Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Victor Fjellman
Innlegg: 100
Kommentarer: 45

Graver fotballen sin egen grav?

- 1174 visninger Innlegg

Etter at jeg for en stund siden skrev en kritisk artikkel om hvordan TV2 går frem for å tjene mest mulig penger, og da på vår nasjonalsport, fotball, så har det vært stille en god stund. Men ikke nå lenger.

For i forbindelse med landskampen i fotball mellom Danmark og Norge, så ser det ut til at mange nordmenn har fått øynene opp hvor ille det er blitt. For av en eller annen merkelig grunn, så er alle de som kun har abonnement fra kabelselskapet Get, blitt utestengt fra å se kampen som går nå i kveld. Og da er det mange som raser, over at en så viktig kamp blir sendt på en betalingskanal, nemlig Canal+. Og det er her kjernen til hele denne problemstillingen ligger. For dette problemet omfatter alle de ligaer rundt om i verden, som vi nordmenn liker å se på: Alt fra den norske Tippeligaen, via Premier League i England, til Champions League i Europa, til andre europeiske ligaer rundt om i Europa.

Jeg har hele tiden sagt, at fotball skal sendes på en vanlig åpen kanal, hvor alle og enhver fritt kan se på kampen. Men det var før profittjegerne kom på banen for alvor, og fikk UEFA, det Europeiske fotballforbudet, til å se at her lå det masse penger og hente. Dermed så skrudde de opp prisene til de aktørene innen tv som var villig til å bli med på denne galoppen, og de igjen solgte rettighetene til de lokale tv kanaler i de forskjellige landene i Europa, samtidig som de skrudde opp prisene enda mer. En mann som heter Tom Staavi, har skrevet et innlegg i bloggen i VG om dette tema. Og jeg gir han helt rett. For som han sier: Er du interessert i fotball, må du ut med sum som kan betjene 700 000 av boliglånet ditt for å ha tilgang til de mest interessante arenaene i året. Og det regnestykket han har gjort, stemmer godt med det jeg selv har kommet frem til.

Dette sammen med, at det ser slett ikke lyst ut i alle fall for norske klubber økonomisk sett. Flere klubber er helt på stupet fra konkurs. Og dette skyldes flere ting: Dårlig økonomisk styring, samt de skyhøye lønningene som mange av spillerne har. Om det er så ille her, som det er for eksempel i England, hvor de aller fleste som spiller i Premier League, kan innkassere 1 million kroner i uka, det er i og for seg uinteressant, så lenge lønna til spillerne ligger i den leia uansett om du spiller i Norge, eller i England. Problemet er at lønningene er altfor høye, uansett hvordan man snur og vender på det. Så det jeg egentlig lurer på, er hvor lang tid før det begynner å skje ting i engelsk fotball også. Hvor lang tid vil det gå før de mektige og rike eierne av klubber som Chelsea, Manchester City og United, Arsenal og Liverpool, går lei fordi klubben ikke lever opp til de forventninger man har om å vinne de jæveste trofeer som finnes i Europa i dag. Og hvis disse mektige og rike eierne trekker seg, så er det en rekke klubber som sitter igjen med en gigantgjeld, som man bare kan fantasere om. Og da er det kroken på døra for mange av disse store klubbene i England, på lik linje med det som skjer her i Norge i dag.

Så totalt sett, så har grådigheten fått for stor makt innen fotballen, en idrett som ble dannet for godt og vel 100 år siden. For at folk flest skulle kunne ha noe å glede seg over i sin hverdag. Er det begynnelsen til slutten på fotball vi ser i dag, eller ikke?

Terje Marøy
Innlegg: 53
Kommentarer: 589

Gadd ikke - og alternativet var topp!

Kommentar #1

Jeg er svært interessert i sport, alle typer sport. Fotball er ikke høyest prioritert, men avgjørende kamper får jeg med meg.

Men jeg gadd ikke for en kamps skyld tegne abonnement på en kanal som stort sett bare sender fotball. I pøsregnet gadd jeg heller ikke stikke bortom svigerfar som har kanalen.

Så i stedet dro jeg på konsert og nøt gamle hitlåter fra Mozarts Tryllefløyten i operaen. Skikkelig stilig var det, og vidunderlig musikk.

Langt unna fotballpampenes kommers i det som skulle vise seg å bli en dårlig fotballkamp, i alle fall sett med norske øyne.

Ingen kake er så tynn at den ikke har to sider, lærte min mor meg for over et halvt århundre siden. Oppsiden med å spre rettighetene slik at de ikke rekker ut til folk, er at vi finner på andre ting, og opplever hvor artig livet kan være - uten fotball.

Og skulle vi først tape en kvalifisering, var det greit å tape for Danmark. Et lag vi kan heie på til sommeren.

Terje Marøy

Stigmavakta

Del dette innlegget: