Jenni Mylly er innom Friends Fair Trade minst én gang i uka.  Med Fairtrade-varer er man sikker på at arbeiderne jobber under gode forhold med god lønn, sier 25-åringen. Foto: Carl Martin Nordby

Søndag er det både morsdag, valentinsdag og fastelavn. Og det er mulig å kjøpe gaver, godis og røde roser som gleder flere enn mor, barn og kjæresten.

Når Jenni Mylly handler, vil hun bidra til å gjøre verden til et bedre sted.

– Nordmenn må bli flinkere til å støtte rettferdig handel. Det handler om å bekjempe fattigdom. Kjøp en Fairtrade-gave til morsdagen eller valentinsdagen, oppfordrer den 25 år gamle svensken som har bodd i Norge i tre år.

Nesten alt hun kjøper er merket med Fairtrade, den eneste globale ordningen der hovedmålsettingen er å gi arbeidere i utviklingsland bedre levekår.

Slaveri eller romantikk

Den uavhengige ordningen omfatter mer enn én million arbeidere – hovedsakelig bønder og plantasjearbeidere – i 58 utviklingsland.

– Tar man med arbeidernes nærmeste familie, nyter cirka fem millioner mennesker godt av at Fairtrade-merket sikrer mennesker i Afrika, Asia og Latin-Amerika gode lønns- og arbeidsforhold, opplyser informasjonssjef Helle Mjøs i Fairtrade Norge.

Det er ikke bare kaffe, te, kakao, bananer og blomster som har Fairtrade-merket. Det kommer stadig nye produkter til Norge, og blomster er faktisk på topp. Det er et trist faktum at svært mange av rosene på verdensmarkedet produseres på plantasjer der arbeiderne lever under slavelignende kår. Og det er jo ikke så romantisk å gi produkter fra slavearbeid til sin utkårede eller mamma på morsdagen. Men både Plantasjen og Mester Grønn selger Fairtrade-merkede roser.

– Tidligere var det en liten andel som ble solgt, men nå er nesten halvparten av alle rosene vi selger Fairtrade-merket. Det gir positive resultater på flere plan: Plantasjearbeidere får bedre lønn og levekår og naturen blir skånet som følge av Fairtrades miljøkrav. Og norske forbrukere kan kjøpe blomster som de vet er handlet etter de rettferdige Fairtrade-standardene, sier Torunn Krogh-Jacobsen, informasjonskonsulent i Mester Grønn.

I fjor solgte blomsterkjeden nesten åtte millioner Fairtrade-merkede rosestilker.

Kaffe, godis og mye mer

Du finner Fairtrade-varer i de aller fleste matbutikker i landet. Fairtrade-kaffe er populært og kan serveres til fastelavnsbollene, men nesten alt finnes som Fairtrade. Sjokolade, kjeks, krydder, iskrem, honning, juice, brus, olivenolje, tørket frukt, mysliblandinger, ris og sukker er bare noen av tingene man kan kjøpe med bedre samvittighet.

– Folk må bare se etter Fairtrade-merket når de handler. Og hvis de ikke finner det de vil ha, må de be om at butikkene tar det inn. Vi som forbrukere har et ansvar. Hvis alle ønsker rettferdige varer, må butikkene følge opp og ta inn mye mer enn de gjør i dag, sier Mylly.

Mylly handler det meste av det hun trenger i butikken Friends Fair Trade i Oslo, som har Norges største utvalg av rettferdige varer med 1.000 ulike varer.

Her er det tett mellom Fairtrade-merkene, fra kondomer laget av Fairtrade-gummi til bomullstruser mot fattigdom.

– Noen velger å stå utenfor Fairtrade-ordningen fordi de synes det er for dyrt å være med der, men det er en god forsikring for at produktene er framstilt under gode forhold for arbeiderne. Takket være at mange mellomledd er kuttet bort, kan vi selge kvalitet og rettferdige varer til en rimelig pris, sier daglig leder Per Persson i non-profit-butikken. (NTB Tema)

Skriv en kommentar

Dagsavisen.no/meninger er et redigert debattforum

Du må gjerne være anonym, men hvis du undertegner med fullt navn øker sjansene for å bli hørt.

Hvis du ønsker å skrive et lengre innlegg eller kronikk til papiravisen kan du sende epost til debatt@dagsavisen.no.


(Vil ikke bli publisert)




Spam-filter: For å hindre søppelpost fra roboter, må du oppgi koden i bildet. Vær oppmerksom på at det kun skal benyttes STORE bokstaver. Er det vanskelig å se hva som står i bildet så kan du klikke på bildet for å generere et nytt.



Gløersen rundet 300 for Norge

Anders Gløersen (t.h.) vant Kollen-sprinten og sørget for at Norge vant alle langrennsøvelsene i prøve-VM. Anders Gløersen fullførte en utrolig norsk helg i Holmenkollen med å ta Norges verdenscupseier nummer 300 i langrenn. Kommentarer

KIL-tap i eliteserieretur

Fredrik Nordkvelle (t.v.) scoret ett av målene da Strømsgodset slo Kongsvinger i serieåpningen. Her er han i duell med KILs Carl-Erik Torp. Kongsvinger fikk et ublidt møte med eliteserien i sitt comeback. Kommentarer

Blidere enn sitt rykte

Han er i hvert fall ikke så sinna som musikken gir inntrykk av denne 50 Cent. Rapperen er blant verdens mest kjente menn, og har solgt mer enn 15 millioner plater. I kveld opptrer han i Oslo. Kommentarer

Politisk parallelldans

Gud eksisterer. Han bare bryr seg ikke om oss. Det er bakgrunnen for «Lingering of an earlier event», en politisk danseforestilling. Kommentarer

Norges unge stemme

Når ministrene fra WHOs europeiske medlemsland skal enes om helsepolitiske mål de neste årene, er en 19-åring fra Lofoten en av Norges viktigste bidragsytere. Kommentarer

Ulset tok Norges første medalje

Nils-Erik Ulset tok sølv i skiskyting under Paralympics. Nils-Erik Ulset tok Norges første medalje i Paralympics med skiskyttersølv første konkurransedag. Kommentarer

Årets europeer

– Den første av nei-toppene fra 1994 som har begynt å snakke positivt om EU. Diskuter: Ja til EU? Kommentarer 2

– Kollen-VM blir Texas

Petter Northug gliste bredt etter å ha nådd et nytt mål: å vinne den beryktede femmila i Holmenkollen. Og inne på stadion levde han opp til teksten på t-skjorta fansen i bakgrunnen vil gi ham - æ har et gir te! – VM neste år blir «Texas». Mye mer enn OL. Det motiverer meg, sa Petter Northug etter å ha brutt nok en barriere i skiløypa lørdag. Kommentarer

Ammann vant også i Kollen

Simon Ammann feirer seieren i Holmenkollen. Simon Ammann kronet sin supersesong ved å vinne det første verdenscuprennet i den nye Holmenkollbakken. Kommentarer

Norsk kvinnefest i Kollen

Marit Bjørgen vant tremila i Holmenkollen og fikk følge av lagvenninnene Kristin Størmer Steira (t.v.) og Therese Johaug på pallen. Marit Bjørgen, Kristin Størmer Steira og Therese Johaug sørget for norsk kvinnefest i Holmenkollen med å vinne tredobbelt på tremila. Kommentarer

– Stolt over å være norsk

En jublende glad Marit Bjørgen etter triumfen i neste års VM-løyper i Holmenkollen. – Det er ikke hverdagskost at vi er tre norske på pallen. Jeg er stolt over å være norsk, sa Marit Bjørgen (29) etter sin verdenscupseier nummer 35. Kommentarer

Klasseforskjell på SFO-tilbud

Foreldrene betaler like mye for SFO over alt i Oslo. Men barna på Ullevål skole får likevel et langt bredere tilbud enn barna på Grünerløkka skole. Kommentarer 2