Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Liv Serine Helgesen
Innlegg: 60
Kommentarer: 1505

Til kamp mot nettmobberne!!!!

- 623 visninger Innlegg

- Selv om vi ikke kan koble digital mobbing til uhyrlighetene som ble begått, må vi være klar over at det hatske, sjikanerende klimaet som finnes blant en del voksne på nett, kan ha smitteeffekt til hvordan barn og unge oppfører seg der.

Ovennevnte uttalelse kommer fra kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV), gjengitt i Sunnmørsmposten i dag - der hun viser til "uhyrlighetene" 22/7.

Jeg er selvsagt hjertens enig med kunnskapsministeren!

Selv på nyemeninger.no kan det vises til voksnes mobbing av meddebattanter. Nye Meninger kan altså være et sted der barn og unge lærer å nettmobbing.

Utdanningsmyndighetene lanserer nå en nasjonal kampanje for å bevisstgjøre unge OG voksne om hvor skadelig denne type mobbing kan være. Det vises blant annet til massemobbing av en jente på ti år. Til tross for at foreldrene la ned bloggen, fortsatte hetsen av piken. - "Det er mulig at mange ikke tenkte på seg selv som mobbere når de videresendte en video eller et bilde, eller trykket på "liker" på innleggene på Facebook, men de bidro til en hetskampanje jeg aldri har sett maken til, sier kari Laumann i Teknologiforbundet til NTB.

Fakta:

- Mer enn 45 000 barn i Norge utsettes for mobbing og trusler på nett.

- Mer enn 30 000 barn har blitt mobbet eller truet via mobiltelefonen

- Bare 26 prosent har fortalt det videre til en voksen.

- 70 000 barn har opplevd uønskede seksuelle kommentarer på Internett.

- Seks prosent ha rmottatt en truende eller skremmende melding på mobilen i løpet av det siste året.

Kilde iflg. Sunnmørsposten: Senter for atderdsforskning og medietilsynet ((c) NTB)

Kunnskapsminister Halvorsen går til kamp mot hatske og diskriminerende nettinnlegg fra voksen i kjølevannet av 22/7-terroren - og oppfordrer folk til å ta til motmæle mot slike stemmer.

To tredjedeler av landets kommuner har så langt signert et manifest mot mobbing med fokus på på digital mobbing, der kommunene forplikter seg til å sette seg inn i en rekke lokale tiltak. Igangsatt av Kunnskapsdepartementet, som siden nyttår har oppfordret landets kommuner til slik aktiv deltakelse i forebygging av digital mobbing.

Del dette innlegget: