I går ble minst åtte mennesker drept i en selvmordsaksjon i den israelske byen Tel Aviv. Det palestinske regjeringspartiet Hamas kaller aksjonen selvforsvar.Likevel er den militante palestinske bevegelsen invitert til Norge neste måned. Utenriksdepartementet sier ja til å møte Hamas.

UD sier ja til møte

Påsken endte blodig i Tel Aviv da åtte personer i går ble drept og rundt 30 såret i en selvmordsaksjon ved et gatekjøkken. Hamas forsvarte aksjonen som selvforsvar.

Om en knapp måned 15. mai kommer to representanter fra Hamas til Norge invitert av Palestinakomiteen i Oslo. Hamas' aller første besøk i Norge skjer kort tid etter at utenriksminister Jonas Gahr Støre varslet at han ønsker å stanse den direkte pengestøtten til den nye palestinske Hamas-regjeringen.

Sier ja til møte

I Utenriksdepartementet (UD) er man positiv til å snakke med Hamas-medlemmene når de kommer i mai opplyser informasjonsrådgiver Rune Bjåstad til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

– Dersom UD får spørsmål om å møte Hamas her i Norge vil vi vurdere dette positivt. Hamas spiller en viktig rolle i utviklingen i Midtøsten sier han.

Norge snakker allerede med representanter for Hamas i de palestinske selvstyreområdene bemerker Bjåstad.

Utviklingsminister Erik Solheim hadde i går «ikke spesielt lyst til å kommentere Hamas-besøket nå» ifølge hans politiske rådgiver.

De to Hamas-medlemmene som kommer til Oslo er talsmenn for Hamas-blokken i den palestinske nasjonalforsamlingen Salah Mohammed El-Bardawil og Mohammed el-Rantisi. Rantisi er bror av tidligere Hamas-leder Sheikh Adbel Aziz al-Rantisi som ble likvidert i et israelsk rakettangrep 17. april 2004.

Leder av Palestinakomiteen i Oslo Ingrid Hindahl Natvig mener møtet får ekstra betydning fordi norske myndigheter sier de vil kutte all direkte støtte til Hamas-regjeringen så lenge den har utslettelse av Israel på agendaen.

– Hamas er demokratisk valgt. Det er galt av Vesten å snu ryggen til den nye regjeringen når vestlige land som USA selv presset gjennom valget.

– Selvforsvar

Gårsdagens eksplosjon rammet Neveh Sha'anan-området ved den gamle busstasjonen i Tel Aviv. Ifølge CNN er dette området populært blant innvandrere. Den siste selvmordsaksjonen i byen 19. januar skjedde i akkurat det samme området. Nå som da var det et gatekjøkken som ble rammet.

Den israelske regjeringen holder Hamas-regjeringen ansvarlig for terrorangrepet.

– Denne palestinske selvstyremyndigheten som helt klart har definert seg selv som en terrorenhet har forsøkt å oppmuntre til støtte til terror mer enn den forrige og vi vil handle deretter sier Raanan Gissin talsmann for fungerende statsminister Ehud Olmert ifølge NTB.

Hamas' offisielle talsmann Sau Abu Zuhri sier angrepet er «et naturlig resultat av de pågående israelske forbrytelser» mot det palestinske folk.

– Vårt folk er i en tilstand av selvforsvar og har rett til å bruke ethvert middel for å forsvare seg sier Zuhru.

Samtidig fordømmer den palestinske presidenten angrepet.

– Jeg ber alle palestinske fraksjoner om å stanse volden. Slike angrep skader palestinske interesser sa Saeb Erekat en nær rådgiver til Abbas på vegne av presidenten.

– Provoserende

Det er riktig av UD å møte Hamas mener religionshistoriker og Midtøsten-ekspert Kari Vogt ved Universitetet i Oslo.

– Å skyve palestinerne fullstendig fra seg kan ikke bidra til annet enn å forsterke voldsspiralen sier Vogt til Dagsavisen.

– Hamas sier mandagens selvmordsaksjon var selvforsvar. Hva slags grobunn for samtaler med Vesten skaper slike uttalelser?

– Dette er provoserende for Vesten. Alt som går ut på aksept av en slik handling er beklagelig. På tross av dette bør Norge stå fast ved invitasjonen.

Palestinernes situasjon er nå så ille at norsk kontakt med Hamas er helt nødvendig mener hun.

– Vi må gjøre alt vi kan for å føre dette inn i et nytt leie. Det å kutte økonomisk støtte og nekte å snakke med Hamas er ikke en farbar vei hvis vi ønsker å stanse vold.

Eventuelle samtaler mellom UD og Hamas kommer trolig til å foregå på embetsnivå. Norge vil ta opp kravene som er kommet fra det internasjonale samfunnet de siste ukene ifølge Bjåstad i UD.

– Det er naturlig at vi tar opp kravene vi har stilt før blant annet om å ta avstand fra terror og anerkjennelse av Israels rett til å eksistere. Men vi vil også høre på hva utsendingene fra Hamas har å si bemerker han.

Frp kritisk

Medlem av utenrikskomiteen på Stortinget Morten Høglund (Frp) mener enhver kontakt med Hamas er forkastelig.

– Vi står på at full isolasjon er det beste virkemidlet overfor den palestinske regjeringen. Det er viktig å få fram et bredt internasjonalt press for å få Hamas til å endre politikk sier Høglund.

Han håper en eventuell kontakt mellom UD og Hamas-medlemmene ikke kommer til å foregå på høyt nivå.

El-Bardawil og al-Rantisi skal også besøke Frankrike Østerrike Sverige og Italia på sin rundreise i Europa. 26. april kommer den palestinske presidenten Mahmoud Abbas på norgesbesøk.


