Dagsavisen.no / Innenriks /
Får kritikk for «neger»
I går kunne NRK Petre opplyse at «neger» er en av de faste kategoriene politiet benytter ved registrering av signalement i det Sentrale straffe- og politiopplysningsregisteret (SSP). Tidligere i mai ble det kjent at politiet i Florø nylig brukte ordet neger i et formelt dokument.
Bedre betegnelser
African Youth in Norway er blant organisasjonene som har kjempet lengst for å få slutt på bruken av ordet neger. Overfor NRK Sogn og Fjordane påpeker leder Lamisi Gurah at FN allerede i 2001 slo fast at ord som neger ikke skal forekomme i offentlige dokumenter.
– Jeg trodde de fleste var blitt enige om at vi ikke skal bruke dette ordet lenger fordi så mange afrikanere åpenbart reagerer negativt på det. Men det virker som om politiet ikke har fulgt med i timen sier Henrik Lunde ved Antirasistisk senter til Dagsavisen.
– Politiet bør endre sin praksis og heller omtale personer med utgangspunkt i deres opprinnelsesland eller ved å kalle dem afrikanere tilføyer han.
Alvorlige saker
Politiets tilsynelatende foreldede syn på afrikanere kom også fram i en artikkel i Aftenposten i begynnelsen av mai. Studentene ved Politihøgskolen får blant annet lære at «afrikanere er redde om natten (&). Bank aldri på en afrikaners dør om natten han vil ikke åpne av frykt for å bli hjemsøkt av en ond ånd».
– Dette er nok et eksempel på at politiet ikke har fulgt med i timen mener Lunde.
SVs stortingsrepresentant Inga Marte Thorkildsen går enda lenger:
– Når vi legger sammen disse sakene får jeg en dårlig smak i munnen. Det er alvorlig når politiet bruker denne typen betegnelser på mennesker bosatt i Norge. Dette vekker assosiasjoner til tider vi ikke ønsker å få tilbake. Politidirektoratet bør derfor så fort som mulig ta en gjennomgang av hvordan politietaten forholder seg til minoriteter.
Fra andre tider
Politiinspektør Ivar Husby i Politidirektoratet avviser at de aktuelle sakene er uttrykk for at politiet har en generell motvilje mot afrikanere. Men han kan bekrefte at ordet neger brukes i SSP.
– Jeg antar dette er en refleksjon av at språkbruken var annerledes da registeret ble etablert på 1970-tallet. Siden har vi endret skjemaet som tjenestemennene benytter og byttet ut neger med svart. Vi skulle gjerne ha byttet ut ordet i selve databasen også men våre dataansvarlige opplyser at systemet er skrøpelig og at det derfor kan være vanskelig å gjøre dette opplyser Husby.
Av den grunn vil neger fortsatt finnes som begrep i SSP fram til det nye Kriminaletterretningssystemet kommer på plass om et års tid.





