Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Ketil Solvik-Olsen
Innlegg: 29
Kommentarer: 22

Dette tror jeg på...

- 253 visninger Innlegg

Lurer du på hva du skal stemme? Dette tror jeg på, og fant mitt parti i FrP.

De fleste politikere jobber for et felles mål – et bedre Norge for alle. Mye er bra i Norge. Vi bor i et godt land. Det bør likevel ikke bli en sovepute i forhold til de uløste utfordringer vi tross alt har. Derfor har jeg engasjert meg i politikken. Jeg vil gjøre en forskjell.

I valgkampen har det kommet mange krasse angrep på FrP. Angrepene er ment å skremme, ikke opplyse. Jeg håper og tror de fleste velgere hever seg over skittkastingen, og ser på de store linjene i partiene. Skillelinjene går ikke så mye på hvor vi vil, men hvordan vi skal komme dit. Er det best med sterk politisk styring, eller får man til mer ved å stimulere mangfoldet av individer og organisasjoner?

Jeg tror på enkeltmennesket og familien som de viktigste byggesteiner i samfunnet. Vi er et mangfoldig samfunn. Hver av oss har ulike drømmer, ønsker og behov. Samfunnet må innrettes slik at hver av oss kan utvikle oss på egne premisser, samtidig som vi har ansvar for våre handlinger. Da må vi både gi rom for personlig frihet og samtidig ha noen gode skattefinansierte fellesløsninger i bunn.

Jeg tror på mer valgfrihet til familien. Med to små barn vet jeg at fødselspermisjon er et viktig gode for å være med sine barn det første leveåret. Det gir tettere bånd og trygghet for de små. Jeg ønsker at foreldre skal kunne velge samvær med barnet i en lengre periode – derfor vil jeg beholde kontantstøtten. Samtidig skal vi opprettholde satsingen på barnehager, slik at barna får et godt tilbud når foreldrene ønsker å gå tilbake i arbeid.

Jeg tror på større mangfold og valgfrihet i skolen. Vi må gi flere barn et skoletilbud tilpasset deres evner og potensial, både for de skoleflinke og for de med ekstra behov. Derfor er jeg positiv til at også seriøse private skoler blir en del av det offentlig finansierte utdanningstilbudet. Det skal altså ikke være lommeboken som bestemmer hvilken skole man skal gå på, slik FrPs kritikere ofte hevder.

Jeg tror på den samme valgfriheten innen helse og eldreomsorg. Et mangfold av offentlige og private sykehus og sykehjem vil gi hver enkelt et bedre tilpasset tilbud. Det skal fortsatt finansieres av det offentlige, som stiller krav til leverandørene. Dette mangfoldet vil stimulere til sunn konkurranse og et bredere tilbud. Det kommer oss alle til gode. Jeg tror ikke på økt effektivitet gjennom å ”piske de ansatte”. Jeg tror på økt effektivitet ved å drive bedre ledelse, lage bedre rutiner og spesialisere seg på det man er god på. Privat drift er ingen garanti for god ledelse. Men med et mangfold av aktører avsløres dårlig ledelse.

Jeg tror at et av våre viktigste behov er trygghet. Dette må være en av våre viktigste fellesskapsoppgaver. Trygghet for liv og eiendom. Derfor må vi både ha et godt politi og rettsvesen, så vel som en satsing på forebyggende arbeid. Folk må vite at lovbrudd blir oppklart og straffet, at den kriminelle må sone sin tid. Kortere soningstid løser ikke problemet. Men folk må også føle at vi som samfunn forsøker å hindre kriminelle handlinger fra å skje. Vi må gi et skoletilbud som gjør at unge ikke faller ut av skolen tidlig. Vi må styrke psykiatrien og rusomsorgen, slik at personer i ”risikogruppen” får hjelp. Og vi må styrke arbeidet i fengslene slik at innsatte ikke kommer tilbake når soningen er ferdig.

Jeg tror at norsk næringsliv og kunnskapsmiljøer vil skape mer velstand i fremtiden, og kunne løse de miljø og ressursutfordringer vi står ovenfor. Jeg er skeptisk til statlig styring og kontroll av næringslivet, og tror at gode rammer og positiv stimulans gir oss raskere og bedre resultater. Vi bør slutte å tvinge norsk industri ut av landet i tro om at det bedrer globale miljøutfordringer. I stedet bør vi bygge enda sterkere kompetanseklynger, slik at norsk næringsliv kan være en drivende kraft i innovasjon og fornyelse. Vi må derfor stimulere våre unge til å ta høyere utdanning og næringslivet til å satse på forsking.

Norge bør satse både på petroleum og fornybar energi. Petroleum må til for å dekke dagens energibehov, fornybar energi må utvikles for å dekke fremtidens behov. Men endringen kan ikke skje over natten – derfor trenger vi begge deler. Vi må igjen bli stolt av vår vannkraft – den tilhører fremtiden, ikke bare fortiden.

Dette er noe av det som driver meg i den politiske hverdagen. Troen på en bedre hverdag for folk flest, og troen på at vi kan bidra i den store verden. Lett blir det ikke, men et sterkt FrP i landets kommuner gir oss muligheten til å fornye Norge. Godt valg.

Del dette innlegget: