Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Alexander Harang
Innlegg: 1
Kommentarer:

Syrias borgerkrig viser oss hvorfor verden trenger en sterk global våpenhandelavtale

- 1254 visninger Innlegg

Uansvarlig våpeneksport, slik vi i dag er vitne til fra Russland til Syria, er et globalt problem. Derfor trenger verden også en global løsning på dette problemet. Neste uke starter FN- forhandlingene om en Arms Trade Treaty.

Den pågående russiske våpeneksporten til Syria er særlig relevant for Arms Trade Treaty forhandlingene, som altså starter ved FNs hovedkvarter neste uke. Gjennom juli måned skal alle verdens stater fremforhandle verdens første legalt bindende avtale om regulering av verdens handel med konvensjonelle våpen. Målet er i denne sammenheng å forby det statene kan enes om er å anse som uansvarlig våpenhandel. Hva som er hvor uansvarlig i denne sammenheng kan selvsagt diskuteres, men at dagens russiske våpeneksport til al-Assad regime definitivt er innenfor, bør vi kunne ta for gitt. Håpet må dermed være at man i FN i det minste klarer å komme frem til en avtale som kan forhindre fremtidige våpenleveranser som de Russland i dag står for til Syria.

Dagens Syria er et godt eksempel på konflikter som faktisk kan begrenses av strengere eksportkontroll. Hovedgrunnen til dette er at al-Assad regimet er spesielt avhengig av våpenimport. Konfliktdynamikken i landet påvirkes derfor direkte av mulighetene for våpenimport. En sterk Arms Trade Treaty vil begrense slike regimers evne til våpenimport i fremtiden. Ifølge SIPRIs data har våpeneksporten til Syria også vokst dramatisk gjennom 2000-tallet. Fra perioden 2002-2006 til perioden 2007-2011 vokste denne eksporten med hele 580 %. De tre landene som sto bak denne siste femårsperiodens våpeneksporter til Syria var Russland (78 %), Hviterussland (17 %) og Iran (5 %).

I dagens situasjon, med hurtig voldseskalering i et land som i betydelig grad er avhengig av våpenimport, viser det seg at internasjonale restriksjoner på våpenleveranser er effektive i å begrense voldsdynamikken i landet. Etter at EUs våpenembargo mot Syria ble iverksatt i februar, og videre forsterket fra juni av, er strategiske varer, inkludert flerbruksvarer produsert for sivile formål, effektivt blitt hindret eksportert fra EU til Syria. Det siste eksemplet på denne reguleringens effekt så vi i forrige uke, da det russiske fraktskipet Alaed kastet loss fra Kalingrad i Russland med kurs mot Tartous i Syria. Alaed var da lastet med 12 til 15 kamphelikoptre av typen Mi-25. Da britiske myndigheter fant ut at skipet var forsikret av et britisk forsikringsselskap,Standard Club, varslet de umiddelbart selskapet. Bare timer etter at skipet med våpenlasten hadde startet sin ferd mot Syria ble dermed skipets forsikring kansellert. Dette tvang skipet til å anløpe havn på Hebridene, for så å returnere til Russland med våpenlasten intakt noen dager senere. Den delen av det relevante EU regelverket for våpeneksport som gjorde dette mulig (EU Council RegulationNo 509/2012)foreskriver at alle aktører relevant for å gjennomføre våpeneksport til stater som er under embargo har et internasjonalt ansvar for å motvirke at slike våpenleveranser får finne sted. Forrige ukes hendelser viser at man også i FN må kjempe for at tilsvarende forordning blir del av Arms Trade Treaty. Dette må derfor også prioriteres av de norske diplomatene under neste måneds forhandlinger.

Iskrivende stund ligger Alaed til kai i Murmansk. Det russiske rederiet som eier skipet heter Femco, og de valgte å la Alaed seile under Curaçaos flagg (en karibisk øystat) da våpnene ble skipet fra Kalingrad. I Murmansk havn heiser Alaed imidlertid Russisk flagg. Nye forsøk på å få våpnene levert til Syria synes dermed å ligge i luften. Hvilke eksportkontrollregime som skal forhindre den dødbringende lasten å ankomme Syria i neste omgang gjenstår å se, men at sivile demonstranter i Syria trygges om verdens eksportkontroll styrkes, er i dette tilfellet hevet over enhver tvil.

Norges fredslag har jobbet for en Arms Trade Treaty helt siden 1990-tallet. Vi vil også være tilstede ved FNs hovedkvarter når denne avtalen endelig skal fremforhandles i juli. Det har tatt oss sytten år fra Arms Trade Treaty ideen ble utviklet i fredsbevegelsen, til statene nå skal fremforhandle den endelige traktaten. Om ikke den endelige avtalen får klare kriterier for når våpeneksport ikke skal kunne tillates til mottakere som al-Assad regimet, kan vi ikke si oss fornøyd med resultatet. Det er nå avgjørende at alle progressive stater står opp for en sterk Arms Trade Treaty, slik at denne avtalen i fremtiden kan bidra til internasjonal fred og utvikling. Ambisjonen må være et avtaleverk som kan forhindre og begrense overgrep som de vi i dag er vitne til i Syria.

Alexander Harang,

Informasjonssjef i Norges fredslag

Del dette innlegget: