Dagsavisen.no / Utenriks /
Wilders-parti vil bli Nederlands største 46 kommentarer
Høyrepopulisten og islamkritikeren Geert Wilders har fått blod på tann etter
seieren i lokalvalget i Nederland. Nå tar han mål av seg til å gjenta
suksessen ved valget på ny nasjonalforsamling i juni.
Wilders’ Frihetsparti PVV vant kontroll over kommunestyret i byen Almere øst for Amsterdam i går, og kom på andreplass i hovedstaden Haag. I dag feiret 46 år gamle Wilders det han kalte en historisk seier.
– Denne suksessen er vårt springbrett til seier 9. juni, ropte «muslimhateren» – som nyhetsbyrået DPA kaller ham – til sine tilhengere. Om litt over tre måneder skal nederlenderne gå til urnene for å velge ny nasjonalforsamling.
– Den 9. juni blir vi Nederlands største parti, spådde en triumferende Wilders.
Største parti?
PVV fikk bare ni av de 150 mandatene i nasjonalforsamlingen i Haag ved valget i 2006, men ligger ifølge meningsmålingene an til mellom 24 og 27 ved valget i juni.
Enkelte målinger tyder på at partiet nå er det mest populære i en nasjon som tradisjonelt har vært hyllet for sin toleranse og sine liberale verdier. PVVs fremste flaggsak er å stanse det partiet kaller islamiseringen av Nederland.
Wilders er tiltalt for å ha spredt hat med uttalelser om at islam er en fascistisk religion, og at Koranen kan sammenlignes med Hitlers «Mein Kampf». Han ble i fjor nektet innreise i Storbritannia, og hans sterkt islamkritiske film «Fitna» har vakt avsky i muslimske land.
– Intet å frykte
Men etter valgsuksessen i Almere sa Wilders til byens muslimer at de ikke har noen grunn til å frykte PVV.
– Så lenge de ikke bryter loven, er de likestilt med alle andre og har ikke noe å være redde for, erklærte han.
Mens PVV og Wilders triumferte, ga lokalvalget tilbakegang for de to store etablerte partiene. Avtroppende statsminister Jan Peter Balkenendes kristendemokratiske CDA fikk rundt 15 prosent av stemmene, rundt 2 prosentpoeng mindre enn ved valget i 2006.
Sosialdemokratiske PvdA, som ble valgvinner for fire år siden med 23,45 prosent av stemmene, gikk nå tilbake til rundt 16 prosent. Regjeringssamarbeidet mellom CDA og PdvA brøt sammen i januar i år etter strid om Nederlands militære innsats i Afghanistan. (©NTB)





