SV vil favne bredt
Audun Lysbakken står overfor en formidabel utfordring med å gjenreise SV og sørge for at partiet overlever stortingsvalget neste år. Vi tror det er rom for et parti til venstre for Ap, og at SV kommer over sperregrensen med god margin. Men både den nye partilederen og SV står så svakt i opinionen for tida at det må en kraftanstrengelse til for å finne den formen som trengs for å komme over grensen.
Partilederens svar på utfordringen er at SV må favne videre med politikken. Partiet må nå flere velgergrupper og miljøer. Vi tror det er riktig. Definerer man seg som et nisjeparti, blir man et parti for spesielt interesserte. Faren ved å bli for bred er at hjertesakene kan forsvinne. For SV har det de siste årene vært barn, skole og spesielt klimapolitikken. Utfordringen framover blir å beholde tydeligheten på disse områdene samtidig som partiet står fram med en troverdig politikk når det gjelder for eksempel helse og arbeidsliv.
SV ønsker tettere samarbeid med fagbevegelsen. I vikarbyrådirektivet mener partiledelsen å ha funnet et fotfeste i LO. Fotfestet svekkes ved SVs kritiske holdning til oljeboring. Det er ingen tvil om at Aps sterke stilling i fagbevegelsen ikke minst skyldes at partiet har en generelt positiv holdning til oljevirksomheten.
SV vil vokse ved å hente tilbake SV-stemmer som har gått til Ap. Det er forståelig at partiet vil ta kampen opp med Ap om velgerne. Audun Lysbakken er på mange måter i samme situasjon som Siv Jensen som konkurrerer med Høyre om velgerne. I kampen om velgerne er det nødvendig å vise forskjellene mellom partiene. Problemet er at SV dermed kan skade regjeringssamarbeidet og ødelegge for det rødgrønne prosjektet.
«SV vil vokse ved å hente tilbake SV-stemmer som har gått til Ap.»