Lønnskamp er legitimt. Men virkemidlene politiet bruker nå, minner om utpressing.

Irene Halvorsen Journalist i avdeling for politikk og økonomi

De pågående aksjonene i politiet ble omtalt slik i en artikkel i Aftenposten. Unnskyld. Aksjoner? Nei, absolutt ikke. Våre uniformerte venner er bare veldig slitne. Så slitne faktisk, at når helga nærmer seg, synes en smittsom utmattelse å bre seg i politikorpset. 52 millioner kroner fra justisminister Knut Storberget (Ap) til drift og sivile stillinger var ikke nok til å friskmelde politiet.

Omfattende sykefravær er registrert i Hordaland, Oslo og andre politidistrikter. Politifolk knyttet til beredskapsoppdrag trekker seg, omtrent samtidig og på samme type skjema. Så å si hele utrykningsenheten i Trondheim bommet på skyteprøve. Politifolk er gitt vide fullmakter til bruk av makt i vårt samfunn. Hvis de er så trøtte at de ikke ser blinken, burde de kanskje suspenderes midlertidig? Iallfall miste retten til å bruke våpen i tjenesten inntil de finner ny energi?

Lønnskamp er legitimt. Men virkemidlene politiet bruker nå, minner om utpressing. Det kan ikke politikerne premiere. Da faller hele forhandlingssystemet sammen og ideen om solidaritetsalternativet blir et fjernt minne.

Det er ikke vanskelig å finne arbeidstakere i offentlig sektor som fortjener lønnsøkning i like stor grad som politiet. Svært mange er beviselig mer slitne: Du finner ikke mange vaskehjelper som går løs på en ny jobb etter at de endelig har fått lov til å gå av med pensjon.

Opposisjonens alternative budsjetter åpner for å plusse på enda noe mer enn justisministeren allerede har gjort. De pengene vil gå til sivile stillinger og til å fylle vakante politistillinger. Mer i lønningsposen kan det bli på litt sikt.

Timingen er dårlig. LO-leder Roar Flåthen, hærfører for 850.000 arbeidstakere, maner til moderasjon. Finanskrisen vil sende tusenvis av nye mennesker ut i arbeidsledighet. Da er det ikke gitt at politiet står øverst på lista for verdige mottakere.

20 kommentarer

Når sant skal sies, så bør man vel strengt tatt orientere seg om lønnsforhold før man gir seg i kast med en utdannelse. Velg en annen yrkesvei, da vel! Jurister tjener ofte en million eller to, og det er jo litt i samme gate - mind you, man trenger gode karakterer for å komme inn på studiet. Forstår godt at de glupeste av politifolka skifter jobb når lønnsrealitetene omsider går opp for dem. Jeg tror likevel der er nok av dem som blir igjen. Vi har tilstrekkelig med politi i landet. Jeg føler meg ikke utrygg i det hele tatt.

Tollerer, befal og ansatte i kriminalomsorgen sender brev til politikerne om at de har de samme problemene som politiet. Det er disse etatene som syter. Tollere og ansatte i kriminalomsorgen har LØNNET utdannelse, befal har et år med skolegang der kost og losji dekkes. De får i tillegg dagpenger. Lønna er omtrent den samme også.

Politifolk må få lov til å tenke på seg selv da de sliter med studielån, som gjør at de ikke får anledning til å ta opp boliglån.

Hvis dette er en aksjon, så synes jeg det er en av de få aksjonene som er legitime.

Du politibetjent! Du er ikke lite frekk. Jeg har jobbet med utagerende utviklingshemmede i 20 år. Slutt å syt!! Det er mange kvinner som vasser i disse problemstillingene daglig. De står i det, til atskillig lavere lønn enn dere. Hva slags verktøy har dem til å møte dette i forhold til dere?? Politiet fremstår som en gjeng kjerringer som ikke får vilja si! Du kan jo spørre hvordan sykepleiere og andre opplever en vanlig dag på jobb i psykiatrien. Og de sliter faktisk også med rekrutteringen. Solo - daritet fra dere.

Reelle sykemeldinger??? jaja, ganske skammelig hele aksjonen deres. En annen ting er at dere angriper den regjeringen som virkelig har forsøkt å gjort noe med dårlige budsjetter og for lite politifolk. Vil dere ha tilbake den gamle regjeringen som kutta i både budsjetter og ikke så behovet for flere politifolk altså?

