Norge må være Europas, om ikke verdens, heldigste land.
Mens andre europeiske land og spesielt landene i sør, må spare seg til fant, kan finansminister Sigbjørn Johnsen trå lett på gasspedalen. Til tross for at regjeringen bruker 16 milliarder færre oljekroner enn det den berømte handlingsregelen tillater, er statsbudsjettet i år noe mer ekspansivt enn det som Stortinget ble presentert for i fjor høst. Det er betryggende når det er økonomiske ulvetider utenfor landets grenser.
Våre enorme oljeinntekter - oljefondet er anslått til å utgjøre 3 971 milliarder kroner ved utløpet av året - gir regjeringen et misunnelsesverdig handlingsrom og et solid vern mot nedgangstider. Statsbudsjettet hviler på forutsetningen om at det årlig ikke skal overføres mer enn 4 prosent av kapitalen i oljefondet til statsbudsjettet. I dårlige tider som under finanskrisen i 2008, kan det brukes mer en 4 prosent for å holde hjulene i sving. Når det går så godt som nå, skal det brukes mindre for dempe farten i økonomien og for å spare med tanke på framtidige utgifter. Utfordringen er å finne den riktige balansen mellom gassen og bremsen. Sjåfør Johnsen ser ut til å ha klart det.
Oljefondet er ingen Sareptas krukke. Dagens fond på nærmere 4 000 milliarder kroner er tross alt mindre enn statens forpliktelser til landets pensjonister som utgjør mer enn 5 000 milliarder. Verdens beste offentlige pensjonssystem koster flesk. Og dyrere vil det bli når eldrebølgen kommer for alvor. Politisk kan det være tungt for finansministeren å spare i gode tider når landet og opposisjonen skriker på flere og bedre veier, jernbane og sykehjemsplasser. Men det ville ha vært et svik mot kommende generasjoner om vi svidde av alle oljepengene nå.
Etter nedgangen under finanskrisen er veksten i fastlandsøkonomien på linje med gjennomsnitt for de siste 40 årene. Ledigheten på 3,24 prosent er lavere enn gjennomsnittet de siste 25 årene. Renter og priser er lave og lønnsveksten er god. Norge står godt rustet til å møte nedgangen ute. Den kan komme hit. Industrien merker den allerede.
Publisert i Dagsavisens papirutgave samme dag.