På den andre dagen med stemmegivning torsdag fortalte observatørene om 143 registrerte regelbrudd. Mange steder ble det gjort ulovlige forsøk på å påvirke velgere, mens det andre steder ble stappet bunker med stemmesedler ned i urnene, meldte nyhetsbyrået DPA.
Køene utenfor valglokalene var mye kortere enn dagen før. Likevel kunngjorde myndighetene at lokalene skulle holde åpent en time lenger enn planlagt, med ny stengetid klokken 21 norsk tid torsdag.
Rolig
– Stemmegivningen går rolig for seg over hele landet, sa valgovervåkeren Mohammed Abdel Hadi.
Det kom til små slagsmål mellom tilhengere av rivaliserende kandidater i provinsen Kafr al-Sheikh, men det ble ikke meldt om alvorligere voldshandlinger.
Resultatene fra presidentvalget ventes ikke å foreligge før tirsdag til uken. Hvis ingen av kandidatene får mer enn halvparten av stemmene i første valgomgang, går de to med størst oppslutning videre til en andre og avgjørende omgang 16. og 17. juni.
Selv om det torsdag ikke var den store trengselen ved valglokalene fra morgenen av, var det ventet at køene ville øke utover dagen. Myndighetene hadde gjort torsdagen til fridag slik at alle offentlig ansatte fikk anledning til å avlegge stemme.
Lykkelig
– Jeg er veldig lykkelig fordi vi kan velge president. Jeg kom for å stemme i går kveld, men det var for lang kø. Så nå er jeg tilbake, sa 26 år gamle Dina al-Badri, som ventet på å avlegge stemme i det velstående nabolaget Heliopolis i Kairo.
– Jeg har bestemt meg for hvem jeg vil stemme på ut fra partiprogrammene, men alle i min familie stemmer på noen andre, sa hun.
Rundt 50 millioner egyptere var stemmeberettiget ved det første valget i deres levetid der det er mulighet for å velge mellom mange kandidater.
Gamle regimet
Den første valgdagen gikk stort sett rolig for seg, bortsett fra at presidentkandidaten Ahmed Shafiq opplevde å få kastet stein og sko etter seg da han stemte i Kairo.
Shafiq anses som representant for det gamle regimet ettersom han var statsminister under den styrtede presidenten Hosni Mubarak.
Tolv kandidater står på valgseddelen. Alle favorittene er enten islamister eller toppolitikere fra det tidligere regimet. (NTB)











