Dagsavisen.no / Kultur /
Byen Disney bygde Skriv en kommentar
«Celebration» skildrer livet i småbyen skapt etter Walt Disneys visjon om den perfekte by. Foto: Norsk Form
Walt Disneys amerikanske drømmeby er blitt 15 år. Filmen «Celebration» viser
livet i det ekte Andeby.
Byen Celebration skulle være realiseringen av Walt Disneys visjon om den perfekte, amerikanske småby. Byggingen av byen i en Florida-sump startet i 1994. I dag bor det 9.000 mennesker i Celebration, og stadig nye kommer til, selv om det er fem år siden Disney-konsernet solgte seg ut av prosjektet.
Hvitmalt idyll
Filmen «Celebration: The Town that Disney Built» som Norsk Form viser på Norsk Design- og Arkitektursenter i kveld, forteller at noen av de første innflytterne har flyktet fra den glattpolerte, erkeamerikanske idyllen.
– Småbyprosjektet viser likevel at Walt Disney var forut for sin tid. Celebration er del av en tendens innen byutvikling hvor stadig flere søker seg til såkalte «caged communities», sier Christoffer Olavsson Evju i Norsk Form. – Over hele verden flytter folk til skreddersydde og beskyttede boligsoner, skjermet fra uønskede elementer. I Oslo har vi eksempler i form av Pilestredet Park og deler av Grønland. Dette kan være lokalsamfunn som kanskje ikke er avstengt for offentligheten, men hvor du føler deg som gjest eller inntrenger når du er der. Få områder er likevel så ekstremt og gjennomdesigna som Disney-byen, sier han.
Hagepolitikk
«Celebration» skildrer også folk som trives i det selvstyrte samfunnet, som har skole, sykehus og rådhus, og strenge bestemmelser for hvordan folk skal bo. Her skal plener og hekker være velfrisert, og husene skinne.
– Byen har et eget hagepoliti, som skal se til at folk har hage og hus i orden. Hvis beboerne ikke sørger for det selv, sender myndighetene et team som fikser det for dem og sender regning. Innbyggerne i Celebration må velge standardhus fra en katalog, eller bruke en godkjent arkitekt. Og noen søker seg til denne byen fordi de vil leve i atmosfæren skapt av Disneys magiske univers, sier Evju.
I Celebration snør det alltid dagen etter thanksgiving, takket være kunstig snø fra bokser strategisk plassert i gatebildet. Den rette høststemningen skapes av kunstig løv spredd av maskiner.
– For noen blir dette perfekte samfunnet for mye. De får et ekstremt behov for å få tilbake individualiteten og storbylivets uforutsigbarhet, sier Evju.





