Dagsavisen.no / Innenriks /
Tvinges til å være grensevoktere 2 kommentarer
Linda Eide vil yte service overfor SAS-passasjerene men stadig mer av hennes arbeidsdag går med til kontroll. Det kan da ikke være min oppgave som ansatt i et flyselskap å sjekke personers økonomi før ombordstigning, sier hun. Foto: Arne Ove Bergo
Regjeringen pålegger flyselskapene å vokte Norges grenser mot illegale
innvandrere. Ansatte i flyselskapene fortviler. Snikprivatisering av
myndighetsansvar, mener SAS og Norwegian.
GARDERMOEN:(Dagsavisen) Dagsavisen har gjennom flere artikler satt søkelyset på det økende grensekontrollansvaret som legges på flyselskapenes skuldre. Flyselskapene er i opprør over utviklingen og mobiliserer overfor myndighetene.
Oppvaskmøte
Onsdag møter ledelsen i Norwegian, SAS og NHO Luftfart den politiske ledelsen i Justisdepartementet for å drøfte situasjonen.
Direktør i NHO Luftfart, Torbjørn Lothe, mener flyselskapene pålegges å utføre kontroller det er urimelig å kreve av dem.
–Vi vil be om at det offentlige tar et større kontrollansvar for å hindre ulovlig immigrasjon, sier Lothe til Dagsavisen.
– Skremmende ansvar
Linda Eide har 12 års erfaring i SAS. Hun jobber som supervisor og innsjekking av passasjerer er blant hennes oppgaver. Som SAS-ansatt vil hun yte service overfor passasjerene så de trives med valg av flyselskap. Nå går stadig mer av hennes arbeidsdag til å granske de reisendes papirer. Staten tvinger henne til å være grensekontrollør for AS Norge.
–Jeg jobber i en servicenæring og SAS er et transportselskap, ikke noe grensepoliti. Det er skremmende å oppleve at staten holder oss ansatte i flyselskapene ansvarlig for immigrasjons,- og grensekontroll, sier Eide til Dagsavisen. Justisdepartementet jobber nå også for å få inn i utlendingsforskriften muligheten til å straffe ansatte i flyselskapene med inntil seks måneders fengsel dersom politiet finner at de har slurvet med kontroll av reisedokumenter.
Umulige kontrolloppgaver
Eide mener det virker som at myndighetene er ute etter å selv spare penger, ved å skyve ansvaret over i armene på de ansatte i flyselskapene.
– Vi kontrollerer selvfølgelig reisedokumenter, ser etter mulige falske pass, om reisende har gyldig visum og slike ting. Men nå forventer myndighetene at vi skal utføre kontroller vi ikke er i stand til å gjennomføre, som å vite om utlendinger som reiser med oss har fått avslag på asylsøknad i andre land tidligere eller om passasjerer har nok penger til oppholdet i Norge. Det kan da ikke være min oppgave som ansatt i et flyselskap å sjekke personers økonomi før ombordstigning, sier Eide.
Finner politiet på Gardermoen at en reisende fra for eksempel Serbia mangler penger til sitt tremåneders visumfrie opphold i Norge, pålegges flyselskapet å fly passasjeren tilbake til Serbia for selskapets regning. Dette selv om flyselskapet ikke har lov til sjekke hvor mye penger passasjeren har med seg før han eller hun slippes om bord flyet til Norge. Årlig får nå SAS og Norwegian flere hundre tusen kroner hver i bøter og ekstrautgifter av politiet for mangelfulle kontroller.
– Tar ikke opplæringsansvar
Linda Eide reagerer på at myndighetene gir de flyansatte mer ansvar for grensekontroll uten å bidra til å sikre kontrollene.
– Vi får kursing fra vårt eget selskap, men myndighetene har aldri tilbudt noen opplæring i dokumentkontroll, og når vi er i tvil om gyldigheten av reisedokumenter og tar kontakt med politiet på Gardermoen, så har de sjelden tid til å hjelpe oss på grunn av underbemanning, sier hun.
Dersom en person skal reise med fly fra Oslo til England må passasjeren gjennom en egen passkontroll hos politiet på Gardermoen, fordi britene ikke er med i Schengen-samarbeidet. Hvis politiet i England finner at passasjerens pass er falskt, får SAS eller Norwegian bot for å ha fløyet ham til England uten gyldige reisedokumenter. Politiet går helt fri for ansvar, selv om det falske passet ikke ble avslørt i deres kontroll.
Skyldspørsmål ikke relevant
Myndighetene mener transportøransvaret og utlendingsforskriften gir hjemmel til å straffe flyselskapene for mangelfull kontroll. I et brev til Åse Michaelsen (Frp) i Stortingets justiskomité forsvarer justisminister Knut Storberget ansvarliggjøringen av flyselskapene.
«Tranportøransvaret er et objektivt ansvar uten vurdering av transportørens skyld».( ...) «Ansvaret innebærer at den transportøren som har fraktet en utlending inn i landet, må frakte utlendingen ut av landet igjen eller dekke utgiftene som påløper ved uttransport på annen måte», skriver Storberget.
Frykter streng siling
Flyselskapene mener de vil bli nødt til å bli strengere i sine kontroller dersom bøtene og ekstrautgiftene fortsetter å rulle på.
– Faren er at flyselskapene, for å unngå bøter og kostbare uttransporteringer, blir så strenge at personer som skulle vært sluppet inn i Norge nektes innreise i tvilstilfeller. Vi håper myndighetene snur i denne saken nå, sier informasjonssjef i SAS Knut Morten Johansen til Dagsavisen.
Også Norsk Organisasjon for Asylsøkere (NOAS) frykter en slik utvikling.
– Det er skuffende at Storberget godtar at en så stor del av ansvaret for innreisekontrollen legges på private aktører, som kan ha helt andre hensyn i tankene enn å forvalte lover og regler. Asylretten er under stadig sterkere press, og det vil være naivt å ikke se praktiseringen av bøtelegging av flyselskaper i dette perspektivet. NOAS ønsker en klargjøring fra myndighetene om hvilken linje Norge skal stå for når det gjelder grensekontroll inn til Europa, og vil følge opp dette overfor politikerne, sier konstituert generalsekretær i NOAS, Sylo Taraku til Dagsavisen.





