KOMEDIE
«Tina & Bettina - The Movie»
Regi: Simen Alsvik
Norge, 2012
Av de senere årenes komiske kreasjoner skal «Tina & Bettina» fra «Nydalen»-duoen Odd-Magnus Williamson og Henrik Thodesen ha plusspoeng for at de tar en viss type tidsånd på kornet. I filmversjonen handler det ikke fullt så mye om rosa videoblogg som det gjør i TV-sketsjene. Her handler det mest om det som skjer når en hardt innarbeidet popularitetstrone utfordres på Smestad vest, av selveste Triana Iglesias.
De selvoppnevnte trendsetterne har fungert bra i sketsj-versjon, og har blitt en slitesterk gjenganger i «Torsdag kveld fra Nydalen». Over halvannen time blir det likevel «too much», for å holde seg til Smestad-jentenes egen sjargong. Ikke for det, noe forteller meg at både videoblogg og popularitetshysteri er såpass tett på fjortis-hverdagen at å le av det hele vil gi respons hos målgruppen. Problemet er at manuset er for forutsigbart. Ingen priser for å gjette hvordan alliansene skal skifte underveis her. Legg til at «over the top»-elementene florerer, som når den svenske komikeren Bjørn Gustafsson tar jentenes favorittema «fingring» til nye høyder. Her har man ikke tenkt «less is more», men heller pøst på.
Det er ikke den eneste gangen poengene hamres inn med store bokstaver. Når Odd-Magnus Williamson som Tina tidlig i filmen sier at det viktigste for oss er «labels». Da er det som å bruke ropert for å forsikre seg om at folk skjønner at dette er satire. Og takk og lov for at det er satire. Hadde man fjernet de komiske elementene her så hadde dette kun vært trist.
Nå er det ikke akkurat overraskende at humoren er av den overdrevne sorten.Alt ved lanseringen forbereder publikum på det. Men noen øyeblikk av god karakterhumor finnes også, som når det blir tydelig at når Bettina (Henrik Thodesen) bryr seg om å være vedheng for de mer populære jentene, så er det rett og slett fordi hun er en gangs sjenert jente.
Filmen setter også norgesrekord i tydelig produktplassering, i skarp konkurranse med «Kong Curling». Selv om Voss-vannet kanskje kan påberope seg å være en del av karaktertegningen.











