Helge Midttun i Bioenergiregionen Hadeland arbeider for en klimavennlig utvikling i regionen og frykter regjeringens foreslåtte avgift på biodiesel. Foto: privat

I dag behandles forslaget om å fjerne avgiftsfritaket på biodiesel i Norge. Da Tyskland gjorde det samme, sank produksjonen som en stein, og de fleste produsentene ga opp.

Fram til 2006 var biodiesel i Tyskland fritatt fra alle avgifter. Knapt to år etter at avgiftene kom, var 70 prosent av de tyske produsentene av biodiesel konkurs eller hadde stoppet produksjonen.

– Norge gjør samme feil

Samtidig sto 85 prosent av produksjonskapasiteten ubrukt, og 14 prosent av stasjonene som hadde solgt biodiesel, hadde sluttet med det. Skattleggingen har hatt «en knusende effekt» på biodieselindustrien, konkluderer IEA Bioenergi, som ligger innunder Det internasjonale energibyrået.

Også forbruket har gått ned, sier Gøril Andreassen i miljøorganisasjonen Zero.

– Norge er nå i ferd med å gjøre nøyaktig samme feil som Tyskland, sier hun.

De tyske avgiftene skal økes gradvis til de når nesten samme nivå som for fossil diesel. Det samme gjelder biodieselblandinger.

Kommuner protesterer

I dag behandler finanskomiteen på Stortinget den rødgrønne regjeringens forslag om å fjerne avgiftsfritaket på biodiesel. Helge Midttun, prosjektleder for Bioenergiregionen Hadeland, krysser fingrene for at forslaget blir stoppet. Hans prosjekt jobber for en klimavennlig utvikling lokalt. Hadeland-kommunene har kjøpt 35 biler til hjemmetjenesten som kan gå på 30 prosent biodiesel. Som en følge av dette, har biodieselprodusenten Habiol satt opp to pumper som også andre kan fylle fra.

– Hvis biodiesel blir to kroner dyrere, slik det ligger an til nå, betyr det at kommunene ikke kan ta seg råd til å kjøpe biodiesel. Da faller grunnlaget for pumpene bort, sier Midttun.

Fem ordførere fra Hadeland og Ringerike har skrevet brev til regjeringspartiene der de ber om at avgiftsfritaket opprettholdes. Disse to regionene har lagt stor vekt på å få næringslivet til å satse på biodrivstoff. «En må ikke ta bort virkemidlet akkurat i det øyeblikket det er i ferd med å virke!» skriver de.

– Siden avgiftsfritaket kom i 1999, har vi greid å bygge opp en troverdighet rundt biodrivstoff, sier Midttun.

Nå mener han alt rives ned.

– Vi kan ikke vente til andregenerasjons drivstoff er oppe og går. Det vil ta flere år. I mellomtida må folk og biler bli klare til å ta det imot.

Svensk avgiftsfritak

Avgiftsforskjellen mellom vanlig diesel og biodiesel er i dag 3,7 kroner. I Sverige er den 4,3 kroner, ifølge tall Zero har hentet ut.

Svenskene gir biodiesel et konkurransefortrinn fordi den slipper både CO2-avgift, som i Norge, og en såkalt energiavgift, sier fagrådgiver Tone Knudsen i Bellona.

– Du må gi et økonomisk insentiv for å bygge opp en sektor, mener hun.

Gøril Andreassen i Zero fnyser av at den norske regjeringen bruker etikk som argument for å avslutte avgiftsfritaket. Hun mener motivet er økte inntekter.

– De argumenterer med at de vil skatte dårlig biodrivstoff, men de skatter også godt biodrivstoff. Ingen vil bygge anlegg for å produsere andregenerasjons biodrivstoff i et marked hvor de ikke får solgt produktet, sier Andreassen.


Vil ha full moms på ta-med-mat

Senterpartiet foreslår full moms også på ta-med-mat ved landets serveringssteder. Diskuter saken her. Kommentarer 5

VM kan ryke for Beckham

En fortvilet David Beckham bæres av banen etter skaden han pådro seg. David Beckham pådro seg en skade i kamp for Milan søndag og kan gå glipp av VM. Kommentarer

Startet rekordjakten

Sigurd Rushfeldt har scoringsrekorden innenfor rekkevidde. Elleve fulltreffere skiller superveteran Sigurd Rushfeldt fra tangering av scoringsrekorden i norsk toppseriefotball. Kommentarer

Skrev den beste krimromanen

Får Riverton-prisen. Kommentarer

Diskuter:
Ulovlig med lue,
men greit med hijab?

På flere skoler i Oslo blir elevene nektet å ha på seg caps eller lue i klasserommet. Men elever i hijab får lov til å dekke til hodet. Si din mening om ordensreglene her. Kommentarer 66

Krever kvalitetsgaranti for SFO

Dårlig SFO-tilbud skal gi halv pris, foreslår Oslo SVs Knut Even Lindsjørn. SV og Ap vil også ha gratis SFO for foreldre med lav inntekt. Kommentarer


Våren er her

Selv om snøen fortsatt vil ligge en stund, er det nå tydelige tegn på at det blir vår, også i år. Og temperaturen blir bare mildere. Kommentarer


Kutter hvis renta øker

Høyere renteutgifter vil føre til mindre shopping, færre feriereiser og til at oppussingsprosjekter i hjemmet blir utsatt. Kommentarer


– Usolidarisk av regjeringen

– Det er i trange tider at solidariteten settes på prøve. Dette er vår test, sier AUF-leder Martin Henriksen. Kommentarer 2


Her gjøres hun klar for sommer

Finanskrise pluss vintermørke er lik dårlige tider for kosmetiske kirurger. Men nå går det mot lysere tider. Les og diskuter: – Det er en økende aksept i vår kultur for å «skulpturere» seg selv. Kommentarer 1

En av tre uføretrygdede menn har kjøpt sex

Ny og omfattende norsk undersøkelse. Kommentarer 6