Dagsavisen.no / Innenriks /
Dårlig PR og politikk 30 kommentarer
Arne Strand er sjefredaktør i Dagsavisen
Det hender rett som det er at statsråder trår helt feil når de går inn i den nye jobben. De utstyres derfor med en sjenerøs tabbekvote til bruk den første tida. Det er mer sjelden at det går helt galt når de går ut av jobben. Slik som med Bjarne Håkon Hanssen.
I Stortinget rister man på hodet av Hanssen. Det er ingen som forstår hvordan han som høyt respektert og god likt statsråd gjennom mange år har kunnet rote seg inn i kommunikasjons- og rådgivningsbransjen, en bransje han for øvrig har minimal peiling på. Ved å melde overgang til PR-bransjen har han helt ild på debatten om forholdet mellom politikere og lobbyister, og om det er etisk riktig av en politiker å tjene penger på kunnskap man har skaffet seg gjennom flere år i toppolitikken.
I USA er det vanlig at toppolitikere går fra politikk til lobbyvirksomhet. Her i landet er skjer det også stadig oftere, Carl I. Hagen er det ferskeste eksempelet. Det skjer ofte at statssekretærer hopper fra den ene siden av bordet til den andre. Det finnes ikke verken skrevne eller uskrevne regler mot slikt. Kommunikasjonsbransjen betaler godt for å sikre seg den kunnskapen og den innsikten som et opphold i regjeringsapparatet gir.
Annerledes stiller det seg med statsråder som har det konstitusjonelle ansvaret for et saksområde. Disse må i karantene før de får lov til å tjene penger på sin solide innsikt i storting og styringsverk. Det såkalte karanteneutvalget som ble opprettet for noen år siden, har Hanssen til behandling. Jeg går ut fra at de for en periode gir ham karantene eller forbud mot å behandle saker som Hanssen har vært ansvarlig for som statsråd.
Han gikk ut av Stortinget med begrunnelsen «hensynet til familien». Under valgkampen nektet han for at han ville trekke seg som statsråd. Til slutt begrunnet han sin avgang med at han vil drive verdiskapning. Da er det rart at han velger å starte et PR-byrå. PR-rådgiveren Hanssen kunne gitt politikeren Hanssen et bedre ettermæle.



