Dagsavisen.no / Innenriks /
Skattelistene viser for høy formue for bønder
I skattelistene som ble lagt fram i natt, står flere hundre bønder oppført med
feilaktig høy formue.
SØK I SKATTELISTA FOR PERSONER - INNTEKTSÅRET 2007
En svikt i datasystemene gjør at minst 220 bønder på Jæren i Rogaland har fått ligningsverdien på gårdsbruket oppført to ganger. Bønder med lite gjeld kan dermed være oppført med en kunstig dobling av ligningsformuen, noe som igjen har ført til langt høyere krav om innbetaling av formuesskatt, skriver Nationen.
Hittil er bare fire kommuner sjekket, men bare i disse kommunene kan den feilaktige skattesmellen for bøndene alene være på godt over 3 millioner kroner.
– Det har skjedd en svikt, og vi kan ikke utelukke at tilsvarende feil også har skjedd andre steder i landet, sier seksjonssjef Svein Arne Lindebjerg i Skatt Vest.
Feilene gjør at bønder som skulle hatt penger til gode på skatten, får forsinket utbetaling, mens andre har fått krav i posten om ekstra innbetaling av skatt. En av dem er Arne Sundvor, som driver med melkekyr og slaktegriser på Jæren.
– Jeg var oppført med 2,8 millioner kroner i formue, men det er minst 2 millioner kroner for mye, sier Sundvor.
Han mener det burde kunne gå an å stole på at det som står på skattelistene er rett, og sier de ansvarlige burde få seg en smekk på fingrene.
Skatt Vest lover å rydde opp i saken.






