Annonse
Annonse
Anne Bitsch
Innlegg: 17
Kommentarer:

Oh, hellige morskap!

- 1884 visninger Innlegg

I jula er de tradisjonelle kjønnsrollene i fri dressur.

Jula er hjertenes tid. Vi samler våre kjære og tenner lys i mørket. Vi snuser inn duften fra granen i stua når vi tar hverandre i hendene og synger de sangene vi har sunget i alle år. De sangene foreldrene våre har lært oss og som vi gir videre til våre egne barn. Jula er en arena for overlevering av tradisjoner.

Ingen tradisjoner uten kjønnsroller. I min barndoms danske jul sang vi alltid «Højt fra træets grønne top». Sangens siste vers går slik: «Børn, nu er jeg bleven træt og I får ej mere. Moder er i køkkenet, nu skal hun traktere. Derfor får hun denne pung, løft engang, hvor den er tung! Julen varer længe, koster mange penge.»

Jeg husker hvordan familien kastet takknemlige blikk til både mormor og mamma for deres gjeve innsats på kjøkkenet. Og hvor slitne de var. Uten at noen stilte spørsmål ved hvorfor kjønnsrollemønstrene fra Peter Fabers sang fra 1848 strakte seg langt inn på 1980-tallet, til og med i sekstiåtternes feministiske og anti-kapitalistiske stuer. Det var bare sånn det var.

Til mennenes forsvar må det sies at de faktisk ikke fikk slippe til på kjøkkenet heller. Det var utenkelig å delegere ansvaret for sausen, for å si det sånn. Bare mor visste hvilke doser kanel og nellik som skulle i pepperkakene. Jula var eksklusivt kvinnenes arena for å iscenesette seg selv som dedikerte familiemennesker med stålkontroll. Oh, hellige morskap.

Nå til dags har matlaging fått hakket høyere status, så det er vel ikke utenkelig at far i høyere grad får slippe til – i det minste i assistentrollen hvor han utstyres av mor med lister over ditt og datt.

Lykkeforskning støtter det anekdotiske bevis. Et søk på «gender roles and christmas» på Google Scholar resulterer i 1.990.000 treff. Ifølge Tim Kasser og Kennon Sheldon oppgir kvinner jevnt over å bli mer stressa av jula, mens eldre menn har det best. Aller best har de det som fyller jula med et religiøst eller anti-materialistisk innhold og de som har noen å være sammen med, uansett om de er menn eller kvinner.

Derfor må rådet fra en relativt ugudelig feminist bli: Hjelp hverandre og utfordre kjønnsrollene når de skaper stress for den ene parten. Ta vare på dem dere er glad i, og de som trenger det. Det koster ingenting og verdien varer lenger enn bare jula.   

Radikale Røster [...] Innlegget er også merket med:
Publisert i Dagsavisens papirutgave samme dag.

Bjørn Blokhus
Innlegg: 2
Kommentarer: 733

Gi kvinnene noe beroligende

Kommentar #1
Anne Bitsch – gå til den siterte teksten.

Derfor må rådet fra en relativt ugudelig feminist bli: Hjelp hverandre og utfordre kjønnsrollene når de skaper stress for den ene parten. Ta vare på dem dere er glad i, og de som trenger det. Det koster ingenting og verdien varer lenger enn bare jula.

Denne manns -og farsrollen som beskrives synes være fra 1969 tallet, og er heldigvis på vei ut.

I jula som ellers er kvinner eksperter på å skape sitt eget stress. Og med sin overmodige iscenesetting av allslags juletilstelninger er de fleste i dag på sammenbruddet rand. Det er feminisme i praksis.

Selv gamle, halvdøde og senile besteforeldre blir tildelt betydningsfulle roller i mødrenes julespill. Der utpakkingen av julegavene må deles på flere dager for at det skal være overkommelig for barna.

Oh, hellige galskap !

Eivind Bade
Innlegg: 2
Kommentarer: 107

Familien på vei ut!

Kommentar #2

Det er ganske fascinerende å lese ulike feministers (forøvrig fullkomment feilaktige) forestilling om at vi alle lever i et familiært parforhold.  De overser suverent at andelen enslige, ensomme mennesker har økt sterkt siste 30 år.  Mannens adgang til de få barna norske kvinner føder har blitt sterkt redusert ettersom en stigende andel av kvinnene føder barn uten partner, og vi har et barnefordelingssystem som mest av alt kan karakteriseres som et statsorganisert familieranssystem til fordel for mødre.  Resultat: 25 % av barna bor hos bare den ene av foreldrene og gjett en gang hvem det er. 95 % av bidragsmottakerne er kvinner - en statistikk NAV skjuler for almenheten så godt det lar seg gjøre. (Gudene må vite hvor mange milliarder de mottar) 75 000 barn treffer ikke sin far i det hele tatt. Alt sammen utført i medhold av barnelovens fromme formål om å ivareta barnas beste.

