Etter den dramatiske nedleggelsen blir det kun være fire fylker i Norge, Oslo, Akershus, Rogaland og Troms, ha flere enn ett postkontor. Heretter må posttjenester utføres der det handles melk og brød og torskerogn, på nærbutikken.
Målet er at alle skal få ny jobb, men det kan ikke garanteres.
Trist dag
For de ansatte på postkontoret i Grensen i Oslo kom ikke nedleggelsen som noe sjokk.
– Vi har visst om det lenge, og vi ser at det er nødvendig. Det blir mindre og mindre å gjøre. Det eneste som øker, er antallet pakker, sier daglig leder Eva Hansen (61).
Postkontoret i Grensen blir nedlagt og slått sammen med postkontoret i Vika fra 1. november i år.
– For meg betyr ikke omleggingen så mye. For meg er dette en deltidsjobb ved siden av studiene i kriminologi, sier Mia Marcussen (20).
– Jeg har jobbet i Posten i 43 år og blir med over til Vika, sier Eva Hansen, som har vært med på en rekke omlegginger i sin lange karriere i Posten.
– For oss som jobber i Oslo, tror jeg ikke det betyr så mye. Vi har større muligheter enn dem som jobber på postkontorer på mindre steder, sier Mira Marcussen.
Kuttet 15.000 årsverk på 15 år
– Selv om vi har visst om det lenge og har hatt tid til å forberede oss, er dette en tøff og tung dag. Vi forstår hvorfor dette skjer, men likevel er det vanskelig, sier forbundsleder Odd Christian Øverland i Norsk Post- og Kommunikasjonsforbund til Dagsavisen.
Han får nå jobben med å sørge for at færrest mulig blir sendt ut i arbeidsløshet.
– Vårt grunnleggende krav er at ingen skal gå ut i arbeidsløshet. Så langt har vi fått positive signaler på kravet vårt, men noen garantier fra ledelsen i selskapet har vi ikke fått, sier Øverland.
Posten har de siste 12 årene hatt 29 mer eller mindre store omlegginger.
– Så vi begynner å få erfaring i dette, sier Øverland lett sarkastisk.
– Jeg har stor tro på at vi skal greie det nå også. Men det er klart at jo mer Posten bygger ned, jo mindre muligheter blir det der også, sier han.
– Er dette den største omleggingen innen Posten?
– De siste 15 årene har vi nedbemannet med 15.000 årsverk. Nå dreier det seg om 1.000 over to og et halvt år, sier Øverland.
Mange eldre ansatte
1.000 ansatte over hele landet blir like fullt berørt. For dem betyr det en total omveltning av hverdagen.
Bare i Akershus skal hele 18 postkontorer gjøres om til post i butikk. I Oslo skjer dette med 20 postkontorer.
– Hvor mange tror du kommer til å få jobb sentralt i Posten etter dette?
– Det tør jeg ikke tallfeste, men det er et relativt lite antall av totalen, sier Øverland.
– Dere har nå to og et halvt år på omstillingen. Hvor mange tror du kommer til å gå av som følge av AFP og alderspensjon?
– De eksakte tallene har jeg ikke, men generelt sett er 70 prosent av våre ansatte i aldersgruppen 50 pluss. Så innen utgangen av 2014 regner jeg med at mange vil kunne gå av med AFP eller alderspensjon. Noe som vil være et brukbart alternativ fra mange. Tid gir oss muligheter, sier Øverland.
– Hvordan synes du arbeidsgiveren har opptrådt i denne saken?
– Nå skal man veie sine ord nøye i en slik sak, men arbeidsgiver gjør en overveiende god jobb. De som har fått en negativ beskjed i dag, syns lite om det, men jeg synes det gjøres en god jobb, både lokalt, regionalt og sentralt, sier Øverland.
tom.vestreng@dagsavisen.no











