Hvorfor vil du innføre verneplikt for kvinner?
- Vi har ikke konkludert med det, men jeg har sagt at vi må ta den debatten. Vi lever i 2012. Vi er et av verdens mest likestilte land, og vi bør - hver gang vi lager langtidsplan - stille spørsmålet om det fortsatt må være slik at verneplikt bare skal gjelde for ett kjønn.
Men må vi være likestilte akkurat på det punktet?
- Ja, det normale ville være at man nå innførte det. Det unormale er å opprettholde flere århundre gammel tradisjon basert på et helt annet samfunn, og dessuten er det slik at det er færre og færre stillinger i Forsvaret som dreier seg om å gå med langt med tung sekk på ryggen og flere og flere som dreier seg om teknologi og systemforståelse og ting som nødvendigvis menn ikke er bedre på enn kvinner i det hele tatt.
Hvilken bok har betydd mest for deg?
- «Miraklenes by» av en som heter Eduardo Mendoza. Det er en forrykende fortelling om hvordan favorittbyen min Barcelona ble den byen den er.
Liker du fotballklubben også?
- Veldig, det er mitt favorittlag. Jeg og alle gutta sitter og heier på. Vi har også vært på Camp Nou og fulgt dem der flere ganger. Vi har tilknytning til Barcelona fordi kona mi er derifra.
Er det noe du er veldig god til, som ingen andre vet om?
- Spille gitar, kanskje. Jeg vet ikke om jeg er veldig god, men jeg er ganske god.
Hva er din dårlige miljø- samvittighet?
- For det første reiser jeg mye med fly, men det du også kan si er at fordi at jeg nå er statsråd må jeg kjøre alle steder rundt i en tung, pansret bil istedenfor å sykle til jobben, men det er ikke noe jeg har bestemt.
Hva er du mest stolt over å ha fått til?
- Barna mine. Jeg har tre gutter.
Hva misliker du mest ved deg selv?
- Jeg tror at jeg kanskje har vanskeligheter for å si nei til ting jeg godt kunne overlatt til andre.
- Hvis du fikk en helside i Dagsavisen i morgen, hva ville du fylt den med?
- Da ville jeg fylt den med en grundig oversikt over alle de spennende spørsmålene vi arbeider med nå i Forsvarsdepartementet angående langtidsplan for forsvaret hvor vi gjør store og viktige avveininger for å få et stadig bedre forsvar og som angår tusenvis av mennesker. Det hadde sikkert økt oppslagstallet veldig mye, hehe!
Hvilken nålevende person gjør deg sinna?
- Bashir al-Assad, presidenten i Syria som ikke ser poenget når resten av verden ber ham om å gå.
Hvilken sak er du villig til å gå i demonstrasjonstog for?
- Det tror jeg må være mot rasisme og fremmedfrykt som jeg er veldig bekymret for at er på frammarsj i Europa om dagen.
Hva er ditt motto?
- Det er å alltid lytte til den annen part.
Hvem ville du helst stått fast i heisen med?
- Da må jeg også si noe du har hørt før.
Neeei, skal du si Nelson Mandela?
- (ler) Nei, det var ikke Nelson Mandela. Nei, nei.
Kona?
- Det er min kone, ja.
maryam.tahir@dagsavisen.no










