Dagsavisen.no / Kultur /
En gammel helt er født på ny 12 kommentarer
Menneskene bak Litteraturhusets første teateroppsetning, «Ørkenstormeren» om militærhelten Saladin. F.v. regissør Stein Winge, Christian Skolmen (Rikard Løvehjerte), Monna Tandberg (Løvehjertes mor dronning Eleanora), Henrik Mestad, Bjørn Sundquist (Saladin), Pia Tjelta (Saladins kone Jamila), og Stein Grønli. Forfatter Thorvald Steen sittende foran. Foto: Mimsy Møller
Mens kristne korsfarere slaktet ned annerledes tenkende, åpnet den muslimske
lederen Saladin Jerusalem opp for alle religioner. Nå er han helten i
Litteraturhusets første teateroppsetning.
Saladin var en kurdisk muslimsk politisk og militær leder som levde i Midtøsten på 1100-tallet. Han var kjent som en svært dyktig hærfører. Dessuten som en vidsynt mann, som behandlet kristne fanger med respekt og åpnet Jerusalem by for mennesker av alle religioner, ikke bare muslimer selv om de kontrollerte byen.
Nå er han dessuten helt og hovedperson i norske Thorvald Steen og britiskpakistanske Tariq Alis nyskrevne teaterstykke «Ørkenstormer», som har premiere på Litteraturhuset fredag 5. mars.
– Med Saladin trekker vi fram et muslimsk menneske med positivt fortegn. I Norge er det mange mennesker som vokser opp med foreldre fra muslimske land som aldri støter på noen helter fra sin kulturkrets. Som regel hører vi ikke noe om sentrale personer fra den delen av verden, verken historiske eller nåtidige. Og om vi gjør det, er de skurker som Osama bin Laden eller Saddam Hussein. Saladin var ikke bare god, men han hadde tanker som faktisk er like radikale i dag som de var i hans samtid, og handlet deretter, sier Aslak Sira Myhre, leder av Litteraturhuset.
Løvehjerte var en dritt
I går var første leseprøve for forfatter Thorvald Steen, regissør Stein Winge og de seks skuespillere som skal spille i det nyskrevne stykket. Bjørn Sundquist skal spille Saladin, mens Christian Skolmen spiller den engelske kongen og korsfareren Rikard Løvehjerte. I virkeligheten møttes de to aldri, men i Steen og Alis stykke gjør de det likevel. Og det er ikke vår vestlige helt som kommer best ut av møtet:
– Rikard Løvehjerte er en brutal type, fylt av hat, som utfører mange grusomme handlinger, sier Skolmen.
– Vi er opplært til å tenke på Rikard Løvehjerte som en stor helt, men så var han aller mest en stor drittsekk. Han var konge i England i ti år, men var kun innom landet i ni måneder av de årene. Resten bodde han i Frankrike, eller kriget ute. En temmelig hensynsløs type, sier Stein Winge.
Hvor er han nå?
Han innrømmer glatt at han ikke hadde hørt om Saladin før dette stykket, men tente umiddelbart på ideen om å sette opp et stykke om ham likevel:
– Det interessante er å fortelle om Saladins måte å behandle krig og fred på. Hvor er Saladin i dag? Det er en tragedie at konfliktene i Midtøsten aldri tar slutt. Tenk at de tankene Saladin satte fram for nesten tusen år siden, om å leve side om side i fred og fordragelighet, ennå ikke etterleves! sier regissør Winge.
Han frykter ikke at stykket skal bli overdrevent belærende og heltedyrkende.
– Det er en frisk tekst om en veldig spennende historisk epoke. Pavene på denne tida var mer blodtørstige og krigshissende enn de var gudelige. Og både Rikard Løvehjerte og Saladin er sammensatte personer, med både tro og tvil rundt det de holder på med.
Dannelsesreise
Ifølge forfatter Thorvald Steen kan «Ørkenstormer» dessuten by på to sterke kvinner. Løvehjertes mor, dronning Eleanora, spilles av Monna Tandberg, mens Saladins kjæreste og veileder Jamila spilles av Pia Tjelta.
– Jeg måtte google Saladin, jeg også, ler Tjelta.
– Men det er det som er noe av det fine med dette prosjektet. Det blir som en slags dannelsesreise i tillegg til en kunstnerisk utfordring. Og så er det en veldig spennende fortelling. Jamila er en sterk kraft i Saladins liv. Hun både utfordrer og støtter ham, sier Tjelta.