Norge er i dag sammen med Sverige en ubetinget verdensmester i sosial utstøting av menn.  Også i historisk sammenheng er revolusjonen allerede fullført: aldri noen gang før i Norges historie har så mange menn fått et så perifert forhold til sine egne barn som det norske kvinner med full støtte av den rødgrønne regjeringen har lykkes i å realisere i dag.  Utstøtingen eller mobbingen utføres på flere fronter hvorav barnefordeling bare er en.  Les gjerne mer om dette i innlegget

Ensomhet en folkesykdom?

Norge er i dag stappfullt av historier om yngre, livsglade menn som ikke lykkes i å finne en partner han kan danne familie sammen med og eldre skilte menn som ikke får kontakt med sine barn. På et forum leste jeg for noen år siden om en skilt manns planalgte julefeiring: Han skulle sitte alene julaften med en whiskey flaske og spille nettpoker.

Problemstillinger rundt tradisjonelle kjønnsrollemønstere i samlede familier under julefeiringen er sikkert i noen grad fortsatt aktuell.   Men for all del: Et hvert noenlunde opplyst menneske må da se at dette er en ganske perifer og utdatert problemstilling i dag?  Det er langt mer vesentlig å fokusere på hvordan menn kan få tilgang til en trygg og varig familiesituasjon etablert allerede i 20-30 års alder og med livsvarig perspektiv.

Bjørn Blokhus
Innlegg: 2
Kommentarer: 733

Det er en oppside også

Kommentar #3
Eivind Bade – gå til den siterte teksten.

Resultat: 25 % av barna bor hos bare den ene av foreldrene og gjett en gang hvem det er. 95 % av bidragsmottakerne er kvinner - en statistikk NAV skjuler for almenheten så godt det lar seg gjøre.

Skilte kvinner finner seg som oftest nye menn som også har barn. Og da blir det mange barn, barnebarn, fettere og kusiner, tanter og onkler å forholde seg til. Og alle vennene ...

Mange slike som meg må kjøpe julegaver til halve Norge.

"Det Norske Huset" er blitt et galehus

Lars Randby
Innlegg: 1
Kommentarer: 2

Forventning om at alle gjør det samme

Kommentar #4

Flertallet hegner vel om den tradisjonelle julen på en eller annen måte. Det er ikke lett å melde seg ut av dette kollektive juleritet. Sier man at man ikke bryr seg om julen blir man sett litt rart på og man blir mistenkt for både det ene og det andre. Det å ikke bry seg nevneverdig om julen ser ut til å trigge en masse spørsmål fra andre litt som alle spørsmålene om hvorfor man ikke drikker på en fest. Sistnevte er langt på vei greiere å komme seg unna, det holder med å si at man har noe å gjøre dagen etterpå eller at man kjører denne kvelden.

Ingen av de unnskyldningene er holdbare for julefeiringen.

Julen er jo langt på vei en sosial familiær begivenhet og tradisjon. Så fyller de enkelte på med enten religiøs forankring, tradisjo som forankring eller rett og slett bare at alle andre gjør det så da må man selv også gjøre det. Barna blir ofte, som i mange andre sammenhenger, kjørt frem som et viktig argument for den tradisjonelle julefeiringen.

Selv relgiøse av en annen tro en den kristne ser jo ut til å ta til seg julefeiringen og de gudløse feirer jo de også uten noen forankring i det religiøse aspektet. Det er ikke uvanlig at man blir fortalt at det er viktig for barna at man feirer jul selv om man selv gir blaffen i hele opplegget. Barn må tydelig vis ikke føle annerledeshet fra flertallsopplegget, mange mener tydeligvis at de kan ta skade av slikt.

Det kunne vært interssant å vite om det er kjønnsforskjeller når det kommer til syn på viktigheten av julefeiringen. Favner begge kjønn likt om tradisjonen eller finner vi at det er forskjeller. Hvis et par har ulike syn på jul og viktigheten av dette hvem av dem er det så man skal støtte og ta hensyn til? For det er vel ikke slik at den som har den sterkeste julefølelsen automatisk kan forlange støtte fra sin partner på dette.

Det kan sikkert være like stressende å mått feire noe man synes er noe ordentelig tøv som det er å gjennomføre feiringen. Hvem skal da støtte hvem :-)

Del dette innlegget: