22. juni gikk det ut pressemelding fra Klima- og miljødepartementet om at regjeringen har bestemt at Norge skal melde inn 85 nye verneområder som foreløpige kandidater til Emerald Network.
Emerald Network er et nettverk av viktige områder for naturmangfold i Europa, hvor «hovedformålet er å beskytte truede arter og naturtyper i Europa mot skadelige tiltak», skriver departementet i pressemeldingen.
Naboområder
Øverst på Sundtofts liste finner vi Svartskog landskapsvernområde, som ble opprettet i juli 2008.
– Landskapsvernområdet ligger inntil området som Sanner nå har godkjent utbygging av, påpeker Arild Burud, medlem av utvalg for miljø og plan i Oppegård kommune, for Ap.
– Tilførselsveier til Bålerud-utbyggingen (som er del av det Sanner har godkjent), går gjennom landskapsvernområdet, påpeker Burud.
– Høyre har tidligere gått inn for utvidelse og asfaltering av disse vernede veiene, for å gjøre det lettere å komme til byggeområdet, tilføyer han.
– Sårbare biotoper
Ap i Oppegård er imot utbyggingsplanen Sanner nå har godkjent i Svartskogområdet. Det samme er Venstre og SV i Oppegård.
– Utbyggingen på Svartskog er uheldig av flere årsaker, sier Mari Ann Berg, gruppeleder for SV i Oppegård kommunestyre.
– For det første gjelder det å ta vare på vernesonene til landskapsvernområdet, selve landskapsvernområdet og også naturreservatet som ligger inne i landskapsvernområdet. Ved økt utbygging øker slitasjen på sårbare biotoper og rødlistearter, påpeker hun.
– For det andre bryter en så stor utbygging med Oppegård kommunes egen politikk når det gjelder fortetting rundt kollektivknutepunkter.