En kvinne putter stemmeseddelen i boksen i et valglokale i Ouad Naga Mauritania i går. Foto: AP/SCANPIX

Mohammed Ould Abdel Aziz ligger an til å få rent flertall i presidentvalget i Mauritania. Hans fremste utfordrere anklager kuppregimet for urent spill.

Da 33 prosent av stemmene var telt opp i dag, hadde Ould Abdel Aziz ifølge innenriksdepartementet fått 51,6 prosent av stemmene.

Ould Abdel Aziz ledet militærjuntaen som tvang president Sidi Ould Cheikh Abdallahi fra makta den 6. august i fjor, men tidligere i år trakk han seg ut av militæret for å kunne stille til valg som sivilist.

- Valgbløff

Den tidligere generalens fremste utfordrere – Messaoud Ould Boulkheir, Ahmed Ould Daddah, Ely Ould Mohamed Vall og Hamai Ould Meimou – setter nå spørsmålstegn ved gjennomføringen av valget.

– Vi avviser disse prefabrikkerte resultatene og ber verdenssamfunnet om å få på plass en gransking som kan kaste lys over valgprosessen, sier de i en pressemelding i dag.

– De foreløpige resultatene viser at dette er en valgbløff som har til hensikt å legitimere kuppet, sier Ould Boulkheir.

Kuppet utløste sterke protester både i Mauritania og internasjonalt. Aziz har brukt landets maktapparat for det det er verdt og gjennomført en rekke prosjekter som skulle få ham til å fremstå som «de fattiges president».

Blant annet har han kuttet prisene på strøm, vann, sukker og gass med så mye som 30 prosent, bygd veier og iverksatt en rekke andre offentlige prosjekter i det vestafrikanske ørkenlandet.

De militære styrer

Utviklingen i Mauritania de siste årene har imidlertid vist at det er de militære lederne som trekker i trådene. Utfordringen for den nye presidenten vil derfor bli å vise at landet kan greie å holde fast på demokratiske prinsipper samtidig som kampen mot ytterliggående islamisme holdes i hevd, slik ikke minst USA ønsker.

Flere utlendinger er de siste årene drept av al-Qaida-inspirerte islamister i Mauritania, sist i juni da en amerikansk lærer ble skutt og drept i hovedstaden Nouakchott.

Så sent som fredag kveld ble det meldt om skuddvekslinger mellom politiet og mistenkte islamister i hovedstaden. To menn ble pågrepet, den ene med sprengstoff festet rundt livet, opplyser en politisjef som ber om å få være anonym.

Rett etter at Aziz hadde avgitt stemme i går, bekreftet han at to «terrorister» ble arrestert kvelden før.

Al-Qaida har påtatt seg ansvaret for drapet på læreren og begrunnet drapet med at amerikaneren forsøkte å omvende folk til kristendommen.

Hvite og svarte maurere

Kun tre av Azizs utfordrere anses som seriøse. To av dem er i likhet med Aziz såkalte hvite maurere, den arabiske folkegruppen som bare utgjør 30 prosent av Mauritanias befolkning, men som sitter på det meste av makten.

Den tredje, Messaoud Ould Boulkheir, er en svart maurer, en folkegruppe med mørk hud som også regner seg som arabisk.

Boulkheirs foreldre arbeidet som slaver for hvite maurere før praksisen ble forbudt, slik mange andre i denne folkegruppen har gjort. Gruppa utgjør om lag 40 prosent av landets befolkningen, mens resten består av svarte afrikanere.

To av de andre presidentkandidatene, Boulkheir og Ahmed Ould Daddah, en populær sivil opposisjonsleder, har lovet at de vil støtte hverandre hvis en av dem greier å komme videre til annen valgrunde.

Hvis en av kandidatene får over 50 prosent når stemmene er talt opp, vil valget imidlertid være avgjort etter første runde.

Skriv en kommentar

Dagsavisen.no/meninger er et redigert debattforum

Du må gjerne være anonym, men hvis du undertegner med fullt navn øker sjansene for å bli hørt.

Hvis du ønsker å skrive et lengre innlegg eller kronikk til papiravisen kan du sende epost til debatt@dagsavisen.no.


(Vil ikke bli publisert)




Spam-filter: For å hindre søppelpost fra roboter, må du oppgi koden i bildet. Vær oppmerksom på at det kun skal benyttes STORE bokstaver. Er det vanskelig å se hva som står i bildet så kan du klikke på bildet for å generere et nytt.



– Uforståelig at ingen straffes

– Ulykken skyldtes manglende opplæring, oppfølging og kontroll. Forsvarsdepartementet ilegges et forelegg på 10 millioner kroner etter at en soldat omkom under trening på Rena leir i oktober i fjor. De pårørende reagerer på at ingen enkeltpersoner straffes. Kommentarer 3

Svingende 50 Cent

50 Cent har nok av hits å ta av, og salen var takknemlig for hver eneste en. Kommentarer

Jens kutter i u-hjelpen

Regjeringen kutter rundt to milliarder kroner i bistanden på neste års statsbudsjett. Dette er bare ett av mange ubehagelig grep statsministeren må ta. Kommentarer 26

"Arvet" uvanlige blodverdier

Claudia Pechstein i forbindelse med mandagens pressekonferanse. En ekspertgruppe hevder at Claudia Pechsteins uvanlige blodverdier skyldes genetiske forhold og en mulig sykdom. Kommentarer

Trippel svensk da RBK slo Molde

Mikael Lustig jubler for vinnermålet mot Molde sammen med Vadim Demidov og hjemvendte Fredrik Winsnes (t.v.). Molde tok ledelsen, men et effektivt Rosenborg kom tilbake og sikret tre poeng i serieåpningens storkamp. Kommentarer

Streik og opptøyer lammet Hellas

– Denne regjeringen har sveket oss. Den sa at det fantes penger. Kommentarer

Provosert over «lønnsdiktat»

Fellesforbundet har sparket i gang årets lønnsoppgjør, og legger premisser for alle om nøkternhet. Men kravet om moderasjon provoserer. Kommentarer 3

Vil ha full moms på ta-med-mat

Senterpartiet foreslår full moms også på ta-med-mat ved landets serveringssteder. Diskuter saken her. Kommentarer 5

VM kan ryke for Beckham

En fortvilet David Beckham bæres av banen etter skaden han pådro seg. David Beckham pådro seg en skade i kamp for Milan søndag og kan gå glipp av VM. Kommentarer

Startet rekordjakten

Sigurd Rushfeldt har scoringsrekorden innenfor rekkevidde. Elleve fulltreffere skiller superveteran Sigurd Rushfeldt fra tangering av scoringsrekorden i norsk toppseriefotball. Kommentarer

Skrev den beste krimromanen

Får Riverton-prisen. Kommentarer

Diskuter:
Ulovlig med lue,
men greit med hijab?

På flere skoler i Oslo blir elevene nektet å ha på seg caps eller lue i klasserommet. Men elever i hijab får lov til å dekke til hodet. Si din mening om ordensreglene her. Kommentarer 66