- Osebergskipet var så forseggjort. Alt var altså så smukt laget, sier Geir Røvik entusiastisk.

Røvik er erfaren trebåtbygger og byggeleder for det som nå foregår på havna i Tønsberg. Her har en tro kopi av Osebergskipet reist seg i løpet av de siste to årene. På vikingenes vis har eiketre blitt felt, kløyvd og bearbeidet. Litt etter litt har skipet tatt form, og den 20. juni skal Osebergskipet flyte igjen. Her lukter det både treverk og tjære.

 

Godt bevart

Mange kjenner det originale Osebergskipet fra Vikingskipshuset på Bygdøy. Skipet ble trolig bygget i år 820, og var på sjøen i flere år før det ble lagt under jorda som del av en vikinggrav i 834. I skipets gravkammer lå to kvinner.

Både selve skipet og gjenstander kvinnene hadde fått med seg i grava, var svært godt bevart da de arkeologiske utgravningene startet i 1904. Men på grunn av det harde trykket hadde skipet brukket i flere enn tusen biter. Disse ble møysommelig satt sammen til å bli det skipet som står på Bygdøy i dag.

Det er ti år siden en Tønsberg-gjeng med store visjoner kom sammen med det mål å gjenskape Osebergskipet i all sin prakt og sjødyktighet. Geir Røvik var én av dem. Det er takket være hardt arbeid, mange involverte og mye dugnadsjobbing at målet nå nærmer seg, forklarer Røvik, som er én av tre utdannede trebåtbyggere som er med på prosjektet.

- Jeg pleier å si at uten meg hadde det bare vært en pent uthugget plankehaug, flirer Bjørn Harald Lian og sender et nikk i retning skipet.

 

Mange yrker

Lian jobber som smed og er én av mange frivillige som har gjort prosjektet mulig. Nærmere 2.900 nagler trengs for å holde skipet sammen. I tillegg kommer en mengde spiker, som også må smis.

Det aller meste av skipsbyggingen gjøres på gamlemåten, med vikingenes metoder og redskaper. Og det er langt flere yrkesgrupper enn båtbyggere og smeder som er med på prosjektet.

- Vi har med oss treskjærere, snekkere, vevere og seilmakere. Dessuten har vi en egen tekstilgruppe og flere guider. Dette handler om forskning og formidling, sier Røvik.

 

Flytende

Også på 1980-tallet ble det bygget en kopi av Osebergskipet. Men prøveseilingen avdekket store svakheter ved skipet, som vagget og nektet å lystre roret. Da det nådde en viss fart, 10 knops fart og 10 grader krenging, gikk det rett og slett til bunns.

- Da Osebergskipet ble satt sammen i 1904, ble det gjort noen feil. Vi har forbedret sjøegenskapene, og resultatet ligger nærmere det opprinnelige skipet. Det nye Osebergskipet flyter garantert, sier Røvik. (NTB Tema)