Den svenske terroreksperten Magnus Ranstorp er for tiden tilknyttet den svenske forsvarshøyskolen i Stockholm. Han er anerkjent som en av verdens fremste eksperter på området, med det islamske terrornettverket al-Qaida som spesialfelt. Han har fulgt rettssaken mot Anders Behring Breivik nøye.
– Den viktigste delen av kommisjonens mandat er kanskje at den skal komme med forslag «om de tiltak den mener er nødvendige for å få en bedre fremtidig beredskap», sier Ranstorp med sitat fra 22. juli-kommisjonens mandat.
For nærsynt
Mandatet pålegger kommisjonen å se på hendelsesforløpet 22. juli 2011 og se på myndighetenes muligheter for å avdekke angrepsplaner, beskytte mot angrep og håndtere situasjonen.
– Det kan lett være at man bare ser på hendelsesforløpet og ikke hever blikket strategisk og spør seg «hva er det vi trenger» for å hindre at dette skjer igjen, sier han.
Beredskapen som trengs, kan lett komme i bakgrunnen, og han understreker at det er en vanskelig oppgave å balansere mellom de mange konkrete detaljer og de store linjene.
Han synes ellers at det er et ubesvart spørsmål hvem som skal vurdere politiets etterforskning, ettersom kommisjonen er pålagt ikke å vurdere den.
– Politiets etterforskning har jo vist store svakheter, sier han.
PSTs situasjon
Som en del av det strategiske mener han kommisjonen bør ha vurdert PSTs situasjon og kapasitet. Kommisjonen har selv varslet at dette blir en del av rapporten.
PST har selv lagt fram en rapport om sin rolle tidligere i år, en rapport Ranstorp omtaler som «ydmyk».
– PST behøver ressurser, men hvilken type og hvor store? Det vil jo være feil om de selv skal avgjøre det, sier han.
Skyting pågår
Rapporten bør også drøfte politiinstruksen kjent som «skyting pågår».
– Jeg blir overrasket om det ikke kommer en slik drøfting som også omfatter hvordan politiet kan forbedre seg i tilsvarende episoder, sier han
– Spørsmålet er jo særlig hvordan man skal få stoppet slike hendelser raskt, sier han. Ett spørsmål er om myndigheter og annet politi har for stor tillit eller avhengighet av beredskapstroppen.
– En rask reaksjon så tidlig som mulig er avgjørende i slike situasjoner. De bør drøfte om dagens regler er gode nok, sier han, og sikter også til politiets våpenregler.
Ivareta verdier
Kommisjonens mandat omfatter også at samfunnet «tar vare på sentrale verdier i det norske samfunnet, som åpenhet og demokrati».
– Kommisjonen må se på krisekommunikasjonen, sier Ranstorp. Det er påvist store mangler i kontakten mellom politi og landets politiske ledelse under terroren og etter.
– En viktig oppgave er hvordan man hindrer polarisering i samfunnet, mener Ranstorp.
– Hvordan ser dette arbeidet ut og hvordan gjøres det? Hvordan skal lovgivningen være? Den må verken være for mild eller for voldsom. Kalibrering av dette er en viktig debatt, påpeker han, og venter at kommisjonen begynner den.
Et ubesvart spørsmål er om Norge trenger en såkalt «nasjonal antiterrorstrategi»
– Storbritannia, EU og Sverige har en, sier Ranstorp.











