Engelsk suksess på Ullevaal
STRØMMER TIL: I morgen fylles Ullevaal stadion når England kommer på besøk. Det samme skjer senere i sommer når Manchester United gjester Vålerenga.
Det er ikke rart at det i morgen blir fullt hus når Norge møter England, mener Norges kaptein og Fulham-spiller Brede Hangeland.
- Å møte England med ny trener rett før EM. Det blir ikke større enn det når vi snakker om en treningskamp, sier han.
- Det er tradisjon for å følge engelsk fotball. Det ligger litt i ryggmargen, fortsetter han.
Og dette til tross for at England ikke har vunnet et VM eller EM siden 1966!
For Brede Hangeland er det to land som klinger best i norske ører når det handler om fotball:
England og Brasil.
Tross prisen
Da Norges Fotballforbund fastsatte billettprisene til landskampen i morgen, var det mange kritiske røster. Prisene ble satt opp med 150 kroner. På langsiden koster det 750 kroner og henholdsvis 650 og 550 kroner i de forskjellige seksjonene. Dette er tidenes dyreste landskamp på Ullevaal stadion.
- Vi hadde bommet om det bare hadde kommet 12-15.000 mennesker, sier kommersiell direktør Tom Fodstad i Norges Fotballforbund.
En fotballfamilie på fire må ut med 3.000 kroner på langsidene. For de billigste billettene på kortsidene må de betale 1.400 kroner.
Men norske engelsk fotballsupportere lar seg tydeligvis ikke skremme av disse prisene. Det forteller vel sitt om Norge som land i et kriserammet Eu-ropa.
Fotballfolket følger dermed ikke skifolket som uteble fra hopprennet i Holmenkollen i vinter. De skyhøye billettprisene (600 kroner for billetten) fikk det meste av skylden.
Manchester United
For få dager siden la Vålerenga ut billetter til kampen mot Manchester United 5. august.
I fjor var det fullt hus på Ullevaal da Liverpool var på besøk. Det var eneste VIF-kamp som ble fullsatt i fjor. Slik kan det bli i år også.
- Det er igjen i underkant av 2.500 billetter, forteller Frode Veie i Vålerengasjappa til Dagsavisen.
De rives nok også bort. Sesongkortinnehavere og Uniteds skandinaviske supporterklubb hadde forkjøpsrett.
tor.karlsen@dagsavisen.no
ULLEVAAL STADION
Årets høydepunkter på Ullevaal:
I morgen: Norge-England.
2. juni: Norge-Kroatia.
15. juli: Vålerenga-Molde.
5. august: Vålerenga-Manchester United.
15. august: Norge-Hellas.
11. september: Norge-Slovenia (VM)
25. november: Cupfinalen.
Maksimal kapasitet: 25.572.
Publikumsrekord: Norge-Sverige 22. september 1935: 35.495 tilskuere.
Onsdagens kamp Vålerenga-Rosenborg satte års- rekord med 13.989 tilskuere.











