Dagsavisen.no / Kultur / Filmer /
Indy is back!
Harrison Ford er blitt 66 år. Og det synes. For han er litt tyngre i sessen i den fjerde filmen om superarkeologen Indiana Jones. Men underholdende er det.
- Regi: Steven Spielberg
- Land: USA
- År: 2008
Visningen i Cannes i går var den første noensinne for verdenspressen – til tross for at filmen har premiere overalt på torsdag.
Nitten år er gått siden forrige film i sagaen. Og filmen er også flyttet fram noen år, til 1957. Tiden da Elvis regjerte hitlistene, USA drev med atombombetester i ørkenen og kommunistfrykten herjet.
Og nettopp disse elementene kjører i gang handlingen, når Indiana Jones blir kidnappet av sovjetiske agenter for at han skal finne nøkkelen til gullbyen Akator i Peru – en legende som fascinerer alle arkeologer.
Indiana privat
Filmen beveger seg framover med storslagne actiontablåer, småsnakk og vittigheter – men dette er også en film som avslører nye og private sider med Indiana Jones – som vi ikke skal avsløre her.
Problemet er at de emosjonelle klangbunnen ikke helt fungerer på samme vis som sparringen med sin far, spilt av Sean Connery, i forrige film.
Filmen har selvfølgelig scener med skumle insekter, pisken og hatten er på plass, og det blir veldig eksotisk og storslagent i den spektakulære regnskogen, hvor vi også finner de eldgamle ruinene.
Men filmen har en slutt som ikke passer helt sammen med den mer analoge stilen som har gjort denne filmserien så fascinerende. Jeg skal ikke røpe noe, men effekter og mer science fiction-pregede overtoner får for mye plass.
Stilmessig bra
Steven Spielberg og George Lucas koser seg åpenbart i dette lekne universet. Og stilmessig er dette en innertier. Harrison Ford er blitt mye eldre siden sist. Han er involvert i mye action, men jeg synes både energien hans og de tørrvittige kommentarene halter litt her og der.
Dette er en film for det store lerretet. Cate Blanchett spiller den handlekraftige sovjetiske skurken, Ray Winstone er Indianas svikefulle arkeologvenn, mens Shie LaBoeuf – som er full av spirit – er en rebelsk ungdom som blir med på ferden.
Dette er en film som krever er stort lerret, et stort format. Og få mestrer denne sjangeren bedre enn Spielberg, som også har passert 60. Men jeg tviler på at Harrison Ford blir med på en ny eksotisk filmtur som Indiana Jones. Nå må yngre krefter slippe til.





