Sport

– Samuel får elleve på min børs

Viking-Odd 3–0. Samuel Adegbenro lå bak alle tre målene mot Odd og en lettet Ian Burchnall tok fram de store superlativene etter en svært etterlengtet seier og oppvisning søndag.

Samuel Adegbenro var i det umulige hjønet søndag og var involvert i alle målene da Viking knuste Odd. Her feirer han 2-0 med Mathias Bringaker. Driblekunst av høy klasse i forkant gjorde det mulig. Foto: Carina Johansen, NTB scanpix.
Følg RA Sporten på Facebook!

– Samuel er nesten helt umulig å spille mot når han har dager som dette. Han får elleve på min børs. Outstanding, sier Burchnall etter kampen.

Treneren minnet samtidig om at den sentrale midtbanen med Julian Ryerson, Steffen Ernemann og André Danielsen var strålende.

– Det ga også Adegnebro friheten til å gjøre det han er god på. Det har tatt noen kamper, men nå virker det som om vi har funnet den rette kombinasjonen der, sier treneren.

Adegbenros beste kamp i klubben

Adegbenro scoret, sørget for målegivende og skaffet Viking straffe. Han skjønte også selv etterpå at prestasjonen var i særklasse.

LES OGSÅ: Slik var Viking-Odd

– Det er uten tvil min beste kamp for Viking. Det kan jeg først og fremst slå fast fordi motstanderen er så god, sa nigerianeren til RA.

Samtidig betyr også slike oppvisninger at spekulasjoner rundt salg starter umiddelbart.

– Må vi selge så må vi selge til sommeren. Jeg har bestemt meg for å ikke tenke på det før den tid. Samtidig vil du jo ha gode prestasjoner fra dine beste spillere, sier Burchnall.

Adegbenro startet ballet med å heade inn ett nydelig innlegg fra Claes Kronberg via stangen. På Mathias Bringakers 2–0 scoring rundlurte han Fredrik Semb Berge med et råfrekt taktskifte, mens han skaffet straffe etter et innlegg som traff en Odd-hånd.

– Jeg er mest fornøyd med 2–0. Da planla jeg å lure Odd-spilleren. Jeg senket farten min for å få ham til å bremse også. Så tok jeg ham på sengen med å akselerere, sier Adegbenro.

LES OGSÅ: Wiggen åpner for nedrykksklausuler

Bringaker grep sjansen

Mathias Bringaker, som satte inn ballen på 2-0, var også full av lovord om artisten.

– Han er utrolig viktig for oss offensivt. Vi har ikke skapt like mye uten ham.

Selv ble Bringaker kastet inn et kvarter før kampen da Kwesi Appiah fikk føling med en skade.

– Det gir selvtillit å få starte selv om det selvsagt er synd for Kwesi at han ble skadet, sier Bringaker.

Skaden til Appiah er ifølge Ian Burchnall ikke langvarig. Det er snakk om en liten hofteskade.

For Viking var utvilsomt de tre poengene aller viktigst søndag. Samtidig var måten de skaffet dem på meget imponerende. Det var reneste vårløsningen og publikum reiste seg for å gi laget stående ovasjoner lenge før kampslutt.

Stor lettelse

Både Ian Burchnall og Mathias Bringaker erkjenner at seieren var en lettelse.

– Det smakte utrolig godt. At vi vant 3–0 viser hvor gode vi kan være og sier litt om potensialet vårt, sier Bringaker.

Burchnall innrømmer at han har kjent mer og mer på presset for hvert tap. Derfor smakte det utrolig godt å rundspille Odd på denne måten.

– Klart jeg har kjent på det. Det er en lettelse. Nå kan vi bygge videre på disse tre poengene. Men nøkkelen blir å gjenskape prestasjoner som dette, sier briten.

Samuel Adegbenro er også glad på hans vegne.

– Han har vært sint og kjørt oss hardt på trening. Vi ville gjerne ha det litt roligere nå. Dette var gøy for Ian, avslutter Vikings nigerianske ess.


Kampfakta og børs:
Fotball, Eliteserien
Viking – Odd 3-0 (1-0)
6914 tilskuere
Mål: 1-0 Samuel Adegbenro (27), 2-0 Mathias Bringaker (58), 3-0 André Danielsen (str. 62).
Dommer: Trygve Kjensli, Nesodden.
Gult kort: Espen Ruud, Odd, Karol Mets, Viking.
Viking (4-2-3-1): Iven Austbø 6 – Claes Kronberg 6, Michael Ledger 6, Karol Mets 6, Kristoffer Haugen 6 – André Danielsen 7, Steffen Ernemann 7 – Zymer Bytyqi 6 (Stian Michalsen fra 83.), Julian Ryerson 8, Samuel Adegbenro 9 (Patrick Pedersen fra 78.) – Mathias Bringaker 6 (Michael Haukås fra 68.).
Odd (4-3-3): Sondre Rossbach – Espen Ruud, Steffen Hagen, Fredrik Semb Berge, Thomas Grøgaard – Fredrik Nordkvelle, Fredrik Oldrup Jensen (Stefan Mladenovic fra 60.), Jone Samuelsen (Oliver Berg fra 76.) – Joakim Våge Nilsen, Olivier Occéan (Torbjørn Agdestein fra 63.), Riku Riski.

Mer fra Dagsavisen