Det er kun ett ord om den formen dere kjører lønnskamp på nå i en fredstid.... og det er SKAMMELIG!!!!!!!!!!

Frem for flere vektere, overta flest mulig av oppgavene deres siden en politimann ikke har mer moral enn det som er vist den siste tiden.

Hadde dere enda innrømt hva dere egentlig driver med så.... Det ville ihvertfall vært ærlig, Noe Arne Johannesen ikke er nå når han etter min mening sitter og lyver oss rett opp i ansiktet i beste sendetid.

Per spør: "Kan ikke folk fatte at kollektive sykemeldinger er høyst reelle og ikke i nærheten av juks?"

Nei, det er akkurat det; folk forstår bare så inderlig godt at dissse kollektive sykemeldingene ikke er reelle og at de ikke bare er juks, men de er dertil lovbrudd. Det er folk i etaten som ikke liker det som foregår, at av alle er det politifolk som bryter loven, men det krever en umenneskelig styrke å stå i mot det gruppepresset som er internt i etaten. Det som er helt klart er at det er en hel del folk i politiet som burde funnet seg en annen jobb - kanskje utdanne seg til flyveleder?

Og så - om det blir slutt på lovbruddene og det ynkelige misbruket av sykelønnsordningene - så kunne man diskutert politiets lønnsforhold, pensjonsordninger og bemanning. Slik det nå er så klarer dere kanskje å tvinge gjennom et lønnstillegg, samtidig somd ere beholder en meningsløst "god" pensjonsordning, men det vil ta lang, lang tid før folk får tillit til dere igjen. Ikke fordi dere stiller krav, mange av dem sikkert berettiget, men fordi dere bryter lover og regler!

Kan ikke folk fatte at kollektive sykemeldinger er høyst reelle og ikke i nærheten av juks? I åresvis har overtid og dårlig lønn slitt ned på de som en gang begynte i politiet som idealister, og når begeret først renner over kan flere ved samme driftsenheter føle den samme utbrentheten. Dessuten lammes ikke politinorge av sykemeldinger, men av at politifolk ikke lenger tar på seg frivillig overtid. At det da plutselig skal gå til helvete er politikernes feil. En politimann burde ha en lønn på over 400 000 i året uten å jobbe mer enn andre vanlige folk, og ofrer de kvelder, netter, helligdager og netter skal de vel ha ekstra!?! Hvis politikerne ikke skjønner hvorfor færre søker politihøgskolen så kan de spørre hvor mye de som går der tjener og så kan de se på min lønnsslipp etter på. Til sammen blir det "råttent betalt"!

Til Stormer:

Kildene spriker litt når det gjelder politiets lønnsforhold.

Gjennomsnittlig grunnlønn er 320.000. Dertil kommer et skifttillegg på 35.000 til 45.000. Ettersom yrket er hendelsesstyrt, påløper nødvendigvis også noe overtid. Her er variasjonen stor (10.000-100.000).

Grovt estimert kan man regne med at en betjent med 5 års ansiennitet tjener 400.000 i året, turnustillegg og overtid inkludert.

Arne Johannessen har uttalt at målet er å øke grunnlønnen til 400.000 på kort sikt (innen 2010), og til en halv million på lengre sikt (hva som er "lengre sikt", er ikke spesifisert).

Ifølge Romerikes Blad betyr en realisering av disse målene at "en politimann om noen år kan sitte med en årlig inntekt på nærmere trekvart million kroner."

Er enig med Kåre,å bruke sykemelding som våpen i en lønnskamp er misbruk av sykelønnsordningen og må opphøre snarest.Det eneste de oppnår med dette er å miste sympati samtidig som at de er med på å gi mer vann på mølla til de kreftene i samfunnet som vil ha kutt i denne ordningen.
Derimot er jeg fullstendig enig i at politifolk fortjener et betydelig lønnshopp tatt i betraktning av den risikofylte jobben de har.Så hvorfor ikke slåss med rene,blanke våpen,en god gammeldags streik,ulovlig eller ei ville kanskje få større sympati og oppmerksomhet enn misbruk av sykelønnsordninga?

Ja, det er hyggelig at flere fra politiet nå deltar i diskusjonen. At dere etter beste evne forsøker å vri diskusjonsgrunnlaget til lønn og arbeidsforhold er bare forståelig, men diskusjonen her gjelder vel egentlig metodene politifolkene benytter seg av for å fremme sine krav, og spesielt sitt uhørte krav om lønnstillegg utenom tur mellom de ordinære lønnsforhandlingene. Det er dette de aller fleste reagerer negatiovt på. Selv kan jeg ikke ha sympati eller antipati for kravene fordi jeg ikke kjenner til hva politifolk tjener. Men nå når dere deltar i diskusjonen kan vel noen av dere skanne inn en lønnsslipp så vi kan få se ei virkelig politilønn svart på hvitt. Min avstandtagen fra metodene vil imidlertid likevel være uendret - det som Arne Johannesen driver med nå er helt uakseptabelt i vårt demokrati.
Nå ser man ogaå at politikerne begynner å overby hverandre. Her håper dem tydelig vis på mange stemmer.
Det våre styrende mybndigheter bør gjøre omgående er å innføre karensdager. Selv var jeg i sin tid en ivrig forkjemmeper for denne sykelønnsordninga, men når en slik får se hva den kan misbrukes til så var det helt klart feil. Det kan ikke skyves inn under en stol at det var LO som var pådriver for denne ordninga. Det er derfor verdt å merke seg ar det er et forbund utafor LO som nå står for misbruket.

Politeiet trenger høyere lønn og rissikotillegg. Lønna er alt for lav i forhold til at samfunnet stadig mer brutaliseres.
For 25 år siden var det "Olsenbanden & Co" som de jakta. Nå er det russisk/kossovo/pakistansk mafia
(hvis alle naivistene hadde visst hva det er...) som avskrekker.
Da EU åpnet for større arbeidsinnvandring for ca. 3-4 år siden kom den russiske mafia med på kjøpet.
Det er sånne som lemlester litt for å få folk til å skjønne alvor... "Olsenbanden & Co" hadde blitt lovlydige på dagen i redsel pga. de der.
At det stadig brukes mer og mer narko med alkohol gjør at politiet har monstre og villmenn å sloss med. Får politikvinnen eller mannen en suser så kan helsa være ødelagt for resten av livet...Eller en pistol etc...
Fyll inn her:.........................
Det tenker aldri besservisserne på.
Nå får jo nettopp politikerne det nye samfunnet i fanget der vektere stadig tar mer av politiets jobb, fordi politikerne har gitt politiet for dårlige levelige kår.
Så sånn går det når den ene justisministeren etter den andre er åndssnobber fra Oslo vest.
At politidirektøren også tilhører de med nesa 20 grader oppover hjelper også lite på situasjonen...

Det å drive aktiv lønnskamp med misbruk av sykelønnsordningen og attpåtil utenom de fastlagte forhandlingene av en yrkesgruppe som sin hovedoppgave er satt til å sørge for at lover og regler overholdes og være til stede så folk ikke føler unødig utrygghet og engstelse er både ulovlig og umoralsk. Dette bør opphøre snarest slik at ikke folk flest ikke mister sympatien for dem.
Dette minner om flygeledernes lønnskamp med den store forskjellen at de satte flyene på bakken for ikke å risikere liv, denne aksjonen virker motsatt.

Man kan ikke få både i pose og sekk. Gi politifolk noe lønnsøkning, men øk samtidig pensjonsalderen til et riktig nivå. Dere er ikke ute i "kamp" hele tiden, vi ser dere jo knapt på gaten enda så mange dere er. Vi ser derimot unge, spreke politibetjenter taste ned anmeldelser med en finger og unge, spreke politibetjenter sovne under fremstilling i retten. Det er en haug med oppgaver som passer for "de eldre" politifolkene - det er et styringsspørsmål og meningsløst at spreke folk skal pensjoneres i så tidlig alder.

Slik blir en etat med for stor fagforeningsmakt og med mye gammel ukultur. Likner ganske mye på flygelederne.

Denne saken har allerede gjort stor, jeg vil si uopprettelig, skade på omdømmet til politietaten.

Løgnene, sabotasjen, bruddene på fredsplikten og misbruket av sykmeldingsinstituttet er alvorlig nok i seg selv.

Verre er det at en etat som er helt avhengig av tillit, bevisst lar den forvitre. PF har gjort vedtak på at organisasjonen er villig til å akseptere tap av omdømme i kampen for høyere lønn!

Særlig på to områder gir valget av aksjonsmåter grunn til ettertanke:

Når politibetjenter åpent eller anonymt i presse og på nett gir uttrykk for at det ikke foregår organiserte aksjoner, fører dette til at etaten mister troverdighet. Politifolk som opptrer som "sannhetsvitner" med påstander som beviselig er ukorrekte, skaper tvil om egen evne til å opptre oppriktig og samvittighetsfullt under jobbutførelsen. Dersom terskelen for å forlede publikum tilsynelatende er så lav i lønnskampen, er det da grunn til å tro at tjenestemennene ellers i sitt virke setter sannhet og etterrettelighet svært høyt?

Den lojale oppslutning om ulovlige aksjoner synliggjør dessuten at mange politifolk setter korpsånden over loven! Fraværet av dissidenter i politiets egne rekker er forstemmende. Kan vi etter dette stole på politikollegers vitnemål for hverandre? Obiora-, politivolds- og bumerangsakene kommer unektelig i et litt annet lys når man har bivånet hvor liten respekten for loven er, og hvor høyt yrkessolidariteten verdsettes...

Skaden er allerede skjedd. En eskalering av konflikten vil bare gjøre den enda større!

Ulovlighetene må opphøre NÅ!

Hei Irene. Du er morsom du... Her sitter du på din høye hest og rakker ned på en yrkesgruppe som utfører den jobben dere journalister bare referer til, samtidig som dere hever lønninger som ligger skyhøt over våre (flott at skattelister er offentlige). Alt dette mens dere kan sove om natten og gjemme dere bak oss når ting blir for tøft. Vi gidder ikke å være skyteskive for luselønn lenger. Så enkelt er det. Når det er sagt er også jeg i mot enhver form for utnytting av trygdesystemet vårt, men jeg skjønner mine kollegaer som nå ikke orker mer. Vi har prøvd streik, men den havnet fort i tvungen lønnsnemd. Vi har prøvd dialog uten resultat. Vi har til og med prøvd å jobbe gratis uten effekt. Hva skal man da gjøre for å bedre en situasjon som er helt uholdbar? Gi meg svar på det du!

Den samme LO-lederen kommer til å akseptere tjenestedirektivet fra EU basert på muntlige garantier fra Stoltenberg om at tjenestedirektivet ikke vil svekke medlemmenes rettigheter. Sånn går det når man ”stoler på” Jensemann.

Selv med streikerett (av 1994) har vel ikke politiet helt samme mulighet til å drive lønnskamp som oss andre. Og lønna bærer jo preg av dette. Når i tillegg arbeidsforholdene for mange politifolk er som de er - med umenneskelige arbeidstider, trusler og vold som en naturlig del av arbeidsbeskrivelsen er det ikke rart om politiet tyr til desperate midler for å bøte på en desperat situasjon.
Mange politifolk føler nok at lyset brennes i begge ender.

For mange politifolk er løsningen på dette problemet å stige i gradene til de sitter bak en pult. Det fører ikke bare til at politiet blir topptungt, men tar selvfølgelig også politifolk bort fra gatene. Men, familier skal føs og huslån betjenes, så mange av oss har selvsagt full forståelse for at slik må det være.

Man burde verdsette jobben politiet gjør. Man burde verdsette at politiet som yrkesbetingelsene til tross fremdeles står på for å gjøre Norge så trygt som det er. Satt litt på spissen kan kun en genuin sans for rettferdighet drive mennesker inn i en slik selvdestruktiv karriere.

Når politiet driver lønnskamp gjennom misbruk av sykelønnsordningen mister de all sympati i befolkningen. Dere er satt til å håndheve samfunnets lover og regler, men bryter de samme reglene når dere selv finner det for godt. Politifolk som ikke klarer kravene til skyteprøven burde ikke få tilgang til våpen, og den som bryter sykelønnsordningen burde få avskjed - eller i det minste fratas retten til egenmelding. Men det er klart at regjeringen har liten mulighet til å sette hardt mot hardt når motparten opptrer så uansvarlig som de gjør.

Kanskje kommer det første dødsfallet nå til helga? Hvis noen dør eller blir skadet fordi politifolkene har sykemeldt seg og ikke kan rykke ut vil folk flest holde dere ansvarlig. Dere er i ferd med å tape all respekt blant folk flest - er det virkelig verdt det?

Enig med Politibetjent. Ikke bra at kommentatoren sammenligner yrkesgruppene politi mot vaskehjelp!

Hei.. Jeg tar avstand fra sykemeldinger som måtte urettmessige, men sjøl så jobber jeg i et distrikt (Romerike) der hele driften i årevis har vært basert på overtid Ikke er det tatt høyde for normalt fravær i form av kurs, permisjoner, andre avgivelser og aller minst normalt sykefravær.Ikke en gang er det ansatt nok folk til å fylle tjenestelista om alle var på jobb.. Folk er nå lei av at arbeidsgiver ikke tar sitt ansvar og skaffe levelige forhold. Og nå velger vi å prioritere vårt eget liv på fritida, etter at PF har som organisasjon satt fokus på viktigheten av hvile og fritid. Og da rakner det helt på Romerike. Jeg kan med hånda på hjertet si at jeg ikke har opplevd noe press fra noen å sykemelde meg, og jeg har heller ikke vært sykemeldt. Men jeg må gå på jobb selvom familiemedlemmer er alvorlig syke, da det ikke gies velferdspermisjon til sånt fordi det er så lite folk å fremskaffe. Så få opp dine journalistøyne og få litt mer innsikt Halvorsen. Det er kun med noen få hederlige unntak at sykemeldinger har økt i omfang. Og hva hadde du sagt til at sjefen din ringte fredag ettermiddag helg etter helg og beordret deg på jobb helg etter helg som du hadde andre planer for. Du hadde steilet..det er jeg sikker på, selv om du sikkert har betydelig mer i lønn enn meg, og kan stå trygt bak våre sperrebånd når ting drar seg til...

Helt fantastisk av deg å sammenligne politifolk ute på gata med vaskehjelper. Du har tydeligvis ikke noe begrep om politiets hverdag. All respekt til vaskepersonell, de gjør en viktig jobb. Men de har ikke akkurat en risikoutsatt hverdag. Det kan jeg heller ikke si om andre i offentlig sektor. Min hverdag som politibetjent i Oslo by innebærer blant annet å bli utsatt for sparking, trusler, slag, spytting, håndtering av psykisk ustabile personer med kniv. For denne risikoen har jeg utbetalt cirka 19500,- inkludert tilegg. Lønna er latterlig og den risikoen vi tar for å sørge for at du har det trygt og godt blir ikke verdsatt. I natt ble jeg forøvrig truet, slått mot og sparket på jobb mens du lå hjemme og sov.

Skriv en kommentar

Dagsavisen.no/meninger er et redigert debattforum

Du må gjerne være anonym, men hvis du undertegner med fullt navn øker sjansene for å bli hørt.

Hvis du ønsker å skrive en ny kommentar eller kronikk kan du sende en e-post til nettredaksjonen@dagsavisen.no.


(Vil ikke bli publisert)





– Barnearbeid bak
all norsk sjokolade

Norske sjokoladeprodusenter innrømmer at barnearbeid er en forutsetning for all norsk sjokoladeproduksjon. Diskuter: Norske Sjokoladefabrikkers Forening mener norske sjokoladeprodusenter gir viktige bidrag til arbeidet mot de verste typene barnearbeid i Vest-Afrika. Kommentarer 6

Kan redde USAs fagforeninger

Elpidio Sanchez (46) og millioner av andre immigranter fra Latin-Amerika kan være redningen for svake amerikanske fagforeninger. – Vi redder dem, og de redder oss, sier Sanchez. Kommentarer

Norge spiller bronsekamp

Skuffede norske spillere etter at  finaledrømmen i paralympics røk. Norge var uten sjanser mot USA i semifinalen i kjelkehockey i paralympics og møter Canada i kamp om bronsen. Kommentarer

Northug hjelper Sverige

Petter Northug skal hjelpe svenskene med å få ski-VM til Falun. Kommentarer

Fulham snudde og vant

Fulham snudde 1-3 til avansement i Europaligaen og marerittsesongen vil ingen ende ta for Juventus. Kommentarer

Baardsen og Drillo inngikk forlik

Fotballagent Einar Baardsen dropper det varslede søksmålet mot Egil «Drillo» Olsen. Kommentarer

Flere kommuner blir gjeldsslaver

Kommunene får stadig mer gjeld. Flere kan bli svartelistet fordi de ikke har kontroll over økonomien. Kommentarer 7

Tjener på kullkraftverk

Norge er gjennom oljefondet tungt inne i selskaper som bygger eller skal levere deler til et omstridt kullkraftverk i Sør-Afrika. Kommentarer

Rødgrønt i Rådhuset

Mandag samles rødgrønne Oslo-politikere i Rådhuset for å la Gerd-Liv Valla lære dem hvordan de skal ta makta i byen i 2011. Kommentarer 4

Delt i synet på gatekunst

Tagging og graffiti har absolutt nulltoleranse i Oslo, mens Street Art er OK. Bare den er avtalt med gårdeier. – Ingen skal spraye ned andres eiendommer, sier Jøran Kallmyr (Frp), byråd for miljø og samferdsel. Kommentarer 1

Krever handlingsplan
mot antisemittisme

KrF ber myndighetene ta trakassering og trusler mot norske jøder i skolen på alvor. Les og diskuter: Frp beskylder SV for å bidra til mobbing av jødiske barn. Kommentarer 28

Kjemper fortsatt for verdenscupen

Emil Hegle Svendsen kjemper fortsatt for verdenscupseieren i skiskyting, tross torsdagens 15. plass i Kollen. Kommentarer

Størst siden Obama

At Tiger Woods gjør comeback i april, har sendt «Tigergate» inn i en ny fase. Nå skal karrieren starte på nytt. Kommentarer 2

Eventyrlig dans på veiene

Frister det med et visuelt og smellvakkert dypdykk inn i eventyrets verden? Da bør du vurdere Riksteatrets «Eventyrdans», som har premiere denne uken. Kommentarer

Solheim i kullkraftskvis

Bygging av verdens fjerde største kullkraftverk skaper hodebry for miljø- og utviklingsminister Erik Solheim. Om kort tid må han avgjøre om Norge støtter kraftverket som vil slippe ut nesten halvparten så mye CO2 som Norges samlede utslipp. Kommentarer 17

Slår et slag for hull i muren

Det er mange aktører i Bjørvika. Og sikten er dårlig. Det er riksantikvar Jørn Holme og venstrepolitiker Odd Einar Dørum enige om. Begge vil ha bedre sikt. Til Akershus festning fra Middelalderparken. Kommentarer 2

– Burde ikke få operere

Ingen vet nøyaktig hvor mange kosmetiske operasjoner som utføres ved private klinikker i Norge. Assisterende direktør i Folkehelseinstituttet, Camilla Stoltenberg, mener de private klinikkene ikke burde få operere uten kontroll. Kommentarer 2

Amnesti for krigsforbrytelser

Afghanistan har i all stillhet vedtatt et generelt amnesti for krigsforbrytelser og brudd på menneskerettighetene. Diskuter: – USA må bestemme seg for om de vil stå på ofrenes eller overgripernes side, og de må gå offentlig ut og si hvor de står. Kommentarer 3


Oslo Ap ser mot øst

Politisk styring av byutviklingen kan minke forskjellene mellom øst og vest i Oslo, og føre til bedre inkludering, mener Raymond Johansen. Kommentarer 5


Rune G. refser Jensrud

Trond Jensrud planla rødgrønt «kupp» med valgmøte i Rådhuset, uten å invitere eller informere sin egen gruppeleder. Nå reagerer Rune G. Kommentarer 1


Byfolk redder bønder

– Uten folk i Oslo kunne jeg ikke ha fortsatt som heltidsbonde, forteller Reidar Stenberg i Hol i Hallingdal. Også mange andre bønder reiser til byen «for å gjøre seg fete». Kommentarer