Stavanger

Redusert utestengelse for Macaulay

Oilers-backen Scott Macaulay ble opprinnelig ilagt tre kampers utestengelse for en krysstakling mot MS-spiller Sander Boroczky. Oilers anket, og nå er straffen blitt redusert.

Stavanger Oilers-direktør Pål Higson er ikke enig i avgjørelsen om å utestenge Scott Macaulay i to kamper. Foto: RA.

Av Erik Sergio Auklend

Følg RA Sporten på Facebook!

Under søndagens kamp mellom MS og Oilers oppstod en svært omdiskutert situasjon.

MS-spiller Boroczky taklet Oilers-kaptein Kristian Forsberg bakfra og inn i vantet, på stillingen 5–0 til Oilers.

Dommeren markerte for utvisning til Boroczky, men Oilers-back Macaulay valgte likevel å dundre til mot MS-spilleren i etterkant av fløytesignalet.

Begge spillerne ble sendt i garderoben med matchstraff, og senere ila ishockeyforbundets disiplinærutvalg Boroczky to ekstra kampers karantene.

Oilers-spiller Forsberg pådro seg en lettere hjernerystelse som følge av den harde taklingen.

Det som satte Oilers-sinnene i kok var at Scott Macaulay fikk tre kampers karantene av samme utvalg.

Endret avgjørelsen

De anket avgjørelsen på direkten, og fikk i ettermiddag svar fra disiplinærutvalget.

– Ishockeyforbundets disiplinærutvalg har valgt å redusere straffen til Scott Macaulay fra tre til to kamper, sier Oilers-direktør Pål Higson til RA.

– Er du fornøyd med avgjørelsen?

– Nei, og det er fordi jeg fortsatt mener at disiplinærutvalget ser på episoden mot MS fra feil ende, sier Higson.

– Det er bedre med to kampers karantene enn tre, men fremdeles mener jeg at det MS-spilleren gjør i forkant er mye mer alvorlig enn det vår back gjør i etterkant. Derfor synes jeg at det fortsatt er strengt å ilegge vår spiller to kampers karantene, sier direktøren.

Higson sier også at episoden mot Lillehammer, hvor Tim Kunes ble hardt skadd, og blant annet mistet to tenner, ikke blir innrapportert fra Oilers side.

Mer fra Dagsavisen