– Barnearbeid bak
all norsk sjokolade

Norske sjokoladeprodusenter innrømmer at barnearbeid er en forutsetning for all norsk sjokoladeproduksjon. Diskuter: Norske Sjokoladefabrikkers Forening mener norske sjokoladeprodusenter gir viktige bidrag til arbeidet mot de verste typene barnearbeid i Vest-Afrika. Kommentarer 6

Kan redde USAs fagforeninger

Elpidio Sanchez (46) og millioner av andre immigranter fra Latin-Amerika kan være redningen for svake amerikanske fagforeninger. – Vi redder dem, og de redder oss, sier Sanchez. Kommentarer

Norge spiller bronsekamp

Skuffede norske spillere etter at  finaledrømmen i paralympics røk. Norge var uten sjanser mot USA i semifinalen i kjelkehockey i paralympics og møter Canada i kamp om bronsen. Kommentarer

Northug hjelper Sverige

Petter Northug skal hjelpe svenskene med å få ski-VM til Falun. Kommentarer

Fulham snudde og vant

Fulham snudde 1-3 til avansement i Europaligaen og marerittsesongen vil ingen ende ta for Juventus. Kommentarer

Baardsen og Drillo inngikk forlik

Fotballagent Einar Baardsen dropper det varslede søksmålet mot Egil «Drillo» Olsen. Kommentarer

Flere kommuner blir gjeldsslaver

Kommunene får stadig mer gjeld. Flere kan bli svartelistet fordi de ikke har kontroll over økonomien. Kommentarer 7

Tjener på kullkraftverk

Norge er gjennom oljefondet tungt inne i selskaper som bygger eller skal levere deler til et omstridt kullkraftverk i Sør-Afrika. Kommentarer

Rødgrønt i Rådhuset

Mandag samles rødgrønne Oslo-politikere i Rådhuset for å la Gerd-Liv Valla lære dem hvordan de skal ta makta i byen i 2011. Kommentarer 4

Delt i synet på gatekunst

Tagging og graffiti har absolutt nulltoleranse i Oslo, mens Street Art er OK. Bare den er avtalt med gårdeier. – Ingen skal spraye ned andres eiendommer, sier Jøran Kallmyr (Frp), byråd for miljø og samferdsel. Kommentarer 1

Krever handlingsplan
mot antisemittisme

KrF ber myndighetene ta trakassering og trusler mot norske jøder i skolen på alvor. Les og diskuter: Frp beskylder SV for å bidra til mobbing av jødiske barn. Kommentarer 28

Kjemper fortsatt for verdenscupen

Emil Hegle Svendsen kjemper fortsatt for verdenscupseieren i skiskyting, tross torsdagens 15. plass i Kollen. Kommentarer

Størst siden Obama

At Tiger Woods gjør comeback i april, har sendt «Tigergate» inn i en ny fase. Nå skal karrieren starte på nytt. Kommentarer 2

Eventyrlig dans på veiene

Frister det med et visuelt og smellvakkert dypdykk inn i eventyrets verden? Da bør du vurdere Riksteatrets «Eventyrdans», som har premiere denne uken. Kommentarer

Solheim i kullkraftskvis

Bygging av verdens fjerde største kullkraftverk skaper hodebry for miljø- og utviklingsminister Erik Solheim. Om kort tid må han avgjøre om Norge støtter kraftverket som vil slippe ut nesten halvparten så mye CO2 som Norges samlede utslipp. Kommentarer 17

Slår et slag for hull i muren

Det er mange aktører i Bjørvika. Og sikten er dårlig. Det er riksantikvar Jørn Holme og venstrepolitiker Odd Einar Dørum enige om. Begge vil ha bedre sikt. Til Akershus festning fra Middelalderparken. Kommentarer 2

– Burde ikke få operere

Ingen vet nøyaktig hvor mange kosmetiske operasjoner som utføres ved private klinikker i Norge. Assisterende direktør i Folkehelseinstituttet, Camilla Stoltenberg, mener de private klinikkene ikke burde få operere uten kontroll. Kommentarer 2

Amnesti for krigsforbrytelser

Afghanistan har i all stillhet vedtatt et generelt amnesti for krigsforbrytelser og brudd på menneskerettighetene. Diskuter: – USA må bestemme seg for om de vil stå på ofrenes eller overgripernes side, og de må gå offentlig ut og si hvor de står. Kommentarer 3


Ber Norge avvise kraftlån

De eneste som tjener på byggingen av verdens fjerde største kullkraftverk i Sør-Afrika er ifølge Bobby Peek storindustrien. Han ber Norge avvise finansiering av Medupi-kraftverket. Kommentarer 1


Klar melding til Israel

Midtøsten-diplomater fra EU, USA, Russland og FN møtes i Moskva i dag. Diskuter Midtøsten-konflikten her. Kommentarer 12


Varsler masseprivatisering

Den portugisiske regjeringen varsler masseprivatisering av statlige selskaper. Dette kommer på toppen av en krisepakke med kutt i velferden blant ingrediensene. Kommentarer 3


Papirløs og fryktløs

– Vi er lei av å gjemme oss, sier 23 år gamle Daniela. Hun er en av 12 millioner papirløse i USA. Søndag marsjerer hun for innvandringsreform i Washington D.C. Kommentarer 2


Alle har foreldre

Ingen av de 33 barna som ble forsøkt tatt med fra Haiti til USA av amerikanske misjonærer i januar, var foreldreløse. Alle er nå gjenforent med sine familier. Kommentarer 3