POP

Charlotte Thorstvedt

«Salomé»

Universal

For Charlotte Thorstvedt gjør en slags smygende house som lagvis bygger seg opp og sirkler rundt en nedpå eller hviskende vokal, som Thorstvedt som regel får hjelp til å gjøre. Margaret Berger legger for eksempel stemme på åpningen «Arrythmia», en fin houselåt med spretten produksjon som gir håp om en god plate. Det fortsetter med «Treacle» og vokalhjelp fra Nosizwe Baqwa på enda en houser som like gjerne kunne ha vært 12 år gammel. Lyden er tilbakeskuende og sikter seg inn på da house fortsatt var house, sånn rundt 1999. Ingen fancy triks eller nybrottsarbeid her altså.

 

Det er noe i gjære med house for tida, og det kan være at dubstep er på vei ut og house på vei tilbake på klubben. I hvert fall hos de litt eldre. Men det er utfordringer med et slikt lydbilde i albumformat. Veien er nemlig kort fra mesterverk og god stemning til lydkulisser og musak. Låtene på «Salomé» (etter et Wilde-stykke) lander stort sett på riktig side av gjerdet der de går i vei i jevnt tempo. De er dessuten alle som en kledd i samme drakt, med litt assistanse fra folk som Nils Noa og Christian Sol.

 

Retrohouse kan bli lyden av 2012, men det spørs om det er Charlotte Thorstvedt som vil bære flammen. Hun mangler den store hiten. I hvert fall foreløpig.

Spiller på Bylarm i Oslo som foregår 16. til 18. februar.