Annonse
Annonse
Annons
Annonse
Annonse
Ebba Wergeland
Innlegg: 1
Kommentarer:

Saklig om Israel-boikott?

- 2739 visninger Innlegg

Kampanjen for kulturboikott retter seg ikke mot enkeltpersoner, langt mindre mot språk.

Lars Saabye Christensen ble invitert til bokmessa i Jerusalem i februar, og sa ja takk. Til Dagsavisen (5/3) sier han at beslutningen om å delta i Jerusalem var lett. Han er mot kulturboikott, og anbefaler saklighet. Saklighet forutsetter kunnskap. Han har åpenbart lite kunnskap om den boikotten han så lett avviser.

Kampanjen for kulturboikott retter seg ikke mot enkeltpersoner, langt mindre mot språk, som Saabye Christensen tror. Den forsøker å ramme akademiske og kulturelle institusjoner i Israel. Den rammer personer hvis de representerer slike institusjoner. Målet er ikke boikott, men å få slutt på okkupasjonen og krenkingen av palestinernes rettigheter.

Det norske boikottoppropet (www.akulbi.net) oppfordrer også til å støtte organisasjoner og enkeltpersoner i Israel som arbeider mot okkupasjonen. Men de er dessverre ikke så mange. I Israel, som i andre land, har de fleste nok med sitt og lar politikerne styre med politikken. Boikotten er en melding til våre kolleger om at det ikke kan være «business as usual» lenger, så lenge okkupasjonen fortsetter.

Bokmessa i Jerusalem er ikke et privat treff. Den organiseres hvert annet år av Jerusalem by, en nøkkelinstitusjon i den israelske staten. Jerusalems borgermester Nir Barakat, som Saabye Christensen kanskje møtte på messa, støtter aktivt ekstremistene som kaster palestinerne i Øst-Jerusalem ut fra hjemmene og raserer eiendommene.

Invitasjonen av internasjonale berømtheter til arrangementer som bokmessa inngår i en systematisk markedsføring av Jerusalem som «Israels udelelige hovedstad». Altfor mange biter på, uvitende om at den internasjonalt anerkjente hovedstaden er Tel Aviv og at FN anser Øst-Jerusalem som okkupert. Alle som deltar på disse utallige kultur- og forskningskonferansene i Jerusalem, bidrar til å normalisere Israels okkupasjon og fordriving av palestinerne fra Øst-Jerusalem. Det gjelder også Saabye Christensen.

Publisert på Dagsavisens debattsider samme dag. [...] Innlegget er også merket med:
Publisert i Dagsavisens papirutgave samme dag.

Terje Marøy
Innlegg: 53
Kommentarer: 589

Medan vi bomber ...

Kommentar #1

... Libyas diktator for å hindre massakrar på det libyske folk, kan Israel framleis, etter 44 års okkupasjon, drepe og undertrykkje sivile palestinarar. Vilkårlege drap og tusental i konsentrasjonsleirar utan lov og dom, er ein del av biletet. (Om konsetrasjonsleirane er aktive i dag, eller om dei politiske fangane er overført ordinære fengsel, er eg ikkje oppdatert på).

Dobbeltmoralen vår heng ikkje på greip.

Eg ser at Ebba Wergeland samstundes med at ho stør kulturboikotten, oppmodar oss til å støtte jødiske organisasjonar som arbeider for endring.

Det trur eg er rett. Utan at jødar er med på laget, kan denne konflikten vare i all æva.

Ein slik organisasjon er Yesh Gvul, "Det går ei grense". Det er jødiske patriotar som nekter å gjere okkupasjonsteneste, og som vil stille landets krigslovbrytarar for straffedomstolane. Slik er dei ein kile i den israelske konsensusoppfatninga om militærvesenet sitt.

Eit innlegg om dette fins i Stigmavaktas gjestebok.

Boikott av israelske varer har ikkje ført fram. Men å kjøpe slike varer utan å vite om dei er produsert på okkupert mark, er eit brotsverk i seg sjølv. Me kan bli helarar i eit system som gir krigsbrotsprofitt. COOP krev difor GPs-koordinatar på produsenten av frukt dei importerer frå landet, for at dei ved sjølsyn kan sjå at gardane ligg på rett side av grensa.

Terje Marøy

Stigmavakta

Joakim Møllersen
Innlegg: 17
Kommentarer: 786

Kritikk basert på uvitenhet

Kommentar #2

Mesteparten av kritikken mot boikottkampanjen som jeg har sett har basert seg på uvithet om det de kritiserer.

Dette er ikke snakk om boikott av noe basert på nasjonalitet eller kulturell bakgrunn, men en boikott av en okkupasjonsmakt og de som velger å støtte den.

Det er for øvrig verdt å merke seg at Israel bruker uro andre steder på kloden til å, på ny, gå til angrep på Gaza. Det ble i går meldt om at Israel hadde drept ti palestinere, hvorav fire barn som spilte fotball (et velkjent masseødeleggelsesvåpen), i et luftangrep.

Nils Svendsen
Innlegg:
Kommentarer: 75

Kommentar #3

De terroristene du støtter med dette latterlige boykott-oppropet har nettopp sprengt en buss med sivile i Jerusalem. Gratulerer. Din støtte er tatt vel i mot...

http://www.vg.no/nyheter/utenriks/midtosten/artikkel.php?artid=10091420

Terje Marøy
Innlegg: 53
Kommentarer: 589

Sludder

Kommentar #4
Nils Svendsen – gå til den siterte teksten.

De terroristene du støtter med dette latterlige boykott-oppropet har nettopp sprengt en buss med sivile i Jerusalem. Gratulerer. Din støtte er tatt vel i mot...

Å blande krass kritikk av bandittregimet i Israel med støtte til terror er det reneste sprøyt. Jeg kjenner mange av disse kritikerne, Ebba Wergeland mer perifert.

Men jeg har ennå til gode å se palestinske støttespillere støtte terror.

Aksjonen Nils Svendsen referer til, for noen timer siden, er trolig en terroraksjon som hverken jeg eller andre kritikere har problem med å fordømme.*) Problemet er heller at folk av Nils Svendsens oppfatning ikke fordømmer roten til terror, den mangedobbelte terroren fra Israels notoriske drapsmaskin, IDF.

Terje Marøy

Stigmavakta

*) Ordet "trolig" benyttes fordi jeg antar at dette er en terroraksjon. Men jeg har også sett at ordet "terror" blir misbukt for å beskrive slike aksjoner mot busser med uniformerte passasjerer. Slike drap er ikke terror, men strategien er likevel dødfødt og kontraproduktiv.

Del dette innlegget: