Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Line Khateeb
Innlegg: 1
Kommentarer:

Ingen humanitær krise?

- 4453 visninger Innlegg

Mener Den norske regjeringen at det ikke eksisterer noen humanitær krise i Gaza?

Underskrivere av dette brevet til Den norske regjeringen ved utenriksminister Jonas Gahr Støre støtter båtkonvoien «Freedom Flotilla II». Båtkonvoien arbeider for at folkeretten også skal gjelde for Gazastripen og vil sende skip med mannskap og nødvendige forsyninger fra Norge til Gaza. Båtkonvoiens politiske grunnlag er dette:
Kollektiv avstraffelse er et brudd på folkeretten: Fri Gaza – hev blokaden nå!
Ship to Gaza Norway bygger på solidaritet med den palestinske sivilbefolkningen på Gazastripen. Ship to Gaza Norway bygger på ikkevoldelig motstand mot den israelske okkupasjonen.

Vi merker oss at Den norske regjeringen i den siste tiden konsekvent har omtalt situasjonen for Gazas befolkning som «ikke lenger en humanitær krise». Sett i lys av et stort antall rapporter skrevet av velrenommerte menneskerettsorienterte og humanitære organisasjoner som sier det motsatte, etterlyser vi reell dokumentasjon fra regjeringen som kan rettferdiggjøre en slik endring i omtale av situasjonen.

Vi ser også at det trekkes i tvil om blokaden utgjør et brudd på folkeretten, da særlig med bakgrunn i at det ikke lenger skal være noen humanitær krise i Gaza. Rapporter fra bl.a. Human Rights Watch, Amnesty International, International Committee of the Red Cross, United Nations Human Right Council og International Court of Justice konkluderer med at blokaden er ulovlig i henhold til folkeretten. Hvis den norske regjeringen ikke velger å ta disse rapportene og uttalelsene til etterretning, setter dette etter vår mening spørsmål ved regjeringens respekt for internasjonal rett.

Vi merker oss også at utenriksministeren mener at blokaden av Gaza bør lempes og er politisk forkastelig. Vi etterlyser derfor en mer utfyllende analyse som kan rettferdiggjøre ovennevnte utspill, og tillater oss å minne om følgende elementer:
1) Det er på ingen måte noe krav at det skal være en tilstand av humanitær krise for befolkningen i et okkupert område for at en blokade av området skal være folkerettsstridig.
2) Okkupasjon av et landområde utenfor eget territorium, uten autorisasjon fra sikkerhetsrådet, er ulovlig. Herunder faller blokaden av Gaza.
3) Dersom en blokade er ment å virke som en kollektiv avstraffelse og har slik virkning, vil den kollektive avstraffelsen i tillegg være ulovlig, og en straffbar krigsforbrytelse.
4) Enhver bruk av fysisk makt overfor en tredje stats skip eller personell, eller overfor sivile som bryter en ulovlig blokade, vil normalt være straffbare handlinger hvis en person rammes fysisk. Slike handlinger har tredjelandsstaten, eller eventuelt den staten en sivil person er statsborger av, etter folkeretten adgang til å påtale etter prinsippet om passiv strafferettsjurisdiksjon i sitt eget nasjonale strafferettssystem. Hvis maktbruken er alvorlig, kan så vel utøvende personell som militære og politiske ledere i tillegg pådra seg ansvar for krigsforbrytelse etter folkeretten.

Israel påstår seg, til tross for internasjonal konsensus, at landet ikke okkuperer Gaza. Hvis så skulle vært tilfelle, gjør dette også blokaden ulovlig. En stat som ikke anerkjenner seg som okkupasjonsmakt, men som de facto okkuperer et område, har ingen spesielle rettigheter som okkupasjonsmakt. Pliktene overfor befolkningen i området består. Ingen utenforstående stat plikter etter folkeretten å respektere en ulovlig de facto okkupasjon.

En av årsakene til at vi også ber regjeringen uttale seg utfyllende om dette, er at Israels statsminister Benjamin Netanyahu for kort tid siden offentlig takket «ledere i USA og Europa som har jobbet mot provokasjonsflotiljen» for å opprettholde den israelske blokaden. Vi ser på dette som en outsourcing av en blokade som klart og tydelig bryter med folkeretten, og er meget overrasket over at regjeringen spiller en rolle i denne tragedien.

Som en avsluttende kommentar vil vi si at det er vår oppfatning at staten Israel balanserer situasjonen for befolkningen i Gaza på en slik måte at de kan påberope seg bedringer i forholdene, både på generell basis og som et direkte svar mot Freedom Flotilla II. Vi motsetter oss denne manipulasjonen av situasjonen til en innestengt befolkning som teller 1,5 millioner mennesker, og oppfordrer på det sterkeste regjeringen til å støtte folkelige aksjoner som ønsker å endre gjeldende paradigme, i stedet for å de facto støtte blokaden av Gaza. Vi siterer rapporten som kom fra FNs Menneskerettsråd etter det israelske angrepet på fjorårets flåte:

«Komiteen har tenkt over situasjonen til humanitære organisasjoner som ønsker å intervenere i tilfeller av langvarige humanitære kriser hvor det internasjonale samfunn av forskjellige årsaker er uvillige til å ta positive skritt. For ofte blir disse beskyldt for å være brysomme, eller i verste fall for å være terrorister eller fiendtlige agenter».

På bakgrunn av dette stiller vi følgende spørsmål:
1) Mener den norske regjeringen at blokaden av Gaza ikke strider med folkeretten?
2) Mener den norske regjeringen at det ikke eksisterer noen humanitær krise i Gaza?
3) Mener den norske regjeringen at blokaden skal lempes og ikke heves?

Kronikken er skrevet sammen med Georg Morland, leder av Ship to Gaza Norway og Elisabet Palerud, leder i Fellesutvalget for Palestina.

Publisert på Dagsavisens debattsider samme dag.

Bjørn Ditlef Nistad
Innlegg: 32
Kommentarer: 1603

Tid for et nytt veddemål?

Kommentar #1

Det skal bli interessant å se om utenriksminister Jonas Gahr Støre har ryggrad nok til å svare på spørsmålene som stilles i dette leserinnlegget. Tror Arne Strand kan vedde en ny whiskyflaske på at Støre prøver å smyge seg unna.

Nils Svendsen
Innlegg:
Kommentarer: 75

Kommentar #2

Svarene ville vel blitt noe slik:

1) Mener den norske regjeringen at blokaden av Gaza ikke strider med folkeretten?

- Blokkaden er ikke folkerettsstridig.


2) Mener den norske regjeringen at det ikke eksisterer noen humanitær krise i Gaza?

- Det eksisisterer ingen humanitær krise på Gaza.


3) Mener den norske regjeringen at blokaden skal lempes og ikke heves?

Den norske regjering ønsker at krigstilstanden mellom Israel og Gaza skal opphøre og at man skal komme til en politisk og varig løsning. En endring i islamistenes krigsretorikk og hat vil gjøre blokkaden overflødig.

John Horn
Innlegg:
Kommentarer: 8

Kommentar #3

Jeg tror det ble allerede forespurt kilder ganske tidlig i denne artikkelen.

  • Vi ser også at det trekkes i tvil om blokaden utgjør et brudd på folkeretten, da særlig med bakgrunn i at det ikke lenger skal være noen humanitær krise i Gaza. Rapporter fra bl.a. Human Rights Watch, Amnesty International, International Committee of the Red Cross, United Nations Human Right Council og International Court of Justice konkluderer med at blokaden er ulovlig i henhold til folkeretten. Hvis den norske regjeringen ikke velger å ta disse rapportene og uttalelsene til etterretning, setter dette etter vår mening spørsmål ved regjeringens respekt for internasjonal rett.
  • Vi siterer rapporten som kom fra FNs Menneskerettsråd etter det israelske angrepet på fjorårets flåte:
  • «Komiteen har tenkt over situasjonen til humanitære organisasjoner som ønsker å intervenere i tilfeller av langvarige humanitære kriser hvor det internasjonale samfunn av forskjellige årsaker er uvillige til å ta positive skritt. For ofte blir disse beskyldt for å være brysomme, eller i verste fall for å være terrorister eller fiendtlige agenter».


