Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Per Østvold
Innlegg: 38
Kommentarer: 12

Romleiren kreves fjernet

- 5142 visninger Innlegg

Kirken har gitt romfolket som oppholder seg ved Sofienberg kirke, frist ut dagen til å rydde leiren.

Det var på en pressekonferanse fredag formiddag at fungerende biskop Olav Dag Hauge og kirkeverge Robert Wright fortalte at de har bedt romfolkene som oppholder seg ved Sofienberg kirke i Oslo, om å fjerne seg fra kirkeområdet innen lørdag 14. juli. Hvor de skal gjøre av seg etterpå, kunne kirkens representanter ikke gi noen råd om.

Ikke et egnet sted

I fem dager har 150-200 romfolk slått leir rundt Sofienberg kirke i en protest mot den vanskelige situasjonen de opplever i Oslo. Spesielt har de ønsket å settes søkelyset på de de oppfatter som en hensynsløs behandling fra politiets side. Kirken har uttrykt forståelse for romfolkets klager, men har fra første dag understreket at oppholdet på Kirkens grunn må bli kortvarig.

Nå har demonstrasjonen vart noen dager, og romfolket har oppnådd det de ønsket; å sette søkelys på sin situasjon. Nå bør demonstrasjonen opphøre og romfolket må flytte fra Sofienberg kirke. Dette området er ikke egnet som en mer varig campingplass. Og romfolkene og de rådgiverne de har i organisasjonen Folk er Folk, må respektere den fristen de har fått fra Kirkens representanter. Alternativet kan være at politiet på eget initiativ fjerner leiren. Det vil ikke bidra til mer forståelse i Oslos befolkning for romfolkets situasjon.

Prestene som har ansvaret for Sofienberg kirke, har strukket seg svært langt. Også de som bor rundt kirken, har tatt en belastning ved å ha en stor romfolkleir tett på seg. For ganske mange har dette med rette eller urette blitt opplevd som utrygt og vanskelig.

Nå som leiren skal avvikles, vil jeg rose romfolket som har oppholdt seg rundt Sofienberg kirke, for at de har holdt det ryddig rundt seg. Grünerløkka bydel bidratt ved å sørge for hyppigere renhold av Sofienbergparkens toaletter, og ved hyppigere søppelhenting. Dette har fungert tilfredsstillende.

Trakassering

Representanter for romfolket har anklaget politiet for trakassering. Jeg har selv hørt noen rystende historier om vilkårlig og uakseptabel framferd fra politiets side. Når det er sagt, vil jeg presisere at romfolk må akseptere at det ikke er tillatt å overnatte i parker eller på andre offentlige områder. De må akseptere at vi har regler for hva som er tillatt i Norge. Samtidig må politiet i Oslo akseptere at løsgjengerloven er opphevet fra 2006, og at det er tillatt å tigge i Norge. Politiet kan heller ikke innføre et forbud mot at romfolk oppholder seg på bestemte offentlige steder. Politiet kan ikke ta seg til rette, og må respektere det lovverket vi har i Norge.

Jeg er glad for at biskopen i Oslo vil ta initiativ til et møte mellom politiet og representanter for romfolket. Forhåpentligvis vil dette klargjøre hvilke regler som gjelder i Oslo, og føre til større gjensidig forståelse mellom politiet og romfolk.

Jeg vil også rose initiativet fra fungerende biskop og kirkevergen om å anmode byrådet om å bidra til å finne en mer egnet tomt i Oslo-området hvor romfolkene kan slå leir. Ingen er tjent med dagens situasjon.

Byrådet må ta ansvar

Byrådet må ta et større ansvar for byens bostedsløse. Vi har til enhver tid ca 1500 bostedsløse i Oslo, inkludert de som bor i hospitser og rusomsorgens botilbud. Mange av dem har det svært vanskelig. De mange romfolkene som nå oppholder seg i Oslo, kommer i tillegg til disse 1500, og forsterker byens sosiale problemer.

