«Kan vi redde Eirabu, Internett?» skrev Ida Jackson på bloggen sin, en av Norges mest populære, i januar.
Et lite halvår etter er svaret et tydelig JA. Fantasyforfatter Kristine Toftes andre bok, «Song for Eirabu: Vargtid», har ligget i toppen av bestselgerlista til nettbokhandelen Haugenbok helt siden Jacksons blogginnlegg oppfordret fantasyentusiaster til å forhåndsbestille boka - og det før den var ferdigskrevet og utgitt.
Nå, samme uke som boka lanseres, er førsteopplaget på 2.000 allerede utsolgt, og et nytt opplag på planlagte 1.000 eksemplarer sendes i trykken om noen dager. Også bind én er nå utsolgt i hardt omslag, og pocketopplaget på 2.000 bøker selges fort unna.
«Fiasko»
- Jeg er blitt en del klokere enn jeg var da bok nummer én kom ut. Da trodde jeg at det viktigste for å selge bøker, var å komme i avisen. Og det gjorde jeg: førstesideoppslag i Dagbladet, dobbeltside i VG, stort oppslag i Dagsavisen, til sammen 43 medieoppslag, sier Kristine Tofte til Dags-avisen.
Likevel var salget labert. Kanskje noe bedre enn en gjennomsnittlig debutant, men ikke den effekten hun hadde forventet av den massive medie-dekningen.
I et innlegg i bloggen sin i januar skrev Tofte at «eg må nok sjå i auga at boksalget viser at boka ikkje hadde livets rett. ... Det er rett og slett ein kommersiell og økonomisk fiasko av dimensjonar. Eg har feila, eg fekk ikkje til å skrive ein fantasybok for vaksne som kom ut til eit publikum».
Noe som altså fikk Ida Jackson til å reagere, bloggerne til å kjøpe og salget til å ta av.
Kun lommerusk
- Internett er jungeltelegrafen. Du bryr deg selvsagt mye mer om det noen du liker sier, enn det som står i avisartikler. Jeg hadde blitt lest tidligere også, for jeg vet at boka har blitt mye utlånt på biblioteket og fantasylesere imellom. Men altså lite kjøpt.
Så seks års skrivearbeid som riktignok har resultert i to bøker innen den sjeldne sjangeren «fantasy på norsk», har kastet veldig lite av seg i form av penger.
- Selv om man ikke skriver for pengene sin del, så bør man få inn nok til å forsvare tidsbruken. Jeg har tjent 170.000 kroner på dette prosjektet. Det er lite, ikke minst siden jeg har måttet ta meg fri fra min egentlige jobb for å skrive. Jeg visste at forfattere tjente lite, men ikke at det sto så dårlig til. Ungene mine har måttet gå med for små støvler siden nye koster penger. Da dukker samvittigheten opp. Er prosjektet mitt viktig nok?
Forlagsbransjen vakler
Stort bedre går det ikke med hele forlagsbransjen sett under ett.
- Det er en stor bløff at forlagsbransjen går bra. Folk kjøper lite litteratur. Og de såkalt «gullkantede» avtalene man diskuterer opp og ned, for eksempel forfatterstipendene, er småpenger. Det dreier seg altså om 200.000 kroner! Ingen voksne mennesker med studielån, barn og hus kan leve av det.
Og verre skal det bli, tror Tofte.
- Det er ingen som går i bokhandelen for å kjøpe bøker til 400 kroner lenger. Folk bruker gjerne mye penger på tekniske dingser, men innholdet, kulturen, vil de ha gratis, sier hun, og innrømmer at det lyder pessimistisk.
- Det har vært forferdelig slitsomt å skrive bok to om Eirabu. Ingen dager av skriveflyt på tre år, kun hardt arbeid. Samtidig har boka blitt bra, bedre enn den første. Jeg kunne jo ikke gi meg halvveis!
Manipulasjon
«Song for Eirabu: Vargtid» tar opp tråden der «Song for Eirabu: Slaget på Vigrid» slapp. Inspirert av norrøn og keltisk mytologi handler det om verdens undergang og sterke kvinners kamp for å hindre, eller framskynde, denne.
- Det handler aller mest om manipulasjon, om makten den som forteller historien har over andres valg og opplevelser, sier Tofte, som helst vil røpe minst mulig av handlingen i boka.
- Jeg hater spoilere selv. Målet er jo at bokuniverset skal åpne seg for den som leser. Ikke at de skal komme til boka med masse forventninger, sier hun.
gerd.elin.sandve@dagsavisen











