Dagsavisen.no / Utenriks /
Hevder at jødehatet øker i Norge 116 kommentarer
En israelsk soldat holder vakt over palestinere ved en kontrollpost ved byen Nablus på Vestbredden. Israelsk politikk er stadig mer kritisert i Norge. Akademikeren Manfred Gerstenfeld hevder det er blitt en så skjev fokusering at det har ført til en demonisering av Israel. Foto: Scanpix
Antisemittismen vokser i Norge, og Norge er det eneste landet som demoniserer Israel i en slik grad, hevder forfatteren Manfred Gerstenfeld. I går ble en egen konferanse om temaet avholdt i Jerusalem.
Se bilder: Da Israel ble 60 år
JERUSALEM (Dagsavisen): Aldri tidligere har akademikere i Israel kommet sammen til en konferanse for å diskutere noe så uvanlig: Antisemittisme i akkurat Norge og Sverige. Men i går skjedde det i Jerusalem.
Dr. Manfred Gerstenfeld, konferansens leder, hevder Israel i norske media til de grader blir bebreidet, kritisert og skjelt ut «som om staten skulle være representanten for ondskapen», mens andre land med langt verre rulleblad knapt blir gitt en lignende oppmerksomhet.
– Jeg har aldri sett et slikt fenomen, kun i Norge, akkurat Norge, blir Israel til de grader utpekt som denne unike slemmingen, sier Gerstenfeld til Dagsavisen.
– Blir demonisert
Inntil nylig har Norges omdømme i Israel vært assosiert med demokrati, et velstyrt samfunn, Nobels fredspris og ikke minst Oslo-prosessen. Men nå begynner det norske glansbildet i Israel å få noen riper.
I alt 65 akademikere, diplomater og andre var i går samlet ved Jerusalem Center for Public Affairs, og anklagene fra podiet var særdeles alvorlige.
For å støtte opp under sin sak lister Gerstenfeld opp en lang rekke tilfeller, inkludert forfatteren Jostein Gaarders famøse innlegg i Aftenposten under Libanon-krigen. Gerstenfeld er imidlertid lite imponert over selve innholdet i kritikken fra Norge.
– Å kritisere Israel er selvfølgelig legitimt, det er ikke det dette dreier seg om. Dette dreier seg om en så skjev fokusering at det til sjuende og sist har ført til en demonisering, en avmenneskeliggjøring, sier Gerstenfeld, en hollandskfødt miljøvernekspert som i de senere årene har jobbet som politisk konsulent.
Andre kriterier
For kort tid siden utga Gerstenfeld en bok kalt «Bak humanismens ansikt», som tar opp Norge og Sveriges forhold til Israel. I boken hevder han at staten Israel i Norge blir bedømt etter andre kriterier enn andre land. Det er det som, ifølge Gerstenfeld, ligger til grunn for hans anklage om at antisemittismen vokser i Norge.
Blant deltakerne på konferansen i går var også Zvi Mazel, en tidligere israelsk ambassadør i Sverige, og Ephraim Zuroff fra Simon Wiesenthal Senteret. Zuroff snakket i tillegg om at Sverige ennå tillater at nazister som deltok i krigsforbrytelser under andre verdenskrig fremdeles får beskyttelse mot utlevering. Zuroff skal sitte på en liste over 21 menn som ennå skal leve i Sverige.
Ny form for rasisme
Manfred Gerstenfeld er ikke overrasket over at en kan finne en voksende antisemittisme i akkurat Skandinavia, land med utpregede antirasistiske og humanistiske tradisjoner. Han sier han er vel kjent med menneskerettighetsarbeidet i Norge, men mener at disse tradisjonene, paradoksalt nok, kan ha åpnet for en ny form for rasisme.
– En vanlig antakelse her er at ikke-hvite mennesker alltid er ofre. Og hvis man sier dette, fratar man dem evnen til å ta ansvar for sine egne liv, være ansvarlige, som jo er et grunnleggende menneskelig trekk. Man gjør dem mindre menneskelige, de er blitt mindreverdige. Og dette blir en rasisme mot ikke-hvite mennesker man i utgangspunktet ville hjelpe, sier han.
Gerstenfeld sier det først og fremst er afrikanere, og ikke i det hele tatt israelere, som utsettes for en slik rasisme. Men israelere i Midtøsten blir i stedet demonisert akkurat «som om de skulle være de største forbryterne mot menneskerettighetene, noe de ikke er», sier han, og advarer om at dette har åpnet dørene til en ny legitimering av antisemittisme.
Anti-israelsk
Hvorvidt det offisielle Israel støtter anklagene som ble ytret er vanskelig å måle, men det er ingen hemmelighet at diplomater ved det israelske UD har hevdet at det er i Norge av alle landene i Europa at stemningen er blitt mest anti-israelsk.
Det israelske UD var særdeles tilbakeholdent med å kritisere da utenriksminister Jonas Gahr Støre tidligere i måneden ga ut bok, der det ble hevdet at han sammenlignet jødiske bosettere med nazister. Nylig arrangerte UD i Oslo en konferanse som hadde som mål å øke samhandelen mellom Israel og Norge.






