Dagsavisen.no / Meninger /
Presset øker i Vanunu-saken
«Den øredøvende stillheten fra norske myndigheter i denne og andre saker
som handler om Vanunu er både påfallende og pinlig.»
Et kobbel juristtopper ledet av høyesterettsdommer Ketil Lund kom i går med et svært viktig innspill til behandlingen av asylsøknaden til den israelske atomteknikeren Mordechai Vanunu. I et brev til statsminister Jens Stoltenberg oppfordrer de norske myndigheter til å gi ham asyl. «I tråd med tankegangen fra Nürnberg-domstolen bør Vanunu bedømmes som varsler med krav på det internasjonale samfunnets beskyttelse», skriver juristene i brevet. De påpeker at Norge gjennom å levere tungtvann til Israel i 1959, uten å påse at leveransen ikke ble brukt til atomvåpenproduksjon, har et særegent ansvar for Vanunu.
Da Mordechai Vanunu i 2004 søkte politisk asyl i Norge, mente UDI at han oppfylte vilkårene for asyl. Men daværende kommunalminister og Høyre-leder Erna Solberg grep inn og omgjorde beslutningen. Grunnen var frykt for israelske reaksjoner. De svært anerkjente juristene foreslår nå en trepunktsplan innenfor rammene av norsk lov for hvordan regjeringen kan innvilge den forfulgte atomteknikeren asyl.
Arbeids- og inkluderingsministe r Bjarne Håkon Hanssen har i denne saken gjemt seg bak argumentet om at behandling av en asylsak forutsetter at søkeren befinner seg i Norge. I går ønsket Hanssen ikke å kommentere de anerkjente juristenes forslag til løsning. Den øredøvende stillheten fra norske myndigheter i denne og andre saker som handler om Vanunu er både påfallende og pinlig. Ikke bare nekter Jens Stoltenbergs regjering å gi asyl til en mann som åpenbart trenger og fortjener det. De vil heller ikke delta i en offentlig, demokratisk debatt om hvorfor de handler som de gjør.
Fra før av har LO og norske biskoper oppfordret de rødgrønne til å handle i denne saken. Presset på regjeringen øker nå enda mer. Regjeringen har nå mistet sin formelle unnskyldning til å nekte ham asyl. Det blir stadig tydeligere at redselen for israelske og amerikanske reaksjoner står over menneskerettigheter og asylinstituttet i Norge.

