – Nederland 23-36, Norge – Angola 30-24.

Gruppe D (i Kumamoto): Kongo – Kina 25-24, Japan – Russland 23-33, Sverige – Argentina 30-23.

Fredag 6/12:

Gruppe A (i Kumamoto): Serbia – Slovenia 29-27, Angola – Cuba 40-30, Nederland – Norge 30-28.

Gruppe B (i Yamaga): Brasil – Australia 31-9, Tyskland – Sør-Korea 27-27, Frankrike – Danmark 18-20 (i Kumamoto).

Gruppe C (i Yasushiro): Montenegro – Spania 26-27, Senegal – Kasakhstan 30-20 (i Kumamoto), Romania – Ungarn 28-27.

Gruppe D (i Kumamoto): Japan – Kina 35-18, Argentina – Kongo 25-16, Russland – Sverige 30-22.

Søndag 8/12:

I Kumamoto, hovedrunden:

Gruppe 1: Norge – Danmark 22-19, Serbia – Sør-Korea 36-33, Nederland – Tyskland 23-25.

Gruppe 2: Romania – Russland 18-27, Montenegro – Japan 30-26, Spania – Sverige 28-28.

Presidents Cup: Ungarn – Argentina 04.30, Angola – Frankrike 04.30, Cuba – Australia 02.00, Kasakhstan – Kina 04.30, Slovenia – Brasil 07.00, Senegal – Konge 10.00.

Mandag 9/12:

I Kumamoto, hovedrunden: Gruppe 1: Sør-Korea – Norge 25-36, Tyskland – Serbia 28-29, Danmark – Nederland 27-24.

Plasseringskamper:

Kamp om 13.-plass: Ungarn – Frankrike 21-26.

Kamp om 15.-plass: Argentina – Angola 27-30.

Kamp om 17.-plass: Brasil – Senegal 22-18.

Kamp om 19.-plass: Slovenia – Kongo 29-27.

Kamp om 21.-plass: Cuba – Kasakhstan 29-29 (4-2 på straffer).

Kamp om 23.-plass: Australia – Kina 15-33.

Tirsdag 10/12:

I Kumamoto, hovedrunden:

Gruppe 2: Russland – Montenegro 35-28, Japan – Spania 31-33, Sverige – Romania 34-22.

Onsdag 11/12:

I Kumamoto, hovedrunden:

Gruppe 1: NorgeTyskland 32-29, Nederland – Sør-Korea 40-33, Serbia – Danmark 26-26.

Gruppe 2: Romania – Japan 20-37, Montenegro – Sverige 26-23, Spania – Russland 26-36.

Stillingen: 1) Russland 10 poeng, 2) Spania 7, 3) Montenegro 6, 4) Sverige 5, 5) Japan 2, Romania 0.

Fredag 13/12:

I Kumamoto:

Semifinaler:

Russland - Nederland 09.30

Norge - Spania 12.30

Plasseringskamper: Kamp om 7.-plass Tyskland – Sverige 24-35. Kamp om 5.-plass: Serbia – Montenegro 26-28.

Søndag 15/12:

I Kumamoto:

Bronsekamp 09.30

Finale 12.30.

Kilde: NTB