Og deretter leverer Herr Svendsen følgende utsagn:

"- Blokkaden er ikke folkerettsstridig."

"- Det eksisisterer ingen humanitær krise på Gaza."

Med tanke på at ovennevnte rapporter er både autorative og juridisk bindende, hvilke kilder har du på disse påstandene?

Helge Vladimir Tiller
Innlegg: 135
Kommentarer: 618

SHIP TO GAZA--

Kommentar #4

I dag sendte jeg en E-mailprotest til Den Greske Ambassade i Oslo. I protest mot de hindringer Hellas legger for Ship to Gaza. Jeg planter den her, og håper mange andre protesterer mot de samme forhold--med sine ord og momenter !

" SHAME on you, Greece, because you make these illegal hindrances for Ship to Gaza ! Palestinians are suffering, and so they have for more than 60 years. It is a disgrace to the "free World" which Greece is a "member" of ---true ? A disgrace that beautiful Greece, which tourists love so much , is obeying Israel and the USA like a dog in this connection. Israel is constantly ignoring International Law, ignoring ( over the years ) more than 65 UN-resolutions condemning their policy towards palestinians! They have not implemented a single one of them---Stop your dirty actions--you are ruining your reputation.----Only YOU can be blamed for your economic crisis ; you and your BAD MORAL when it comes to solid economic policy. Today I sometimes wish that you will be bankrupted for SEVERAL years to come---which is a bad thought, I admit, BUT my solidarity is with The Palestinian People- today and tomorrow."

H. V. Tiller ( pensioner )

Nils Svendsen
Innlegg:
Kommentarer: 75

Kommentar #5

Huff for en patetisk e-post. Håper den var sendt fra en .com konto, så den ikke kan knyttes til Norge. Vårt renome er frynsette nok som det er med venstreekstremisters støtte til all verdens terrororrganisasjoner. Dialog og kontakt med en demokratisk stat i vedvarende krigstilstand med terrorister og ekstremister som åpent går inn for å tillintetgjøre dem, synes imidlertid vanskelig...

Til Herr. Horn:

Amnesty, Røde kors og HRW er ingen rettskilde. De kan imidlertid være kilder for informasjon, som må vurderes på lik linje med annen informasjon. UNHRC-palestina er en vits som selv HRW diskrediterer. Både tidligere og nåværende spesialraportør har flere ganger uttalt at han kun vurderer Israel, ikke palestinernes handlinger. Så mye for objektivitet. ICJ har kun tatt stilling til blokkaden på et gitt tidspunkt der de ikke fant blokkaden proposjonal med forholdene på Gaza. Forholdene på gaza har siden den gang endret seg drastisk.

FNs rapport om blokkaden i forhold til fotillian i 2010, Geoffrey Palmers rapport, har nylig konkludert at blokkaden er lovlig. Google "palmer report flotilla". Så lenge styresmaktene på Gaza, Hamas, er i væpnet konflikt med Israel, så er blokkaden folkerettslig lovlig.

Så langt Røde kors er en kilde til informasjon, så gikk direktøren for Rødekors - Gaza, Mathilde Redmatn, kategorisk ut allerede i april med at det ikke foreligger noen humanitær krise på Gaza. Å sammenligne forholdene på Gaza, som langt på vei er selvforskyld, med en humanitær krise, er å spytte reelle sultrammede og flyktninger i trynet.

Del dette innlegget: