Jødiske grupper drev terror før Israel ble opprettet. Etnisk rensning fra 1948 er etterfulgt av israelsk statsterror, respondert av palestinsk motterror. Israel undertrykker et annet folk og krenker deres menneskerettigheter hver eneste dag. Forstsatt begår denne staten massakre, men fordeler drapene i tid og rom. Likefullt er summen flere massakre i året. Teroor fortsetter de også med.
Dette vet enhver som følger med i israelske aviser eller menneskerettighetsorganisasjonenes arbeid.
Fanatiske tilhengere av en korrumpert stat, Israel som ikke har noe med demokrati å gjøre, fornekter dette.
Faktafornektere fins det mange av. Noen påstår at jorden ble skapt på seks dager for 5000 år siden. Noen fornekter holocaust, verdens best dokumenterte folkemord. Og noen fornekter statsterror i Israel, verdens kan hende best dokumenterte form for - terror.
Jeg takker Kjetil Nilsen for godt innlegg og oppfølgende kommentarer. Jeg har for lengst hoppet av denne debatten, og nå formelt.
Men før jeg forlater dere, oppdaget jeg i dag et utsagn om at Benny Morris skal ha sagt noe i retning av at ingen ble utvist ved tvang i 1948. Om han har sagt noe slikt, har han benyttet en klassisk propagandateknikk; konstruere en irrelevant situasjon som så benektes. Flukt skjer normalt ikke på bakgrunn av formelle utvisningsvedtak, men som følge av frykt skapt av situasjoner som gir grunnlag for frykten. Når folk vet at væpnede banditter dreper for fote, flykter de selv når de ikke har noe å stille opp mot dem. Slik funker dette i det praktiske liv.
Jeg minner ellers om filmen "Brevet til Jens" som sendes på tv2 i morgen kveld klokka 21.45. Den beskriver overgrep i Norge i en helt annen sammenheng. Viktig i kommunevalgkampen.
Terje Marøy