Vi kan ikke jage romfolkene fra by til by i Norge, eller fra land til land i Europa. Det løser ingen problemer, og forverrer situasjonen for en utsatt gruppe av fattige mennesker. Samtidig kan vi heller ikke løse romfolkets problemer i Norge. Dette er et internasjonalt problem, og må løses internasjonalt.

Fattigdom kan ikke forbys

Jeg er sjokkert over at ordføreren har foreslått et tiggerforbud i Oslo. Dette vil ikke løse noen problemer bortsett fra at vi slipper å forholde os til byens fattigste og mest forkomne. Det er ikke mulig å forby fattigdom. Og det kan heller ikke være slik at bevegelsefriheten innen EØS-området bare skal gjelde for velstående mennesker. Det er trist å konstatere at vi har en ordfører i Oslo som har så lite medfølelse med byens fattigste. Og det er ikke første gang ordfører Stang viser at han ikke evner å forstå hva som foregår utenfor byens trygge vestkant jfr hans uttalelser for noen år siden om forskjellene i levealder i øst og vest, hvor han anbefalte folk på østkanten om å gå mer tur i skog og mark. Med sine uttalelser om romfolk har ordføreren bidratt til å forsterke det som finnes av fremmedfiendtlighet i deler av Oslos befolkning.

Oslo kan ikke ta i mot et ubegrenset antall romfolk. Men de som oppholder seg i Oslo, må behandles som mennesker. Byrådet må fortelle romfolk hvor de kan slå leir og overnatte. Noen av dem kan ha råd til å ta inn på byens campingplasser. Andre må ta til takke med utmarka rundt byen, hvis byrådet ikke bidrar med andre og bedre løsninger. Uttalelser fra byrådslederen kan tolkes som om han forsøker å innføre et forbud mot at romfolk slår leir f.eks. i Nordmarka. Men da setter han seg ut over friluftsloven, som tillater camping i utmarka med inntil to dager på samme sted.

Jeg mener ikke at camping i utmarka er noen god løsning for romfolk som oppholder seg i Oslo. Men det er byrådet og ordføreren som må klargjøre hvor de kan slå seg ned, mens de er her.

For få tilbud

Det finnes noen få tilbud til de mange hjemløse i Oslo i regi av Frelsesarmeen og Kirkens Bymisjon. Det eneste tilbudet romfolk har i dag, er at de kan benytte et par dusjer hos Frelsesarmeen, men bare på lørdager. Frelsesarmeen oppgir selv at de har kapasitet til å la 200 romfolk dusje en gang per uke. Dette er et skandaløst dårlig tilbud, og det er byrådet som har ansvaret. Byrådet må bidra med mer penger til de frivillige organisasjonene som tar seg av byens hjemløse og fattige, og det gjelder selvsagt uansett nasjonalitet.

Det er nå opp til byrådet og byens ordfører å klargjøre hva slags tilbud som skal gjelde for byens hjemløse og fattige. Skal Oslo være byen med det kalde eller det varme hjertet?

Heidi Stakset
Innlegg: 49
Kommentarer: 3336

Om regler

Kommentar #1
Per Østvold – gå til den siterte teksten.

Når det er sagt, vil jeg presisere at romfolk må akseptere at det ikke er tillatt å overnatte i parker eller på andre offentlige områder. De må akseptere at vi har regler for hva som er tillatt i Norge.

Jeg er enig i det meste du skriver her, men reagerer på denne setningen. Hvor skal de fattige gjøre av seg, mener du?

Regler er til for mennesket skyld, ikke omvendt.

Det er flere innlegg og kommentarer om denne saken, blant annet har Arild Knutsen vært tidlig ut med et klokt og presist innlegg som ikke har fått spalteplass av nettredaksjonen.

Per Østvold
Innlegg: 38
Kommentarer: 12

Hvor skal de gjøre av seg?

Kommentar #2

Den beste løsningen for romfolket, er at de som ikke har råd til å ta inn på campingplasser, får tilbud av Oslo kommune om å slå leir på en egnet plass i Oslo-området. Dette ønsker også romfolk selv.

For øvrig vil jeg korrigere politiet og byrådet som sprer informasjon om at det nå oppholder seg 2 000 romfolk i Oslo. Dette kan ikke være riktig. Oslo har til enhver tid ca. 1 500 bostedsløse, dvs. folk uten fast bopel, uteliggere og folk som bor på hospits osv. I tillegg til disse er det pålitelige anslag som viser at det finnes mellom 500 og 700 romfolk i Oslo denne sommeren. Det i seg selv er selvsagt mange, men langt unna de to tusen som byråd og politiet sprer rykter om.

Erik Pedersen
Innlegg:
Kommentarer: 190

Hvis nordmenn...

Kommentar #3

...hadde oppført seg som romfolka ville det nok vanket både bøter og bortvisning, så det er nok noen som trenger informasjon om norsk lov, rett og sedvane her. Et politi som gjør jobben sin er ikke et trakasserende politi når de bortviser folk i henhold til gjeldende regelverk.

Østvolds behov for å skittkaste byrådet i Oslo og flertallet i kommunen, som han selv aldri ble en del av, er et tradisjonelt utspill mot høyresida fra en tilhørende på motsatt politisk side. Å beskylde byrådet for flere tusen bostedsløse, romfolk og tiggere i hovedstaden er urimelig da en betydelig andel av disse er "innflyttere" som kommer hit for å ruse seg, tigge eller bedrive småkriminalitet. Å forvente at kommunen fungerer som sosialkontor for andre enn egne innbyggere er heller ikke rimelig ut over de reglene som gjelder i kommunenorge.

Politiet må på banen igjen nå og påse at norsk lov, kommunale regler og politivedtekter blir etterlevd...

Per Østvold
Innlegg: 38
Kommentarer: 12

100, ikke 200 kan dusje hver lørdag

Kommentar #4

En ansatt i Frelsesarmeen har gjort meg oppmerksom på en tallfeil i mitt innlegg. Jeg skriver at "Frelsesarmeen oppgir selv at de har kapasitet til å la 200 romfolk dusje en gang per uke". Men dette er feil. Det riktige er at Frelsesarmeens har kapasitet til å la 100 romfolk dusje på lørdager.

Ragnar Johan Thomas Stenkjær
Innlegg: 16
Kommentarer: 247

Kommentar #5

800.000 nordmenn reiser i sommer til Syden for å rekreere seg i ferien. Det har de fortjent, og det er dem vel unt. Og så våt og trist som sommeren er i år, er det selvsagt ikke til å holde ut her hjemme. Mange blir ganske gretne av alt regnet.

150 romanske tiggere har kommet til Oslo og Norge i sommer, for å forsøke å skaffe skaffe seg, og sine familier hjemme i Romania, et overlevelseminimum. Det er dem IKKE vel unt av Oslos ordfører og byrådsleder i spissen for (antakelig) et flertall av byens borgerskap.

Rom-folket har jo ikke råd til å bo på kommersielle campingplasser, langt mindre i hotell, hospitser eller herberger. Og de overnatter derfor her og der i parker og på parkeringsplasser. De benytter seg av byens offentlige faciliteter og får bade en gang pr. uke hos Frelsesarmeen. Sofienberg kirke har tillatt dem tilhold på sin grunn. Der har de nå sovet i bilene og teltene sine. Men nå er det ut.

De tigger på Karl Johan. Da klager handelsborgerskapet. Tiggerne er til sjenanse for handelen i butikkene i Oslos hovedgate. De er ikke så fint kledd, de er mørke i huden og de viser oss hvor dårlig de har det! Også de etnisk norske tiggerne liker kanskje dårlig å få konkurranse.

Etterhvert startet ryktesmiingen: Tiggerne fra Romania er sikkert kriminelle. De er nok lommetyver. Stofflangere? De er nok mafia... De er sikkert traffickere, slavehandlere... Og de har dårlig hygiene, leiren ved kirken er sikkert sikkert en helserisiko. Osv. osv. in absurdum.

De offentlige instanser som har undersøkt påstandene, finner ikke tilstrekkelig hold i dem. I hvert fall ikke så graverende forhold at utvising er på tale. "Folk er Folk" setter fokus på Rom-folkets situasjon. Det går politikk i saken. Det blir stor ståhei. Nå må det reageres.

For tenk om de kommer i titusenvis. (Sikkert!) "Vil du ha dem boende i hagen din?" Spør de som har hager. Ulogisk. De færreste i Oslo har hager. (Men, noen har faktisk latt Rom-folk bo i hagen sin.)

Så byrådslederen har diktert: Rom-folket skal vekk. Utvises fra Oslo da? Eller hvordan vekk?

Norge og Oslo har en hårreisende historie når det gjelder å behandle Rom-folket (tidligere og ofte fortsatt kalt sigøynere). Jeg anbefaler folk å lese litt om dette, så forstår man bedre det som skjer.

Jeg er ikke naiv. Politiet har en overvåkings-oppgave. Akkurat som de har det for andre turister og fremmede i Norge. Forbrytere må arresteres og ev. straffes. Det er påstått trakassering fra Politiets side, mot tiggerne. Det tror jeg beror mest på språkvansker, og diverse episoder der nordmenn klager til politiet om "aggressiv tigging". Jeg har ikke sett noe aggressivt i tiggingen deres, men enkelte forbipasserende har vel kanskje lav toleranseterskel.

Jeg er enig med Østvold i det meste han skriver her om dette. Men mener kirkene er ganske velegnede sted for de fattige. Var ikke Jesus ganske klar på at de fattige skulle vi alltid ha hos oss?

Hvorfor ikke la Rom-folket i fred? La dem tigge. La dem få bedre plasser å campe på. Bedre bo- og sanitær-forholdene deres? Hvorfor ikke ? I all stillhet. Ikke lage dette oppstusset. Vi skjemmer oss ut for Europa og verden, slik vi nå driver på. Norge, fredslandet, de godes hjemland (jf. Brundtland), godviljen og frihetens forpost her nord. Vi kan i hvertfall ikke skylde på pengemangel.

Bjørn Blokhus
Innlegg: 2
Kommentarer: 1042

Den rumenske ambassaden er redningen

Kommentar #6
Heidi Stakset – gå til den siterte teksten.

Jeg

Sitat:

Jeg er enig i det meste du skriver her, men reagerer på denne setningen. Hvor skal de fattige gjøre av seg, mener du?

- - - -

Romania eksporterer med stilletiende samtykke fra norske myndigheter og EU sitt største sosialkriminelle problem. Slik kan det ikke fortsette i det lange løp. For liksom Hellas og grekerene snylter de på og bedrar resten av Europa.

Hallvard Sandnes
Innlegg: 1
Kommentarer: 29

Klart at vi hjelper mennnesker i nød....

Kommentar #7

....men samtidig må vi sørge for at hjelpen har mål og mening. Norge har skrevet avtale med Romania om å bidra med kr. 2.300.000.000 til 2014 øremerket romfolkets beste. Når romfolket kommer til Norge og sier at de har det verre hjemme enn noen gang, og at Dagsaviseni dag (13.7.12) hevder at de bevilgede pengene ikke kommer fram, da er det på sin plass å undersøke hva som egentlig skjer i Romania. Brukes romfolket som et sugerør i andre lands statskasser av den rumenske regjering? Man vet jo ikk hva man skal tro. Men det er grunn til pessimisme når Dagsavisen hevder at pengene ikke kommer fram. De har vel godt belegg for sine påstander. Og det ville vært godt journalistisk håndverk om Dagsavisen fulgte opp med artikler på hvor pengene som skulle bedre romfolkets situasjon havner.

Å legge til rette for tigging i Norge, mens ingenting forbedres for romfolket hjemme, vil ikke være noen tilfredsstillende situasjon. Tvert om vil det fungere som en befestelse av hvor man mener romfolket passer inn i samfunnets rangstige.

Helge Vladimir Tiller
Innlegg: 136
Kommentarer: 619

Kommentar #8

Jeg blir glad over å lese mye av det du skriver her ! Og nevner nå kun det ene aspektet av folks stygge generalisering.( Andre deler av mine meninger om dette sakskomplekset står andre steder i N. M.) Er i sentrum av Oslo praktisk talt hver eneste dag, ofte flere timer ad gangen. Jeg har ALDRI opplevd aggressiv tigging-aldri. Det er lett å svare "nei" ved å se bort- eller gjøre en liten håndbevegelse. Da går den bedende dame eller mann som regel ganske raskt videre. Smiler man og viser god medmenneskelighet ved å prøve på en samtale, hender det ofte at vedkommende spør flere ganger, og det kan virke litt masete, men ikke aggressivt. Disse tiggerne er "verdensmestre" i å lese folks holdninger- de har da en enorm erfaring, i alle fall mange av dem.----Når dette er sagt, har jeg mang en gang pratet og spøkt med tiggere fra Romfolket når situasjonen har bydd seg; i den grad språket har tillatt dette. Mange hyggelige stunder på benker og i parker-det kan jeg garantere !

Helge Vladimir Tiller
Innlegg: 136
Kommentarer: 619

Kommentar #9
Hallvard Sandnes – gå til den siterte teksten.

øremerket romfolkets

Disse pengene ER IKKE ØREMERKET romer/sigøynere i Romania. De er til en rekke prosjekter av ulik karakter---IKKE kun til Romfolket.

Irena Novanska
Innlegg: 13
Kommentarer: 3

Fattige er her ...

Kommentar #10

Dette er bare begynnelsen, Norge klarer ikke å unngå kontakt med de fattige lenger ... Alt henger sammen i denne verden.

Didrik Humblen
Innlegg:
Kommentarer: 158

Rasisme er vel fortsatt forbudt - også for fremtredende politikere?

Kommentar #11

Det er uhyggelig, uforsvarlig, fullstendig historieløst og trolig i strid med norsk lov når byråd Røsland og Siv Jensen nå setter rom-folkets liv og helse på spill med sin løgnaktige rasistiske propaganda. Dessuten koster denne forfølgelsen de har startet de norske skattebetalerne snart millioner i økte kostnader til ekstraordinært påsyn og oppfølging av helsemyndigheter, tilsyn og ekstra politi som utkommanderes - nå også for å måtte beskytte rom-folket til alle døgnets tider mot propagandapåvirkede og forvirrede rasistiske personer.

Vi finner bare tilsvarende ondsinnet og løgnaktig propaganda i Hitlertyskland og den gangen mot jøder og - ja nettopp - sigøynere. Selv om antall jøder i Tyskland var kun ca. 0.6% av landets befolkning og sigøynere bare noen små promiller, så klarte Hitler på svært kort tid å innbille det tyske folk at de ville vokse kolossalt i antall og forsøke å ta kontroll over Tyskland og ødelegge det tyske samfunnet hvis de ikke ble stoppet. Vi vet jo hvordan det gikk…

Av Røsland får vi nettopp høre at det er over 2000 sigøynere i Oslo og at de helt klart vil øke til minste 20.000 hvis noen skulle hjelpe dem. Nå finnes det etter alle mulige tellinger ikke mer enn ca. 200 av dem i Oslo så 2000 er blank løgn. At de skulle ti-doble antallet er også løgn, for det har ikke skjedd noen andre steder verden eller i landet vårt hvor de har fått tilgang til vann, toaletter, dusjer og rimelige overnattingsmuligheter.

Når så Siv Jensen på toppen av det hele forlanger umiddelbar deportasjon av EU-borgere bare for det de er fattige og samtidig jobbsøkende, så er det helt i Hitlers rasistiske ånd. For Siv og FRP er Norge kun til for nordmenn og ingen fremmedutseende skal få klore seg fast. De må ut av landet før det kan skje. Og kommer de til makten, så har de proklamert at alle arbeids, oppholds og asylsøknader skal prøves på nytt. Nettopp av den grunnen ble jo også en asylsøker slått ned av FRPs voldsdømte Per Sandberg i sin tid. Og siden FRP ble etablert med økonomisk støtte at Apartheid Regimet i Sør-Afrika hvor de også støttet fengslingen av Nelson Mandela (og også frigivningen selvsagt), så er selvsagt deres politikk rasistisk i sine grunnvoller. Sarkozy, som er Sivs forbilde, ble selvsagt ikke gjenvalgt i Frankrike. Og alle sigøynerne han deporterte er for lengst tilbake i Frankrike igjen. Det også kostet landet millioner til ingen nytte. At noe ansvarlig parti vil samarbeide med FRP er meg en gåte?

Så er nok flere av oss svært skuffet over at den norske kirken viser det samme knefallet for byrådet i Oslo som deres trosvenner gjorde for Hitler under 2. verdenskrig. Det blir dessverre bare prat og ingen konkret hjelp til forfulgte mennesker i stor nød - nå også i stor fare.

Ragnar Johan Thomas Stenkjær
Innlegg: 16
Kommentarer: 247

Om å ta munnen for full.

Kommentar #12
Erik Pedersen – gå til den siterte teksten.

Hvis nordmenn... Publisert 13. juli Kommentar #3

...hadde oppført seg som romfolka ville det nok vanket både bøter og bortvisning, så det er nok noen som trenger informasjon om norsk lov, rett og sedvane her.

Jeg tillater meg å spørre om hva du eksakt mener med dette (se sitat)? Hvordan er det "romfolka" oppfører seg, som ikke nordmenn kan finne på oppføre seg? Hvis du hadde hatt rett i at denne gruppen mennesker oppfører seg så helt utålelig og ulovlig, hvorfor er de ikke arresterte da, og ev. sendt ut av landet? Og hvike lover, hvilken rett og sedvane er det du viser til som hverken politikerne, politiet og offentligheten kjenner til?

For man må formode at hvis byrådslederen hadde kjent til noen slike lover, så hadde han brukt dem allerede, slik han, Høyre og Frp, styrer i denne saken. Saken er nok at halvkvedede viser (les rykter) er ment å skulle sverte disse fattige tiggerne. Da slipper man å føre bevis for sine anklager. Da skapes nemlig et klima der alt kan skje. Hva er det du vil skal skje? Og med hvilke hjemler? Vi er alle klar over at brådne kar finnes i alle land og befolkninger. Politiet griper inn mot slike kriminelle. Men det er ingen grunn til å skjære alle over en kam. Hverken nordmenn eller romfolk.

Hallvard Sandnes
Innlegg: 1
Kommentarer: 29

Kommentar #13

Disse pengene ER IKKE ØREMERKET romer/sigøynere i Romania. De er til en rekke prosjekter av ulik karakter---IKKE kun til Romfolket.

Unnskyld, det ble oppblåst i teksten. Men linken forklarte fordelingen,og det viser at det uansett er mye penger. Som Kaia Storvik i Dagsavisen påstår at ikke kommer fram til romfolkets beste: 170 millioner for mindre diskriminering, 225 millioner til organisasjoner som jobber for barn, unge og spesielt sårbare grupper (romfolket) er uavkortet. Ellers skal MINST 10% av øvrige relevante prosjekter spesielt hensynstas romfolket. Så av de tallene som regjeringen oppgir, så burde jeg skrevet: Norge har skrevet avtale med Romania om å bidra med kr. 2.300.000.000 til 2014. Av disse er kr. 395.000.000 øremerket to konkrete prosjekter, samt 10% av alle øvrige relevante, for romfolkets beste.

FraRegjeringens egen info .

Men når jeg først er online igjen, så vil jeg bare minne om at det er flere aspekter enn kun fattigdom knyttet til dette. Det er selvfølgelig veldig bra og nødvendig å vise medmenneskelighet. Samtidig skal vi vokte oss for å ikke legge til rette for nettverk som dette, som bare skaper mere lidelse: http://www.youtube.c om/watch?v=UUoMMH-aHiQ&feature=share Den varer en time. Men verdt å se for dem som vil ha meg seg flere sider.

Hallvard Sandnes
Innlegg: 1
Kommentarer: 29

Kommentar #14

Disse pengene ER IKKE ØREMERKET romer/sigøynere i Romania. De er til en rekke prosjekter av ulik karakter---IKKE kun til Romfolket.

Dobbelpost

Del dette innlegget: