Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Halvor Finess Tretvoll
Innlegg: 106
Kommentarer: 15

Er det riktig av Dagsavisen å publisere WikiLeaks?

- 2135 visninger Innlegg

I natt la vi ut på Dagsavisen.no det som så langt er publisert av WikiLeaks. Årsaken er det voldsomme presset mot informasjonsfirheten. Er du enig i vår vurdering?

Søk i WikiLeaks-arkivet og les dokumentene selv her.

Lessjefredaktør Arne Strands begrunnelse for å legge ut dokumentene her.

Leskommentator Hege Ulsteins vurdering av saken her.

Hvasynes du om at Dagsavisen har publisert materialet? Ta debatten på Nye meninger.

Liv Serine Helgesen
Innlegg: 60
Kommentarer: 1505

Ja til Dagsavisen

Kommentar #1

Som abonnent er jeg stolt av Dagsavisen!

Lærerikt - og skummelt- hvordan VISA og Mastercard kan opptre, og det uten at domstolene har avsagt en eneste dom!

Wikileaks og Assange gjør det mange journalister drømmer om å gjøre, men ikke våger. Alle som noen gang har varslet kan vel bare ane hva Julian Assange har måttet gjennomgå det siste året.

Slik saken står i dag, istemmer jeg forslaget om at Nobels Fredspris 2011 går til Wikileaks og Assange.

Men det spørs om Thorbjørn våger? :-) Kanskje lettere å bli upopulær hos kinsiske myndigheter enn hos en nær alliert "bror" som USA?

Wikileaks, Assange og Dagsavisen behøver nå all den støtte de kan få! La oss slippe unnfallenheten eller var det kanskje rådvillhet - som viste seg da verdenspressen sviktet ved Mohammed-karikaturene. Støtt opp!

Otto Johannessen
Innlegg: 13
Kommentarer: 298

Ja til ytringsfriheten.

Kommentar #2

Jeg er en prinsipiell tilhenger av ytringsfriheten og må derfor si ja til Dagsavisens spørsmål. Det er som alle vet - eller burde vite - at det er når ytringsfriheten fremmer det du ikke liker at du ikke må gå på akkord med dine egne prinsipper og holdninger. Karikaturstriden viste oss feighetens ansikt - og det var ikke vakkert. Da dukket den redaksjonelle retoriske og forsvarsadvokatlignende redaktør opp på lederplass og forklarte allmuen hva den burde mene.

Jeg er nemlig ikke begeistret for Wiki-Leaks, men for all del la lekkasjene bli publisert. En rekke USA-hatere fikk nå sin antatt lenge etterlengtede og uventede julegave som utnyttes mansimalt, men det får så være.

Det som følger i kjølvannet av lekkasjene er blant annet forfalskede Wiki-Leaks dokumenter produsert i Pakistan og dessverre allerede publisert i et par amerikanske aviser som har måttet beklage overfor sine lesere. Der har nok pakistanerne ubevisst gjort Wiki-Leaks en skikkelig bjørnetjeneste, for kan man ikke skille mellom "ekte" lekkasjer og muslimproduserte avarter blir det hele temmelig forvirrende.

Forøvrig finner jeg Assange selv utrolig feig ved ikke å reise til Sverige og renvaske seg(hvis han kan) for de anklagene om seksuelle overgrep mot to kvinner som han angivelig skal ha begått. Å gi USA skylden for at han ikke gjør det er temmelig patetisk.

Øivind Armand Halvorsen
Innlegg: 3
Kommentarer: 515

Det eneste rette!

Kommentar #3

Dagsavisens besluttning å offentligjøre dokumentene står det respekt av. USA er i dag et imperium på vei ut av historien. Ikke noe vakkert syn! Med et diplomatkorps som for en hel verden nå er avslørt som spioner og ukultiverte undergravere. "Vår nærmeste allierte??"

Del dette innlegget: