Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Petter Eide
Innlegg: 1
Kommentarer:

Fordommer fordummer

- 6806 visninger Innlegg

Regjeringen taler med to tunger. Den snakker varmt om mangfold og inkludering samtidig som den sprer fordommer mot mennesker på flukt. Nå må den snart bestemme seg.

Innlegget er skrevet sammen med Cecilie Sundby, rådgiver i Norsk Folkehjelp.

Med Arbeiderpartiet i spissen liker regjeringen å framstille seg som en varm forkjemper for det flerkulturelle Norge. De holder festtaler om inkludering og deltakelse. Slagordet «Alle skal med» handler om at alle, særlig etniske minoriteter, må inkluderes på lik linje med andre i samfunnet. Samtidig som regjeringen hyller mangfold og inkludering, fører de en stadig tøffere retorikk rundt asyl- og innvandringspolitikken. Regjeringen gjør sitt beste for å framstå som handlekraftig. Fallende asyltall framstilles som en seier, regjeringen fokuserer på kontroll og innstramming og legger lista høyt for å sende asylsøkere med avslag hurtigst mulig ut av landet.

I sin iver etter å vise handlekraft har den bidratt til en mistenkeliggjøring av mennesker på flukt. Måten regjeringen snakker om asylsøkere og flyktninger på bidrar til å spre fordommer mot alle personer med innvandrerbakgrunn. Folk flest skiller ikke nødvendigvis mellom asylsøkere, bosatte flyktninger, arbeidsinnvandrere, norskfødte med innvandrerforeldre eller adopterte. Det de ser er hudfargen, og den gir ulike assosiasjoner. Når populistiske begreper som «kriminelle asylsøkere» og «ulovlige innvandrere» ikke avkreftes, men snarere bekreftes av regjeringen, bidrar dette til stigmatisering.

I beste fall handler det om en svært ubevisst språkbruk. I verste fall handler det om en bevisst retorikk for å tekkes opinionen og hindre velgerflukt. I ytterste konsekvens handler det om å bremse framveksten av det flerkulturelle samfunn regjeringen i andre sammenhenger hyller. Det feier en høyrevind over Europa i dag. Høyreradikale partier har dukket opp i nesten alle europeiske land de siste årene, og nører opp under fremmedfiendtlighet og rasisme. Sverige føyde seg inn i rekken denne høsten og i Danmark har Dansk Folkeparti sørget for en uverdig innvandringspolitikk. På hjemmebane setter Fremskrittspartiet tonen i de fleste innvandringsdebatter. Dilter Arbeiderpartiet etter slik det ble påstått i dokumentaren «Høyre om i Europa» på Spekter (NRK2) denne høsten?

Under valgkampen høsten 2009 fikk grove uttalelser om asylsøkere stå uimotsagt. I en statsministerduell uttalte Siv Jensen «det folk ute i Oslos gater ser er en stadig økende flom av kriminelle asylsøkere som selger narkotika og voldtar jenter uten grunn». Jens Stoltenberg svarte med at regjeringen hadde iverksatt en lang rekke tiltak for å redusere «asylstrømmen» til Norge og godtok med dette utsagnet hennes. Ingen statistikk har klart å dokumentere disse påstandene. Ifølge Statistisk sentralbyrå (SSB) står asylsøkere bak mindre enn 1 prosent av oppklarte lovbrudd. Ifølge UDI ble kun én asylsøker pågrepet for overfallsvoldtekt i Oslo i perioden 2006–2008. Likevel fortsetter politikere å formidle en sammenheng mellom asylsøkere og kriminalitet. Det er alarmerende at landets statsminister ikke velger å imøtegå slike grove anklager.

Begrepet «ulovlige innvandrere» blir ofte brukt om asylsøkere som har tatt seg ulovlig inn i landet for å søke om beskyttelse, for eksempel med falske reisedokumenter. Men i henhold til Flyktningkonvensjonen kan en person krysse en grense ulovlig når hensikten er å søke asyl. Vedkommende blir ikke «ulovlig» av den grunn. Begrepet er likevel så innarbeidet i det offentlige ordskiftet at en skulle tro regjeringen ikke kjenner til den grunnleggende rettigheten til å søke beskyttelse.

Asylsøkere med uavklart identitet er også gjenstand for mye oppmerksomhet og bidrar til myten om asylsøkere som lykkejegere og snyltere på velferdssamfunnet. Dette er langt fra sannheten. De fleste asylsøkere kommer fra kjente konfliktområder som Afghanistan, Eritrea, Somalia og Irak. 93 prosent av asylsøkerne samarbeider med UDI om sin identitet. Regjeringen klarer imidlertid å etterlate et inntrykk av at dette er personer vi ikke kan stole på, personer det gjelder å være «hardere i klypa mot», som justisminister Knut Storberget har uttrykt det.

Regjeringen bygger også aktivt opp under forestillingen om at vi står overfor en flom av asylsøkere som truer med å velte inn i landet. Faktum er at et forsvinnende lite antall av verdens flyktninger finner veien til Norge og andre vestlige land. Over 43 millioner mennesker er på flukt i verden i dag. Rundt 280.000 mennesker søkte om beskyttelse i Europa i fjor. 17.200 kom til Norge, under halvparten fikk bli. I år ligger antallet an til å halveres. Dette kan neppe kalles en flom.

Regjeringens fokus på kontroll og innstramming fôrer media med negative oppslag. «Justisminister Knut Storberget vil forebygge overfallsvoldtekter med uttransport av asylsøkere» (VG 11.12.09) er en av mange overskrifter som bygger opp under regjeringens «handlekraftige» linje. Ifølge Integrerings- og mangfoldsdirektoratet var over 70 prosent av alle oppslag om personer med innvandrerbakgrunn problem­orienterte i 2009. Dette påvirker våre holdninger. Regjeringen må derfor ta mer styring over det offentlige ordskiftet og ikke la fordommer få flyte fritt. Hvis den forventer at nabokjerringa skal være åpen og inkluderende, kan ikke den uttrykke det motsatte. Det er kanskje OK å være tøff i kjeften når man snakker om karakterer i skolen, men i innvandringspolitikken dreier det seg om mennesker i en sårbar situasjon.

Gitt det bildet som formidles av politikere og media er det kanskje ikke så rart at hybeleieren ikke tør å leie ut til Ali fra Somalia, at arbeidsgiveren sorterer ut søkere med «utenlandske navn» fra søkerbunken og at lokalsamfunn lager folkeaksjoner mot etablering av asylmottak. Vi krever et akutt skifte i omtalen av mennesker på flukt. Dette vil gagne regjeringen, hvis den mener alvor med sitt integreringsprosjekt.

Publisert på Dagsavisens debattsider samme dag.

Kjell Davidsen
Innlegg: 75
Kommentarer: 931

Det er vel ikke asyl og innvandringspolitikken norsk folkehjelp skal ta seg av?

Kommentar #1

En kunne nesten tro at de vil markere seg, for det er ikke første gangen Petter Eide ønsker og markere seg, som den gode fe i asyl og innvandringsdebatten og det er hans sak. Men hadde han bodd i Groruddalen skulle jeg lyttet øre til Eide. Men det teller mulig at det er to som står bak innlegget?

Det som nå må gjøres er og få et reelt asyl og innvandrings regnskap økonomisk med alle realiteter tatt med. Fordi nå høre en Eide drar frem sin tall magi over det ene og det andre, Og for å slippe dette til stadighet, er et reelt regnskap på sin plass snarest.

Det som er sikkert er at det er hundrevis av ID løse innvandrere i Norge. Nå har en nylig fått bekreftet at halvparten kanskje fler som er oppvokst i Groruddalen har flyttet isteden for og la sine barn vokse opp som minoritet på skolen og hva dette innebærer må jo politikerne ta tak i

Grønland er blitt en bydel med nesten bare muslimer som jeg forstår OSV så det tyder på at det samme er skjedd der! Da blir det latterlig når noen politikere og bedrevitere snakker om integrering og vi Sel bor disse bedreviterne langt unna den reelle virkeligheten. og bør gå stille i dørene! Det beste var som mange sier flytt til Grønland å prøv selv og integrere eller bli integrert selv så får vi høre resultatet hvis de blir boende!

Jeg er for å hjelpe de som mest trenger hjelp i de land de bor, for disse har ikke mulighet til å betale en flybillett til Norge, uten hjelp fra lånehaier, som tjener grovt på menneske handel, og hva må ikke disse flyktningene gjøre som slaver for menneskehandlerne i ettertid?

Fra regjeringen og politikerne har en hørt det samme gnålet i 30. år! hvis det lar seg gjøre OSV Noe har de Røgrønne begynt og foreta seg, men da kommer hyllekoret og forståsegpåerne som bor langt unna virkeligheten og vil markere seg! vis først i praksis og flytt til Grønland! og ordne opp for det er dere og politikerne som har ansvaret for det en ser og hører om disse problemene i dag!

Kjell Johansen
Innlegg: 11
Kommentarer: 203

GODESTE PETTER!

Kommentar #2

Ja jeg mener at du er "godeste", et godt og velmenende menneske. Du jobber iherdig nå som tidligere. På mange måter beundrer jeg deg og dine likesinnede. Sånn sett skulle jeg noen ganger ønske at jeg var like god, snill og velmenende. sant å si så har jeg vel delvis vært det også. I alle fall litt.

Har vært både utopist og optimist i forhold til det du og dere tar opp i dette innlegget. Hadde et håp om at det skulle gå bra og bedre enn det har gjort på flere av de aktuelle områdene. Men det skjedde noe. Med utviklingen på de feltene. Ikke på grunn av denne eller tidligere regjeringers og politikeres handlemåter eller retorikk Petter, men realitetene. derfor ble jeg også mer av en realist. Dessverre har det utviklet seg til at jeg ble mer en pessimist også.

Ikke på grunn av alt og alle. For jeg kjenner mange "nye norske" jeg Petter. mange av dem flotte mennesker. Mennesker som gjør så godt de kan. Lever normale liv med jobb, familie, lever sitt religiøse og kulturelle liv på en helt fin måte i Norge og i lokalmiljøet. Mennesker jeg både liker og respekterer.

Men så Petter er det ikke tvil om at det kom endel hit til oss som hverken kunne, ville eller ble det vi og kanskje de selv ønsket. Noe skjedde i forbindelse med ganske mange. Noen skulle ikke vært her. de hadde ikke behov for beskyttelse. Noen kom hit via en form for tvangs eller inngifteprosesser helt uten andre enn reine økonomiske "vinningshensikter". Noen kom for å være og forbli kriminelle, ofte kanhende utnyttet av andre som menneskesmuglere m v.

Slik kunne jeg ta fram flere eksempler, men lar det ligge. Tror du både fortsår og vet hva jeg tenker på og hvor jeg vil. Når dissse forholdene kom opp i dagen og sannheten om deler av det hele ble en realitet vi alle måtte forholde oss til så var det mange, alt for mange også i det politiske miljøet som ikke turde å ta debatrene. De ville ikke gå inn i realitetene, slik vi vanlige innbyggere følte og mente at det var.

I tillegg så har vi endel ganger fått oversikter om det med for eks krim som er helt andre enn de du forsøker å legge til grunn idag. Videre har vi alle andre kostnader i tilknytning til mange av de nye "miljøene". Det har ingen eller svært få villet snakke om. (Ikke alt er negativt Petter, men?)

Derfor har politikerne kommet på bakbeina. De har ikke vært ærlige Petter. det har ikke du og dere heller. Og når sant skal sies har vel ikke jeg heller vært det i alle de sakene jeg har kommentert, men jeg og andre har forsøkt å få fram nødvendigheten av at alle kort bør opp på bordet.

Derfor Petter er noe av det jeg har pekt på årsaken til at også de politikerne som du mener er dine, de er også mine og andres, men de må forholde seg til realiteter og forholdet mellom det og folkets oppfatninger, enten de er basert på fakta eller argumenter. Hvem som synser vet jeg ikke helt, men?

Det jeg vet er at dette er vanskelige temaer av mange grunner. Vi skal ikke og må ikke dømme alle fordio noen gjør noe dumt. Vi må unngå at folk blir sett ned på p g a bakgrunn enten etnisk eller kulturelt. Også her kune jeg fortsatt med eksempler, men stopper.

Vil bare avslutte med at jeg beundrer deg og dere som tør og vil stå opp for de svake, men det er dere ikke alene om. Det er jeg siker på regjeringa vil og det tror jeg mange av oss som har blitt realister og ikke lengre utopister vil. Men for de som trenger det og ikke de som bare vil utnytte og bruke oss og det vi har bygd opp.

Og nå har jeg ikke gått inn på eller tatt opp islamiseringsdebatten Petter. Den kommer snart også for dine og mine politikere. Vi har bare sett starten. det blir heller ikke lett!!

Lykke til videre.

Bjørn Ditlef Nistad
Innlegg: 31
Kommentarer: 1546

Er retorikken viktigere enn virkeligheten?

Kommentar #3

Jeg tror denne kommentaren peker på et dilemma det dessverre neppe er mulig å løse. Nesten alle er idag enige om at vi må føre en streng asyl- og innvandringspolitikk, både av hensyn til oss selv og fordi det trolig vil gjøre det lettere å integrere folk som allerede har kommet til landet. Samtidig vil ønsket om innstramning selvfølgelig føre til at mennesker fra andre deler av verden blir behandlet og omtalt på måter som ikke fremmer integreringen.

Jeg tror likefullt - så mye marxist er jeg - at det som virkelig skjer, er viktigere enn retorikken rundt det: Skal vi lykkes med å integrere mennesker fra andre deler av hverden, må den fremmedkulturelle innvandringen reduseres drastisk. Og hvordan skal vi kunne foreta en slik innstramning uten at det påvirker både behandlingen og omtalen av mennesker fra andre deler av verden? Det vil selvfølgelig påvirke både oss selv og innvandrerne mentalt - vi blir mistenksomme, og de føler seg tråkket på. Men dette må da tross alt være bedre enn at vi fører en asyl- og innvandringspolitikk som gjør at det vokser frem en underklasse med annen religion og etnisitet enn resten av befolkningen? Er ikke det beste integreringstiltaket ikke å ta imot flere asylsøkere og innvandrere enn at de alle sammen raskt kommer i skikkelige jobber? Betyr ikke det mer enn all verdens retorikk?

Heidi Stakset
Innlegg: 49
Kommentarer: 3289

Fordommens uvitenhet

Kommentar #4

Jeg er helt enig i din presise beskrivelse av den politiske talemåten i flyktningespørsmål. Jeg ble mildelst talt sjokkert over statsrådens ufordøyelige uttalelse som skulle bevise regjeringens handlekraft i flyktningepolitikken, uten tanke på flyktningene. Uttalelsen fokuserte på styrke, og det fungerer for alle som velvillig lar seg lede...uten å tenke seg om. Regjeringens tøffe linje er en markering av makt, som inneholder lite eller ingen refleksjon. "Hardere i klypa" er jo et slående eksempel på det. Her er det ingen tenkning og planlegging blant politikere om hvordan det oljerike landet kan ta på seg ansvar og legge til rette for å motta flere flyktninger. Hvordan skal jeg kunne forsvare min lærergjerning dersom landets ledelse lar seg friste av den harde, kjappe løsningen som opphever grensen for hva politikerne kan tillate seg av ord og handlinger?

Otto Johannessen
Innlegg: 13
Kommentarer: 298

En stigmatiserende artikkel.

Kommentar #5

Vi som er motstandere av den lemfeldige asyl- og innvandringspolitikken som føres er ifølge artikkelforfatterne ikke bare fulle av fordommer men også belemret med en fordummende holdning til problemet. Jeg vet ikke hvorfor Norsk Folkehjelp ser ut til å engasjere seg for at identitetsløse og andre ulovlige asylsøkere skal ha fri adgang til fedrelandet, men hvis den samme holdning fortsatt er gjeldende i organisasjonen som den som ble vist overfor terroristen Sohaila Andrawes så er det dessverre bare trist. Der forekom det et innlegg i Dagbladet underskrevet av Norsk Folkehjelp om å støtte terroristen med brev og støtteerklæringer mens hun satt i tysk fengsel. Jeg trodde først at det var skrevet av en privatperson uten mandat fra NF, men ved telefonisk henvendelse fikk jeg vite at det "var vedtatt i plenum". Der satt jeg - noe forskrekket - med mine fordommer og dumhet og trodde ikke hva jeg hørte.

Så har vi Heidi Stakset som åpenbart tror at vi fordomsfulle og fordummende individer som har et annet syn på problemet vi har sett - og ser på nært hold - er intellektuelle minusvarianter som kan komme til å ødelegge hennes fremtidige karriere i skolevesenet. Det er ikke måte på hvilken dumskap vi representerer - og vi er mange.

Kjell Davidsen
Innlegg: 75
Kommentarer: 931

Heidi dere er så selvgode etnisk norske!

Kommentar #6

At dere ikke ser tornen i deres eget øye! med det mener jeg at dere ikke har evnen til å se hva asyl og innvandringspolitikken til nå har ført til! Dere ser enkelt menneskers problemer OK, men så lenge dere ikke har evnen til å se helheten i det som er iferd med å skje i Norge, må dere være noen uforstandige mennesker etter min mening!

Jeg er ikke personlig berørt av det som skjer i Groruddalen og på Grønland selv, som jeg forstår dere heller ikke er! men jeg har evnen til å forstå at når etnisk norske flytter fra sitt barndomshjem og i stor målestokk er det noe riv ruskende galt. Dette problemet kan ikke politikerne bare overse som de hittil har gjort. Det er jo idiotisk å overlate dette til enkelt mennesker og ordne opp i, som noen kloke hoder innbiller seg er mulig!

Og denne diskusjonen hjelper ikke så lenge politikerne ikke forstår. eller at de moderate kreftene blant innvandrere tørr, eller kommer til orde i debatten, for da tror jeg dere som egentlig forsvarer Imamene uten å være klar over det? Ville fått dere en skikkelig overhaling?

Jeg har selv hatt personlige samtaler med innvandre til også muslimer og de som jeg har snakket med har sagt til meg at det kommer mange utakknemlige folk til Norge. Jeg har vært bedt på te og deres egne mat retter! Men det jeg vil fram til er at dette er vanlige folk på grasrot plan! Noen av de har også sagt til meg at politikerne i Norge ikke forstår at de er iferd med å ødelegge deres land med sin dumsnillhet Jeg har bedt de stå frem med dette men de sier de ikke tørr på grunn av sin familie, av forstålige grunner!

Det som jeg er sikker på vil skje hvis det ikke blir srammet skikkelig inn! er at både muslimer og etnisk norske vil lide under denne utrolig dumsnillheten. Da gjør politikerne det norske folk en utilgivelig bjørnetjeneste!

Heidi Stakset
Innlegg: 49
Kommentarer: 3289

Det koster å hjelpe

Kommentar #7

Otto Johannessen,

Artikkelforfatteren peker på stigmatiseringen i politikernes omtaler av asylsøkere. Hans analyse er presis og nyansert, og et vern mot norsk selvgodhet. Når jeg skriver at fordommene kommer av uvitenhet, handler det om at den norske regjeringen ikke er seg bevisst virkningen av sitt språk ("kriminelle asylsøkere") og sin harde linje som utelukkende verner om norsk territorium og interesser. Uvitenheten består i manglende evne og vilje til å sette seg inn i flyktningenes situasjon. Uvitenheten handler også om manglende forståelse av at landet kun er til låns. Hvem kan si til trærne og fjellene at det er "mitt" ikke "ditt"? Det tilsvarer treårsstadiet i sandkassa. Min lærergjerning handler blant annet om å lære elevene til å se og forstå flyktningenes situasjon i verden, men når den politiske ledelse ikke evner dette, blir det vanskelig å drive opplysningsarbeid.

Kjell Davidsen,

jeg vil har meg frabedt dine insinuasjoner om "norsk etnisk selvgodhet". Mitt hovedanliggende har vært å oppfordre til grenseåpning og større ansvar for å dele byrdene som følger av krig og fattigdom. Det er helt motsatt av norsk selvgodhet. At flyktningepolitikken medfører problemer, skulle bare mangle. Det koster å hjelpe, men den norske regjering legger ikke til rette for flyktningene som ekskluderes av "tollerne"eller stues sammen på mottak under ørkenløse tilstander over uholdbart lang tid.

Joakim Møllersen
Innlegg: 17
Kommentarer: 786

Til nesten alle

Kommentar #8

De fleste som har svart på Petter Eides innlegg tillegger ham meninger han slettes ikke har gitt uttrykk for i denne artikkelen.

Om dere leser teksten på nytt vil dere se at han ikke krever mer innvandring. Det han sier er at regjeringen må slutte med en offentlig mistenkeliggjøringskampanje som går ut, ikke bare uskyldige flyktninger og asylsøkere, men også folk med permanent opphold og til og med norske statsborgere.

Til Nistad:

Selvfølgelig betyr handlig mer enn retorikk, men temaet i artikkelen er at en fiendtlig retorikk fra regjeringen m.f. basert på usannheter fører til fordommer og mindre integrering - altså negative handlinger.

Det er rett som du sier at stadig flere har blitt for en restriktiv innvandringspolitikk og det har vi da også fått (for det om regjeringen ikke helt vil innrømme det). Da skulle det jo være enda mindre grunn til å slenge rundt seg med retorikk som virker stigmatiserende for mange mennesker som allerede er i landet.

Kristoffer Bodvin
Innlegg:
Kommentarer: 2

Gud hjelpe meg.

Kommentar #9

Heidi Stakset:

Når jeg leser det du skriver, får du meg nesten til å tro at du er et "forumtroll". Hadde det enda vært så vel. Det er virkelig skremmende at en person med så totalt forblåste tanker og ideer, får anledning til å lære barn noe som helst. Jeg håper at du er et unntak, men sannheten er vel at denne selvutslettende godhetsfilosofien, desverre er representativ blant landets lærere. Den eneste trøsten er at slike holdninger som du fremviser, ikke på noen måte er forankret i folket. Jeg tror det er svært viktig at foreldre følger nøye med hva barna "lærer" på skolen, spesielt historie og samfunnsrelatert stoff. Det gjør i hvertfall jeg.

Kristoffer P Bodvin.

Heidi Stakset
Innlegg: 49
Kommentarer: 3289

Svar til Kristoffer Bodvin

Kommentar #10

Gud hjelpe oss, ja! Hvordan skal du klare å forene "forumtroll" med det gode, som forøvrig ikke er en filosofi, men en realitet? Jeg tror at "folket" som du refererer til, har et godt hjertelag i bunnen som får dem til å se og anerkjenne smerten til de forfulgte menneskene som søker asyl i landet.

Vi har imidlertid fått muligheten til å velge mellom det gode og onde, som handler enten om å se sin neste, eller kun seg selv. Etterhvert oppdager man at det å hjelpe og vise omsorg for andre, nettopp handler om å strekke seg ut av kulden og tre inn i varmen. Det er et mye bedre sted å være, tro du meg, både for store og små.

Bjørn Ditlef Nistad
Innlegg: 31
Kommentarer: 1546

Til Kristoffer P. Bodvin

Kommentar #11

Jeg er enig med de fleste av kommentatorene i at den asyl- og innvandringspolitikken personer som Petter Eide og Heidi Stakset går inn for, er utopisk og vil påføre både oss selv og innvandrerne store problemer. Det jeg ikke kan akseptere, er at folk som deltar i det offentlige ordskiftet, skal måtte risikere å få sin personlige integritet trukket i tvil, slik du bidrar til når du med adresse til Heidi Stakset skriver at "det er virkelig skremmende at en person med så totalt forblåste tanker og ideer, får anledning til å lære barn noe som helst".

Hva er det du ønsker, at personer som har andre meninger enn deg, ikke skal kunne bli lærere? Er det andre yrker de heller ikke skal kunne utøve? I tilfelle hvilke? Hvordan hadde du selv reagert om noen hadde tatt til orde for at personer med dine meninger ikke skulle kunne utøve visse yrker, om for eksempel utdanningsminister Kristin Halvorsen hadde uttalt at folk som offentlig uttrykte mistillit til regjeringens innvandringspolitikk eller det flerkulturelle Norge, ikke skulle kunne arbeide som lærere?

Heidi Stakset er et intelligent, samfunnsengasjert og utvilsomt godt menneske (som jeg noen ganger er enig med og andre ganger uenig med), altså den type menneske vi trenger som lærere.

Erik Gifford
Innlegg:
Kommentarer: 1841

Kommentar #12

Det er helt riktig at det er mange folk i verden som lever under svært vanskelige kår.

Det er like klart at vi ikke kan ta alle til Norge. Den beste løsningen er å hjelpe folk der de bor. Det er mindre kostnadskrevende og flere ville dermed fått hjelp enn de vi tar inn til Norge.

Når det gjelder asylsøkerne er det vel også helt klart at svært mange av de ikke er reelle asylsøkere. Det er noe fundamentalt galt ved vår asylpolitikk som gjør at disse velger Norge som asylland. Jeg tror det er behov for en betydelig innskrenking og avgrensing i denne politikken.

Heidi Stakset
Innlegg: 49
Kommentarer: 3289

Kommentar #13

Erik Gifford,

I ordet "flyktning" ligger betydningen "flukt fra noe", og det kan være krig eller politisk forfølgelse. Derfor er det ikke mulig for flyktninger å bli hjulpet i hjemlandet. Det er en tvungen grunn til at de flykter derifra.

Norge tar i mot svært få flyktinger sammenlignet med våre naboland, til tross for at landet bader i olje. Flyktingene kan være redningen for oss, ettersom de lar oss få kjenne de reelle og alvorlige sidene ved livet. Om Norge utvikler seg til en privat villaeiendom med stakittgjerde rundt, får ikke innbyggerne kjenne ektheten i livet. Når flyktningen banker på døra, vil nordmannen reagere med frykt overfor den forfulgte som bærer uttrygghet og smerte i bagasjen. Flyktningens fortelling vil imidlertid vekke oss opp fra vårt døsige velbehag.

Hege Pettersen
Innlegg: 3
Kommentarer: 362

Flyktning

Kommentar #14

Litt enig med Gifford her, og noen andre. Dette man kaller "flyktning" og "asylsøker" kan jo være 1000 ting. Det er jo en himmelvid forskjell på en vanlig familie som kommer hit fordi de ikke ser noen mulighet for barna sine i hjemlandet, og kriminelle bander som drar fra land til land enten på tyveri-raid eller for å etablere nye markedet for heroin o.l.

Erik Gifford
Innlegg:
Kommentarer: 1841

Kommentar #15

Stakset,

det er nettopp "flukt fra noe" jeg stiller et stort spørsmålstegn ved.

I Norge har vi muslimer som åpent taler for middelalderske sharialover. Hvilket "noe" har de flyktet fra?

Jeg tviler på at alle bare flykter "fra noe". Jeg tror motivet er å reise til "noe bedre", og det skjønner jeg godt. Hvem vil ikke det? Men dette skal ikke være grunn til asylstatus i Norge, noe jeg tror skjer i dag. Dette følger det så mye problemer med at panikkslagne politikere nå foreslår både bussing og endrig av skolegrenser. Utgiftene til sikkerhet på bl.a.flyplasser i vår del av verden krever milliardbeløp.

Under dekket av dialogkameratenes tåkeutleggende integreringsdebatt fortsetter segregeringen i uforminsket styrke.

Fler og fler ser dette ut av sitt eget stuevindu Stakset. Fler og fler øneker også at det blir satt en stopper for dette.

Heidi Stakset
Innlegg: 49
Kommentarer: 3289

Tvilen din

Kommentar #16

Erik Gifford,

Du tviler på at flyktningene flykter fra noe. Din tvil kan ikke være premisset for debatten, så derfor kan jeg ikke svare denne gang.

Erik Gifford
Innlegg:
Kommentarer: 1841

Kommentar #17

Stakset,

det er helt ok.

Men tillat meg i all beskjedenhet å nevne at mitt innlegg var å vise at jeg ikke godtok dine premisser for debatten. Premissene var jo gale da du skal ha det til at folk flykter "fra noe" som egentlig ikke skulle gi asylrett. Jeg har hørt rykter om at noen som er anklaget for krigsforbrytelser har fått oppholdsrett og asyl på den måten.

Kjell Davidsen
Innlegg: 75
Kommentarer: 931

Fordommer meg her og meg der!

Kommentar #18

Er det noen som har fordommer etter min mening er det Petter Eide! Norge er foreløpig et av de land som har overskudd til å hjelpe! Enda så lite Norge er i verdensmålestokk. Den grenen og muligheten er snillismen blant noen politikere i ferd å sage over grenen på! For at denne økonomiske muligheten kan fortsette i lang tid framover!

Det er helt nødvendig å stoppe asyl og innvandringen om ikke annet for en stund til Norge. For da har Norge fortsatt muligheten til å gi bidrag til de fattige land. Hadde de norske politikerne ikke vært så dumsnille som de har vært i 30. år hadde en kunnet bidra med enda større bidrag en i dag! Jeg mener alvorlig at hvis ikke dette blir gjennomført er Norge selv blitt et uland om tyve år! Og da mener jeg også at Norge ikke har mulighet til å bira med noen som helst hjelp annet en til sine egne innbyggere!

Jeg ser for meg at folk blir mer og mer frustrert over det som er iferd med og skje i deres nærmiljø og da er ikke Norge noe godt land å leve i lenger. siden folk flytter i hoptall. fordi de foretrekker dette isteden for en lang proses som de føler ikke fører noen sted hen!

Heidi! jeg tror du er et godt menneske, som vil det beste for folk, men jeg tror ikke det er veien og gå inn i framtiden på angående måten å løse innvandrings problemet på, Det er foreldrene som til syvende og sist må lære barna sine, som du lærer dine barn, ellers blir det ikke lett! men hvis alle gjorde å tenkte som deg hadde det ikke vær noen sak, men dessverre er realitetene ikke slik etter min mening! Og det er realitetene en må forhold seg til i et samfunn! og i verden forøverig!

Kristoffer Bodvin
Innlegg:
Kommentarer: 2

Kommentar #19

Hva er det du ønsker, at personer som har andre meninger enn deg, ikke skal kunne bli lærere? Er det andre yrker de heller ikke skal kunne utøve? I tilfelle hvilke? Hvordan hadde du selv reagert om noen hadde tatt til orde for at personer med dine meninger ikke skulle kunne utøve visse yrker, om for eksempel utdanningsminister Kristin Halvorsen hadde uttalt at folk som offentlig uttrykte mistillit til regjeringens innvandringspolitikk eller det flerkulturelle Norge, ikke skulle kunne arbeide som lærere?

Slik er det jo faktisk allerede. Ikke nødvendigvis som lærer, men det er helt klart en forutsetning å ha partiboka iorden innenfor en rekke bransjer i Norge. Som eks. kan jeg jo nevne at en mann som Asle Toje, ikke er i stand til å få en fast stilling. Utelukkende fordi han har arbeidet med FRP.

Hvorvidt du mener jeg har krenket integriteten til noen, bryr meg fint lite. Ettersom jeg mener vedkommende ikke har noen. Det handler dessuten ikke om hvilke meninger en lærer måtte ha, disse kan vedkommende skjule for barna. Og anstrenge seg for å forholde seg til ting på en nøytral og opplyst måte. Stakset er ikke opplyst, det hun lærer bort er ikke bare å bære ved til sitt eget likbål, men å gjøre det så fort man kan. Jeg ønsker med andre ord ikke å be om noen form for unnskyldning. Jeg gidder heller ikke lengre bruke energi på å overbevise de godeste gode om at de tar feil. Berikelsen kommer snart til et sted nær degnoen du er glad i.

God helg.

Kristoffer P Bodvin

Del dette innlegget: