Dagsavisen.no / Kultur /
Prestisjefilm utsatt Skriv en kommentar
Kristoffer Joner. Foto: Berit Roald/Scanpix
Storfilmen «Pax» med Kristoffer Joner ble ferdig innspilt i mai 2008. Nå er
kinopremieren utsatt til februar 2010, men produsentene benekter at filmen
er i trøbbel.
– Vi har brukt lengre tid på å klippe filmen enn først antatt, sier produsent Finn Gjerdrum i Paradox Film.
«Pax» er et svært ambisiøst filmprosjekt, regissert av norske Annette Sjursen («Min Misunnelige frisør»).
Store deler av filmen ble spilt inn i det svenske filmkomplekset i Trollhättan.
Svenske og norske stjerner som Ida Elise Broch, Samuel Fröler, Tomas von Brömssen, Pia Tjelta, Ane Dahl Torp, Anneke Von de Lippe, Bjørn Granath, Kyrre Haugen Sydness og Ellen Dorrit Petersen er med i 22-millionersprosjektet.
Utsatt premiere
Kristoffer Joner spiller en livstrett forlegger som prøver å finne meningen med tilværelsen. Det meste av handlingen foregår om bord i et passasjerfly som får store problemer på vei fra Stockholm til Oslo.
Den ene motoren eksploderer, trykket faller i kabinen, og flyet må ned i lavere luftlag der uværet herjer.
Meningen var at filmen skulle ha kinopremiere i vinter, men det gikk ikke. Det har i lengre tid vært snakk om at det har vært problemer under innspillingen. Dette benekter produsentene.
– Utsettelsen skyldes strukturelle årsaker. Det er flere mindre historier i filmen. Disse har det tatt lengre tid å flette sammen enn vi først trodde. Dette har igjen medført at vi har måttet skyve på andre prosesser, som lyd og 3D-effekter, sier Gjerdrum.
Utfordring
Paradox Film hadde i høst suksess med filmene «De usynlige» og «Fatso». De har også to andre premiereklare filmer i år, oljethrilleren «Rottenetter» (også den med Joner) og barnefilmen «Knerten».
– Begge skal på kino i høst. Dette gjør at vår arbeidskapasitet er dekket inn.
– At en film blir utsatt ett år er ofte et tegn på trøbbel?
– Innspillingen fulgte timeplanen. Og arbeidsforholdene i Trollhättan var fine og profesjonelle. Personlig er jeg veldig trygg på filmen.
– Når det er sagt, er det alltid en utfordring å utsette noe. Men i samråd med andre investorer og distributøren valgte vi å gjøre det. Vi ville rett og slett ikke pushe på. Det er helt sikkert best for filmen, mener Gjerdrum.
Farlig fyr
Kristoffer Joner er i disse dager tilbake i Trollhättan for å spille bad guy i den svenske spenningsfilmen «Ond tro». Motspilleren hans er den danske stjernen Sonja Richert.
– Jeg spiller en farlig fyr, som prøver å drepe noen, sa han nylig til BA om sin første rolle på svensk noensinne.





